Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Krew w kale - czy to groźny objaw?

2020-01-09 09:36
Krew w kale - czy to groźny objaw?

Krew w kale to niepokojący objaw, który powinien skłonić nas do wizyty u lekarza. Choć nie zawsze jest symptomem groźnych chorób, należy jak najszybciej sprawdzić, co jest przyczyną krwawienia i wdrożyć odpowiednie leczenie. W jaki sposób objawiać się może krew w kale?

Krew w kale – jak się objawia?

Minimalne ilości krwi w kale są zjawiskiem normalnym, jednak każda większa jej ilość świadczy o nieprawidłowościach w obrębie układu pokarmowego. Krew może występować w postaci świeżej krwi, skrzepów obecnych w stolcu lub smolistego stolca, co może wskazywać na krwawienie jeszcze w świetle jelita. Zdarza się, że krew zauważamy dopiero na papierze toaletowym lub w muszli klozetowej po oddaniu stolca. Wówczas krwawienie może mieć swoje źródło w okolicy odbytu.

Najczęstsze przyczyny krwawienia z odbytu

Najczęstszą przyczyną obecności krwi w kale są żylaki odbytu, czyli hemoroidy. To niewielkie, unaczynione struktury obecne w kanale odbytu, wypełnione krwią. Ich obecność jest niezwykle ważna, ponieważ uszczelniają one odbyt i umożliwiają kontrolowanie oddawania gazów i stolca. Gdy nadmiernie wypełniają się krwią, są przyczyną bólu i krwawień podczas wypróżnień. Ślady i skrzepy jasnoczerwonej krwi widoczne są na powierzchni stolca i papierze toaletowym. Jeżeli krwawienie jest intensywne, krew może pojawić się również w muszli klozetowej.

Innym powodem krwawienia może być szczelina odbytu. Jest to bolesna rana występująca w błonie śluzowej kanału odbytu. Typowy objawem tego schorzenia jest silny, piekący ból okolicy odbytu w trakcie wypróżniania oraz niewielkie krwawienia. Ślady krwi widoczne są na powierzchni stolca i papierze toaletowym. Lekarze nie potrafią wyjaśnić mechanizmu rozwoju tej choroby.
 Świeża krew w kale pojawia się w przebiegu różnych schorzeń jelit, takich jak: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, uchyłki jelita grubego czy polipy.

Ciemne, smoliste stolce to sygnał, że krwawienie ma swoje źródło w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Powodem może być choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, której objawy, w tym krwawienia, nasilać może stosowanie leków z grupy NLPZ. Wśród innych przyczyn wymienia się stany zapalne śluzówki żołądka, żylaki przełyku, czy zespół Mallory’ego-Weissa.

Krew w kale a rak jelita grubego

Najpoważniejszym schorzenie, które może objawiać się krwią w kale jest rak jelita grubego lub raka odbytu. To podstępne schorzenie, ponieważ przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Większość przypadków zachorowania dotyczy pacjentów po 50. roku życia.

Charakter oraz nasilenie symptomów zależy od zaawansowania nowotworu, a także jego lokalizacji. W przypadku raka jelita grubego pacjenci uskarżają się na bóle brzucha, zaburzenia rytmu wypróżnień oraz ciemnoczerwoną krew w kale, czemu towarzyszy niedokrwistość. Osoba chora może czuć się osłabiona i tracić na wadze. Rak odbytu może manifestować się naglącym i bolesnym parciem na stolec, uczuciem przepełnienia odbytnicy, a także krwawieniem. Objawy te mogą być mylone z symptomami żylaków odbytu.

Krew w kale utajona

Nie zawsze krew w kale jest widoczna dla ludzkiego oka. Aby potwierdzić lub wykluczyć jej obecność wykonuje się badanie na krew utajoną w kale. Wskazaniem do jego wykonania jest diagnostyka chorób przewodu pokarmowego, które mogą objawiać się krwawieniami z różnych jego odcinków. Badanie to jest również wykorzystywane w celu wykrycia wczesnych postaci raka jelita grubego, a także w poszukiwaniu przyczyn niedokrwistości, która może być spowodowana krwawieniem z przewodu pokarmowego. 

Co robić, gdy pojawi się krew w kale?

Krew w kale jest objawem, którego nie wolno lekceważyć. Nawet jednorazowy epizod krwawienia należy skonsultować z lekarzem rodzinnym. Na podstawie opisu objawów i zebraniu szczegółowego wywiadu medycznego specjalista niże skierować nas na dodatkowe badania lub bezpośrednio do specjalisty – proktologa lub chirurga.

Zdjęcie: pixabay.com


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów