Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Co oznaczają nabłonki płaskie w moczu? Normy, badania, leczenie

2024-03-06 16:28
Diagnosta trzyma w dłoni kubeczek z próbką moczu pacjenta.

Nabłonki płaskie w moczu parametr, który bada się w jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych — badaniu moczu. Przynajmniej raz w roku, niezależnie od wieku każdy z nas powinien profilaktycznie wykonać takie badanie. Czym dokładnie są nabłonki płaskie, których ilość znajduje się na karcie z wynikami z badania? Dowiesz się tego z poniższego artykułu. Przeczytasz również, jakie są prawidłowe ich normy, jak wygląda badanie, które je wykrywa oraz jak powinno wyglądać leczenie.

Nabłonki płaskie w moczu — czym są?

Nabłonki płaskie znajdują się w moczu fizjologicznie. Dzieje się tak, ponieważ wyścielają one ściany przewodu moczowego i naturalne jest, że część z nich odrywa się i jest wydalana wraz z moczem. Większa ich ilość pojawia się u kobiet w ciąży, szczególnie w I trymestrze. Ich zwiększona obecność w II oraz III trymestrze powinna być z kolei natychmiast skonsultowana z lekarzem prowadzącym ciążę.

Lekarz, wykonując badanie określa nie tylko ich ilość, ale również i kształt. Ich nieregularny kształt może być niepokojący, ponieważ może wskazywać to na obecność nowotworu pęcherza.

Umów dogodny termin telewizyty u lekarza chorób wewnętrznych

Nabłonki płaskie w moczu — normy

Nabłonki płaskie w moczu są wykrywane praktycznie za każdym razem, kiedy wykonujemy badanie moczu. Za optymalną wartość określa się od 3 do 5 nabłonków płaskich w polu widzenia (nieliczne nabłonki płaskie). Ich podwyższona ilość może wskazywać na wystąpienie choroby i powinna być niezwłocznie skonsultowana z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej w celu ustalenia przyczyn oraz podjęcia leczenia.

Lekarzy w Twojej okolicy znajdziesz w serwisie LekarzeBezKolejki.pl.

Nabłonki płaskie w moczu w większej ilości niż optymalna wartość, mogą wskazywać na pojawienie się stanu zapalnego dróg moczowych. Ich zwiększonej liczbie często towarzyszy również obecność bakterii lub leukocytów w moczu.

Nabłonki płaskie w moczu — przyczyny

Nabłonki płaskie w moczu najczęściej pojawiają się w przypadku wystąpienia stanu zapalnego dróg moczowych. Jest to najczęstsza przyczyna ich zwiększonej ilości, jednak należy pamiętać, że nie jest ona jedyna. Nadmierna ilość nabłonków płaskich w moczu może również być wywołana obecnością wirusów jak np. wirusa odry, czy wirusa odpowiedzialnego za wirusowe zapalenie wątroby.

Nabłonki płaskie w moczu mogą być również jednym z pierwszych objawów powstającego nowotworu pęcherza. Pozostałymi czynnikami, które powinny wzbudzić szczególną uwagę w kierunku obecności nowotworu, są zmiana barwy moczu oraz obecność w nim krwi. Poza nabłonkiem płaskim w moczu w zwiększonej ilości znajdują się również nabłonki o nieregularnym kształcie, które fizjologicznie nie występują w nim w ogóle. 

Nabłonki płaskie w moczu — badania

Nabłonki płaskie w moczu wykrywane są podczas podstawowego badania diagnostycznego — badania ogólnego moczu. Badanie to pozwala ocenić stan zdrowia oraz wykryć obecność choroby już na wczesnym jej etapie. Badanie ogólne moczu ocenia wiele jego parametrów, takich jak: pH, gęstość, czy obecność wielu związków, między innymi glukozy i białek. 

Druga część wyników badania ogólnego moczu nazywana jest badaniem morfologicznym moczu. Właśnie w tej części możemy spodziewać się wyniku ilości nabłonków płaskich w moczu. Poza nimi znajdziemy tu wynik na obecność erytrocytów, leukocytów, bakterii, czy wałeczków

Interpretacja wyniku badania ogólnego moczu uwzględnia wszystkie z wymienionych w nim czynników. Nie należy stawiać diagnozy samemu, na podstawie pojedynczych wyników, a jeżeli którykolwiek z nich odbiega od normy, należy udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Nabłonki płaskie w moczu — leczenie

Liczne nabłonki płaskie w moczu wskazują najczęściej na obecność stanu zapalnego dróg moczowych. Odpowiednie leczenie powinno zostać zalecone przez lekarza na podstawie oceny wszystkich wyników badania ogólnego moczu. Konieczna może okazać się antybiotykoterapia, jeżeli za chorobę odpowiedzialna jest infekcja dróg moczowych.

Podejrzewając u siebie infekcję dróg moczowych, można zastosować dostępną bez recepty furaginę. Należy pamiętać jednak, żeby nie przyjmować leków zawierających tę substancję przewlekle, ponieważ może to skutkować nabyciem oporności przez bakterie. Najlepiej, aby każda próba leczenia infekcji została skonsultowana z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Bibliografia

  1. Bil-Lula, I., Ćwiklińska, A., Kamińska, D., Kamińska, J., Kopczyński, Z., Kozłowska, D., Krzywonos-Zawadzka, A.,Mantur, M., Mertas, A., Pietruczuk, M.J., Solnica, B., Zoubek, I. (2019). Zalecenia Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej dotyczące badania upostaciowanych elementów moczu w medycznym laboratorium diagnostycznym, Diagnostyka Laboratoryjna, vol. 55, no. 3, str.: 145-198
  2. Szczeklik, A. Interna. Badanie ogólne moczu. Medycyna praktyczna. Dostępne na stronie: https://www.mp.pl/interna/table/B16.27.3-1. (Data dostępu: 12.2023)
  3. Miszewska-Szyszkowska, D., Durlik, M. (2012). Najczęstsze błędy w interpretacji wyników badania ogólnego moczu. Medycyna po dyplomie.  Dostępne na stronie: https://podyplomie.pl/medycyna/10583,najczestsze-bledy-w-interpretacji-wynikow-badania-ogolnego-moczu (Data dostępu 12.2023)

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów