Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Zapalenie cewki moczowej - czym się objawia i co może być przyczyną?

Zapalenie cewki moczowej wywoływane jest przez drobnoustroje, przenoszone przede wszystkim drogą płciową. Wiele zakażeń przebiegać może bezobjawowo, co sprzyja rozprzestrzenianiu się choroby. Jak zdiagnozować zapalenie cewki moczowej? Na czym polega leczenie?

Nad dłońmi lekarza znajduje się model układu moczowego.

Czym jest zapalenie cewki moczowej?

Cewka moczowa stanowi końcowy odcinek dolnych dróg moczowych, którymi mocz wydostaje się na zewnątrz z pęcherza moczowego. Ze względu na różnice anatomiczne, jest znacznie dłuższa u mężczyzn niż u kobiet. Przedostanie się patogenów chorobotwórczych do cewki moczowej i ich namnożenie skutkuje rozwojem stanu zapalnego, który z czasem może rozprzestrzenić się w obrębie dalszych części układu moczowo-płciowego.

Umów się na wizytę do lekarza rodzinnego

Przyczyny zapalenia cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej dzielimy na rzeżączkowe, wywołane przez bakterię Neisseria gonorrhoeae, oraz nierzeżączkowe, spowodowane infekcją innymi patogenami. Do bakterii odpowiedzialnych za zakażenie cewki zalicza się również Chlamydia trachomatis, Mycoplasma genitalium oraz Ureaplasma urealyticum. 

Niebakteryjne zapalenie cewki moczowej wywołują grzyby z rodzaju Candida, rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis) oraz rzadziej herpeswirusy. W niektórych przypadkach dochodzi do infekcji mieszanych, spowodowanych zakażeniem kilkoma różnymi patogenami.

Zapalenie cewki moczowej rozprzestrzenia się najczęściej poprzez kontakty seksualne, zwłaszcza w przypadku częstej zmiany partnerów/partnerek. W grupie ryzyka znajdują się także pacjenci poddawani cewnikowaniu.

Jak objawia się zapalenie cewki moczowej?

Objawy zapalenia cewki moczowej pojawiają się:

  • do 7 dni od kontaktu seksualnego w przypadku zakażenia rzeżączkowego; 
  • do 2 tygodni od kontaktu seksualnego, w przypadku infekcji nierzeżączkowych.

Do najczęściej obserwowanych symptomów choroby zalicza się częste oddawanie niewielkich ilości moczu, któremu towarzyszy ból i pieczenie. U kobiet obserwuje się także dyskomfort w dolnej części brzucha, upławy oraz zaburzenia cyklu miesiączkowego, zaś u mężczyzn wyciek ropnej wydzieliny z ujścia cewki moczowej.

Niestety zapalenie cewki moczowej często przebiega bezobjawowo, co zwiększa ryzyko przeniesienia choroby na kolejnych pacjentów oraz sprzyja powikłaniom choroby, która nie jest odpowiednio leczona.

Zapalenie cewki moczowej u dziecka

Zapalenie cewki moczowej u dziecka ma inny charakter niż u dorosłych. Najczęściej jest wynikiem zakażenia bakterią Escherichia coli, występującą fizjologicznie w jelicie grubym. Przeniesienie bakterii w okolice cewki moczowej (np. u dzieci korzystających z pampersa) skutkuje infekcją, która szybko obejmuje także pęcherz moczowy. Co istotne, u najmłodszych pacjentów choroba może mieć nietypowy przebieg, charakteryzujący się m.in. gorączką, biegunką, wymiotami lub brakiem apetytu.

Leczenie zapalenia cewki moczowej

Diagnostyką i leczeniem zapalenia cewki moczowej u dorosłych zajmuje się lekarz urolog lub wenerolog. Rozpoznanie choroby wymaga przeprowadzenia wywiadu z pacjentem, a także wykonania dodatkowych badań, takich jak badanie ogólne moczu lub wymaz z cewki moczowej.

Wizytę u wybranego specjalisty zarezerwujesz za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

W przypadku zakażeń bakteryjnych, konieczna jest odpowiednia antybiotykoterapia, wykorzystująca m.in. doksycyklinę, penicyliny czy fluorochinolony. Zakażenie rzęsistkiem pochwowym wymaga z kolei terapii metronidazolem. 

Bardzo istotne jest wdrożenie leczenia u wszystkich partnerów seksualnych osoby zakażonej z ostatnich 6 miesięcy.

Domowe sposoby na zapalenie cewki moczowej

Choć podstawą leczenia zapalenia cewki moczowej jest zalecona przez lekarza farmakoterapia, warto zastosować dodatkowo kilka domowych sposobów. Należy do nich przede wszystkim picie dużej ilości płynów, w celu wypłukiwania patogenów z cewki moczowej oraz przygotowywanie nasiadówek, np. z koszyczków rumianku. W trakcie leczenia warto także zrezygnować z długich kąpieli i używać osobnego ręcznika do osuszania okolic krocza.

Zioła na zapalenie cewki moczowej

Wśród ziół wspomagających leczenie zapalenia cewki moczowej znajdują się surowce o działaniu moczopędnym, m.in. ziele pokrzywy lub skrzypu. Pomocne mogą być także wyciągi z żurawiny lub liści mącznicy lekarskiej, wspomagające leczenie przeciwbakteryjne. Wspomniane składniki dostępne są zarówno w postaci ziół sypkich, jak i saszetek do zaparzania lub tabletek.

Bibliografia:

  1. Drabczyk, R. (2022). Zapalenie cewki moczowej - objawy, przyczyny, leki i leczenie. Medycyna Praktyczna. Dostępna na:  https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/167582,zapalenie-cewki-moczowej. (Dostęp: 11.2022).
  2. Duława, J., Drabczyk, R. (2021). Zapalenie cewki moczowej. Medycyna Praktyczna. Dostępna na:  https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.14.8.11. (Dostęp: 11.2022).
  3. Wytyczne postępowania w nierzeżączkowym zapaleniu cewki moczowej (2003). Medycyna Praktyczna. Dostępna na: https://www.mp.pl/dermatologia/wytyczne/15538,wytyczne-postepowania-w-nierzezaczkowym-zapaleniu-cewki-moczowej. (Dostęp: 11.2022).

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Urologia

Więcej artykułów