- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Hemoroidy w ciąży – objawy i leczenie
Ciąża to bez wątpienia wyjątkowy okres w życiu kobiety, który kojarzy się z radością wynikającą z oczekiwania na nowego członka rodziny. Niestety ciąża związana jest również ze zmianami w organizmie kobiety. Niosą one za sobą uciążliwe objawy. Jedną z najpopularniejszych dolegliwości występujących w czasie ciąży są hemoroidy. Pojawiają się one przede wszystkim w wyniku zaparć i powiększenia macicy. Czym właściwie są hemoroidy? Czy są niebezpieczne? Jak je rozpoznać? Czy da się zapobiec powstawaniu hemoroidów? Jak je skutecznie i bezpiecznie leczyć?
Czym są hemoroidy?
Hemoroidy (zwane guzkami krwawniczymi) to struktury naczyniowe w końcowym odcinku odbytu, występujące naturalnie u każdego człowieka. Ich zadaniem jest uszczelnianie kanału odbytu i kontrolowanie wydalania. Dopiero gdy dochodzi do ich nadmiernego wypełnienia krwią guzki rozciągają się, uciskają otaczające nerwy i mogą powodować ból, świąd, pieczenie oraz krwawienie – mamy wtedy do czynienia z chorobą hemoroidalną (potocznie nazywaną hemoroidami). Schorzenie to bardzo często dotyka kobiety w ciąży i nie należy go lekceważyć – poinformuj o nim lekarza ginekologa prowadzącego Twoją ciążę.
Hemoroidy w ciąży – przyczyny
Choroba hemoroidalna szczególnie często ujawnia się u kobiet w ciąży, ponieważ powiększająca się macica uciska naczynia krwionośne w jamie brzusznej i utrudnia odpływ krwi. Poza tym do rozwoju hemoroidów przyczynia się również zwiększone stężenie progesteronu - hormonu powodującego zmniejszenie sprężystość ścian naczyń, przez co łatwo się one rozszerzają i pękają. Burza hormonalna w czasie ciąży i mniejsza aktywność fizyczna przyczyniają się do spowolnienia metabolizmu i przewlekłych zaparć. Problemy z wypróżnieniem sprzyjają powstawaniu hemoroidów.
Hemoroidy często pojawiają się tuż po porodzie, ponieważ silne parcia powodują wzrost ciśnienia w okolicy odbytu, a to zwiększa ryzyko powstania żylaków odbytu.
Hemoroidy w ciąży - objawy
Pierwszym objawem zwiastującym pojawienie się hemoroidów jest swędzenie i pieczenie w okolicy odbytu. Charakterystyczna dla żylaków odbytu jest obecność świeżej, żywoczerwonej krwi na powierzchni stolca lub na papierze toaletowym, a także ból w czasie wypróżniania. Może pojawić się również uczucie niecałkowitego wypróżnienia, ból podczas siedzenia oraz śluz w kale.
Jak zapobiegać hemoroidom w ciąży?
Najlepiej od samego początku ciąży zapobiegać pojawieniu się hemoroidów zwłaszcza, że raz powstałe lubią powracać i mogą powodować dyskomfort do końca życia. W związku z tym warto unikać zaparć. A jak to zrobić? Najprościej to zadbać o swój codzienny jadłospis - o odpowiednią, lekkostrawną, bogatą w błonnik dietę. Nie powinno zabraknąć w niej świeżych warzyw, świeżych i suszonych owoców, brązowego ryżu, pełnoziarnistych makaronów, gruboziarnistych kasz, otrębów pszennych i żytnich, pieczywa z mąki razowej. Z kolei w prewencji zaparć unikać powinno się potraw tłustych, ciężkostrawnych, pikantnych, żywności typu fast-food oraz słodyczy. Ważne też, aby pamiętać o odpowiednim nawodnieniu - około 2 litry dziennie.
Zalecana jest również umiarkowana, dopasowana do stopnia zaawansowania ciąży aktywność fizyczna. Odpowiednia dawka ruchu przyczyni się do usprawnienia perystaltyki jelit - wybierz spokojny spacer, pływanie lub specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży, na których instruktorzy przygotowują zestawy ćwiczeń z myślą o przyszłych mamach (oczywiście jeśli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań).
Ważnym elementem profilaktyki jest też dbanie o odpowiednią higienę okolic odbytu oraz unikanie silnego parcia na stolec.
Jak leczyć hemoroidy w ciąży?
Leczenie farmakologiczne jest ograniczone, ponieważ wiele preparatów, zarówno te doustne jak i maści oraz czopki, są przeciwwskazane w ciąży. Warto rozpocząć terapię od bezpiecznych nasiadówek z ziół np. z kory dębu, oczaru wirginijskiego lub rumianku. Jeżeli to nie pomaga zmniejszyć objawów można sięgnąć po preparat na hemoroidy jednak jego wybór należy skonsultować z lekarzem ginekologiem lub z farmaceutą.
Preparatem na hemoroidy wartym uwagi jest Cyclo 6 Forte. W swoim składzie zawiera on tylko naturalne i dobrze przebadane składniki takie jak diosminę, hesperydynę, witaminę C, rutynę, wyciąg z kory ruszczyka kolczastego i nasion kasztanowca. Substancje te usprawniają proces krążenia. Ułatwia to odpływ krwi z żył, który utrudniony jest przez ucisk macicy. W ten sposób nie dochodzi do nadmiernego napierania zastojów krwi na ściany naczyń krwionośnych oraz rozciągania ich. Łatwo można zapobiec powstawaniu nowym hemoroidom, a związki aktywne zawarte w preparacie wspierają jednocześnie regenerację i odbudowę prawidłowej struktury żył. Regularna suplementacja Cyclo 6 Forte znacznie poprawia napięcie naczyniowe i elastyczność żył, które w trakcie ciąży jest zmniejszone przez działanie progesteronu. Stosowanie preparatu uwalnia od uporczywego bólu i uczucia swędzenia. W celu zachowania ostrożności producent nie zaleca przyjmowania Cyclo 6 Forte u kobiet w ciąży oraz w trakcie laktacji bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Za zgodą lekarza prowadzącego ciążę preparat można zamówić na stronie producenta: Cyclo 6 Forte - Proton Labs
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.