- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Co może być powodem bólu podczas oddawania moczu?
Ból przy oddawaniu moczu to bardzo niepokojący i nieprzyjemny objaw. Przyczyny pojawienia się bólu mogą być inne u kobiet i u mężczyzn. Co może być powodem bólu podczas oddawania moczu? Jak można sobie z tym poradzić? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.
Ból przy oddawaniu moczu – przyczyny
Ból podczas oddawania moczu należy do zespołu tzw. objawów dyzurycznych, do których zalicza się mocny ból, pieczenie, szczypanie lub świąd. Pojawienie się tych dolegliwości może świadczyć o zakażeniu dróg moczowych, kamicy nerkowej lub schorzeniu gruczołu krokowego w przypadku mężczyzn.
Ból przy oddawaniu moczu u kobiet może być również przyczyną dolegliwości ginekologicznych, takich jak endometrioza. Inne przyczyny infekcyjne obejmują:
- zapalenie cewki moczowej,
- choroby przenoszone drogą płciową,
- zapalenie pochwy.
Długo utrzymujący się ból przy oddawaniu moczu powinien być skonsultowany w zależności od sytuacji z lekarzem rodzinnym, ginekologiem lub urologiem.
Umów wizytę u lekarza rodzinnego
Ból przy oddawaniu moczu a zapalenie pęcherza
Zdecydowana większość przypadków zakażenia układu moczowego to zapalenie pęcherza. Występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn, a związane jest to z krótką cewką moczową oraz małą odległością pomiędzy odbytem, a ujściem cewki moczowej. Zapalenia pęcherza jest najczęściej spowodowane bakteriami, które przez cewkę moczową wniknęły do pęcherza, uległy namnożeniu i spowodowały stan zapalny. W większości przypadków odpowiedzialna jest za to bakteria Escherichia coli (E.coli), nazywana pałeczką kałową. Do objawów zapalenia pęcherza zalicza się:
- ból lub pieczenie podczas oddawania moczu,
- konieczność natychmiastowego i częstego oddawania moczu,
- pobolewanie w dole brzucha.
Zapalenie pęcherza może objawiać się również ciemnobrunatnym zabarwieniem moczu, które spowodowane jest obecnością krwi w moczu (krwiomocz), co świadczy o zapaleniu błony śluzowej pęcherza. Taki stan wymaga wizyty u lekarza i dobrania odpowiedniego leczenia.
Ból przy oddawaniu moczu po stosunku
Jeśli ból podczas oddawania moczu po stosunku pojawia się natychmiast, bardzo prawdopodobnym jest, że może być on związany z mechanicznymi urazami. Wystąpieniu zakażenia układu moczowego u kobiet sprzyja stosunek płciowy, podczas którego istnieje możliwość wniknięcia bakterii do cewki moczowej.
Ból brzucha przy oddawaniu moczu
Ból brzucha przy oddawaniu moczu może być objawem chorób układu moczowego. Najczęstszym schorzeniem jest zapalenie pęcherza moczowego, jednak ból brzucha może być również związany np. z kamicą nerkową. Jeśli ból brzucha utrzymuje się przez dłuższy czas podczas oddawania moczu, warto udać się do lekarza rodzinnego i wykonać odpowiednie badania. Ból brzucha pojawiający się u mężczyzn może wskazywać na problemy z rozrostem gruczołu krokowego, który objawiać się może także przez częstsze wizyty w toalecie i niecałkowite opróżnienie pęcherza. Wymienione dolegliwości to często duży dyskomfort w trakcie życia codziennego, dlatego mężczyźni powinni skonsultować je z lekarzem urologiem.
Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz zarezerwować na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Ból przy oddawaniu moczu – leczenie
Leczenie bólu, który pojawia się przy oddawaniu moczu może wymagać zastosowania środków farmakologicznych, dobrania odpowiedniego antybiotyku. W takiej sytuacji należy zasięgnąć porady specjalisty, aby znaleźć przyczynę pojawiającego się bólu i to ją zwalczać. Warto także pamiętać, że szybkie wdrożenie leczenia może znacznie poprawić komfort życia.
Profilaktyka zakażeń układu moczowego u kobiet
Zakażenia układu moczowego (ZUM) u niektórych kobiet mogą mieć charakter nawracający. Z tego powodu warto zadbać na co dzieć o kilka podstawowych zasad, które pomogą uniknąć ZUM. Zalicza się do nich:
- wypijanie odpowiedniej ilości płynów (1,5-2l) na dzień;
- nieprzetrzymywanie moczu (oddawanie moczu, gdy czujemy parcie na pęcherz);
- oddawanie moczu po stosunku płciowym;
- dbanie o odpowiednią i regularną higienę narządów płciowych;
- wypijanie soku z żurawiny, który hamuje przyleganie bakterii do błony śluzowej dróg moczowych;
- zadbanie o odpowiednią, przeciwzapalną dietę i wprowadzenie produktów bogatych w witaminę C, takich jak papryka, natka pietruszki czy cytrusy.
Bibliografia:
- Michels, T.C., Sands, J.E. (2017). Dysuria: evaluation and differential diagnosis in adults. American Family Physician, 2015; 92 (9), s. 778–786.
- Drabczyk, R. (2022). Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego - objawy, przyczyny, leki i leczenie. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego. (Dostęp: 04.2023).
- Drabczyk, R. (2017). Ból podczas oddawania moczu (mikcji). Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/51987,bol-podczas-oddawania-moczu-mikcji. (Dostęp: 04.2023).
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.