Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Prostata: choroby. Leczenie przerostu prostaty

2019-10-15 11:27
Prostata - choroby

Trudności czy ból w oddawaniu moczu, skąpomocz, ciągłe parcie na pęcherz - znasz to? Powodem mogą być choroby prostaty - zmora wielu mężczyzn. Dowiedz się, jakie są ich objawy i jak je leczyć!

Prostata - co to?

Prostata, czyli inaczej gruczoł krokowy lub stercz stanowi część męskiego układu płciowego. To gruczoł wielkości orzecha włoskiego, zlokalizowany tuż pod pęcherzem, otaczający cewkę moczową. Wytworem prostaty jest białawy płyn, stanowiący nośnik plemników. 

Zmiany fizjologiczne zachodzące w organizmie każdego mężczyzny na skutek starzenia się jak np. zmiany hormonalne, powodują stopniowe rozrastanie się stercza. Powiększający się gruczoł utrudnia codzienne funkcjonowanie - z czasem coraz mocniej naciska na cewkę moczową i powoduje kłopoty z oddawaniem moczu.

Choroby prostaty

W konsekwencji starzenia się, prostata, jak każdy inny narząd, może także zostać objęta procesem chorobowym - poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

Łagodny rozrost stercza

Częstym problemem mężczyzn po 45-50. roku życia mogą być kłopoty z oddawaniem moczu. Wynika to z faktu, że po osiągnięciu odpowiedniego wieku prostata stopniowo się powiększa, uciskając na cewkę moczową, skutkiem czego są problemy z diurezą. Jest to powszechnie występująca dolegliwość, na którą w wieku 75 lat cierpi aż około 80% mężczyzn. Objawami łagodnego rozrostu stercza są: słaby strumień moczu, opóźniony początek oddawania moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza. Niestety, objawy te z biegiem lat się nasilają, a czasami może dojść do całkowitego zatrzymania moczu. W takim przypadku konieczna jest natychmiastowa wizyta u urologa bądź nawet zgłoszenie się na SOR.

Leczenie chorób prostaty LekarzeBezKolejki.pl

Ostre zapalenie prostaty

Jest to choroba bakteryjna, do zarażenia którą dochodzi najczęściej przez nieumyślne przeniesienie bakterii flory jelita grubego w okolice ujścia cewki moczowej pacjenta, nie jest natomiast chorobą przenoszoną drogą płciową. Bakterie bez problemu wędrują w górę cewki moczowej i wnikają do ujść gruczołów prostaty. Ostre zapalenie prostaty często poprzedza zakażenie pęcherza moczowego. Objawami choroby są m.in. ból stercza, który może promieniować do członka, gorączka, złe samopoczucie czy ból mięśni, a jednym z powikłań jest m.in. ropień gruczołu krokowego. Na szczęście ta dolegliwość nie występuje często.

Przewlekłe zapalenie prostaty

Do tej pory przyczyny przewlekłego zapalenia prostaty nie są znane. Do wystąpienia choroby mogą przyczyniać się m.in. zaburzenia psychiczno-emocjonalne, zaburzenia hormonalne, zaburzenia autoimmunologiczne czy stres. Zdarza się także, że przewlekłe zapalenie prostaty jest następstwem przewlekłego zakażenia bakteryjnego, powodowanego przez bakterie Gram-ujemne. Objawy są podobne do ostrego zapalenia prostaty - ból stercza, bolesne oddawanie moczu, częste i bolesne  parcie na mocz. Nie występuje natomiast gorączka czy ogólne objawy zakażenia. Choroba przebiega fazami - nasilenia oraz złagodzenia objawów.

Rak prostaty

Jest to nowotwór złośliwy, który rozwija się w sterczu i stanowi najpoważniejszą chorobę prostaty. Występuje bardzo często - dane wskazują, że jest drugim najczęściej spotykanym nowotworem obserwowanym wśród mężczyzn (zaraz po raku płuca). Na jego wystąpienie mają wpływ wiek pacjenta oraz czynniki genetyczne. Ponieważ rak na początku rozwija się bezobjawowo, trudno jest o wczesną diagnozę choroby. Dodatkowo pierwsze obserwowane objawy są podobne do łagodnego przerostu prostaty (częstomocz, ból prostaty, parcie na mocz, skąpomocz). Poważnymi następstwami raka prostaty mogą być m.in. zatrzymanie moczu, spowodowane przez uciskający guz oraz przerzuty do płuc, wątroby i mózgu.

Umów wizytę u urologa

Leczenie chorób prostaty

Przy długotrwałych lub nasilonych objawach chorób prostaty mężczyzna powinien podlegać stałej kontroli urologa. Farmakoterapia ma zwykle na celu pomóc pacjentowi w oddaniu moczu. Lekami stosowanymi w łagodnym przeroście prostaty są najczęściej alfa blokery, które rozluźniają mięśnie dróg moczowych, bądź inhibitory 5-alfa reduktazy, które hamują przekształcanie testosteronu w dihydrotestosteron.

Jeśli sama farmakoterapia nie przynosi skutecznych rezultatów, można rozważyć leczenie chirurgiczne. Taki zabieg polega na usunięciu centralnej części prostaty. W przypadku pacjentów cierpiących na ostre zapalenie prostaty stosuje się leczenie antybiotykami, trwające nawet do 4 tygodni. Rak prostaty wymaga najbardziej radykalnych działań - leczenia operacyjnego, radioterapii czy chemioterapii. 

Antygen swoisty gruczołu krokowego - PSA

PSA jest enzymem produkowanym przez prostatę. Jego stężenie we krwi jest niskie - norma wynosi <4 ng/ml, jednak zwiększa się wraz z wiekiem. Badanie poziomu PSA we krwi jest doskonałym narzędziem do wstępnej diagnostyki chorób prostaty. Jego poziom rośnie m.in w przypadku łagodnego rozrostu stercza, ostrego i przewlekłego zapalenia prostaty, raka prostaty, a także po badaniu per rectum i po cewnikowaniu pęcherza moczowego. Stężenie powyżej 10 ng/ml powinno zaalarmować lekarza i skłonić go do przeprowadzenia dokładniejszej diagnostyki.

Profilaktyka chorób prostaty

Do tej pory nie poznano w pełni skutecznych sposobów zapobiegania chorobom prostaty. Istotne jest to, aby w czasie pojawienia się pierwszych niepokojących objawów udać się do lekarza rodzinnego lub od razu urologa. Lekarz na podstawie wywiadu dobierze odpowiednie leczenie - ale nie każdy pacjent od razu się do niego kwalifikuje. Warto pamiętać o tym, że każdy mężczyzna po 50. roku życia powinien zostać choć raz zbadany przez urologa - niezależnie od tego, czy wystąpiły u niego jakieś niepokojące objawy, czy nie.

Na rynku dostępnych jest sporo suplementów diety przeznaczonych dla mężczyzn, które mają wspomagać prawidłowe funkcjonowanie prostaty i zapobiegać jej chorobom.  W składzie takich produktów znajdziemy m.in. owoce palmy sabałowej, oleje z nasion dyni, wyciągi z liścia i korzenia pokrzywy, likopen, wierzbownicę drobnokwiatową czy wyciągi z kory śliwy afrykańskiej. 

Zalecanym produktem, który zawiera wszystkie te substancje jest Prostanol Forte od Proton Labs. Jego bogaty i dobrze przebadany skład wyróżnia go na tle innych preparatów. Regularna suplementacja może prowadzić do redukcji przerostu prostaty, ustąpienia nieprzyjemnych objawów, obniżenia PSA, zmniejszenia ryzyka infekcji oraz nowotworu prostaty.

Zdjęcie 3 opakowań suplementu diety Prostanol Forte.

Dostępny na stronie producenta: Prostanol Forte

Warto również zaopatrzyć się w sprawdzone preparaty na bazie ziół jak np. PROSTAMHERBS.

prostam herbs

Kup online - na stronie


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów