Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Upławy - objaw schorzeń ginekologicznych

2019-11-21 15:09
Upławy - objaw schorzeń ginekologicznych

Wydzielina z pochwy jest zjawiskiem naturalnym i wręcz pożądanym, występuje u każdej kobiety. Fizjologiczna wydzielina może być biaława lub przezroczysta, lepka lub bardziej wodnista, w zależności od fazy cyklu. Jeżeli przybiera nietypową barwę, zapach i konsystencję, możemy mówić o upławach, wskazujących na zmiany we florze bakteryjnej pochwy.

Fizjologiczna wydzielina z pochwy

Układ rozrodczy każdej kobiety produkuje naturalną wydzielinę, potocznie nazywaną śluzem. Ma ona postać przezroczystego lub białawego płynu, bezwonnego, przejrzystego i jednolitego, o zróżnicowanej konsystencji, co uzależnione jest od fazy cyklu. Wydzielina składa się przede wszystkim z wody, a także kwasu mlekowego i octowego, mocznika, glikolu, złożonych alkoholi, skwalenu, pirydyny. Wydzielina ta produkowana jest przez gruczoły błony śluzowej macicy i jajowodów oraz gruczoły przedsionkowe większe i mniejsze. Oprócz śluzu w wydzielinie znajdują się także złuszczone komórki pochwy.

Wygląd wydzieliny może się zmieniać wraz z wiekiem, co uzależnione jest od pracy układu hormonalnego. U dziewczynek wydzielina jest skąpa, barwy mlecznej, bezzapachowa. U kobiet w ciąży może być mlecznobiała, czasami zabarwiona krwią, co należy bacznie obserwować. W okresie menopauzy obserwuje się nadprodukcję wydzieliny, zaś po przekwitaniu zanika ona całkowicie.

Zmiana konsystencji wydzieliny z pochwy, jej zapachu lub barwy to sygnał, że mogło dość do infekcji dróg rodnych. Jak rozpoznać z jakim typem infekcji mamy do czynienia? Warto to wiedzieć, ponieważ niektóre formy wydzieliny mogą sygnalizować poważne schorzenia ginekologiczne.

Typy upławów – na co zwrócić uwagę?

Mając wiedzę o tym, jak powinna wyglądać prawidłowa wydzielina z pochwy, łatwiej będzie nam rozpoznać nieprawidłowości w jej wyglądzie. Należy zwracać uwagę na barwę, konsystencję, zapach oraz współwystępujące objawy w okolicy pochwy.

Białe upławy o serowatej konsystencji

Tego typu upławy najczęściej są objawem zakażenia grzybiczego pochwy, inaczej drożdżycy lub kandydozy. Infekcję przeważnie wywołują drożdżaki z gatunku Candida albicans. Gęstym, serowato-białym upławom towarzyszy świąd pochwy i podrażnienie okolicy pochwy i warg sromowych. Dodatkowo kobieta może odczuwać ból po stosunku. Zaniedbana grzybica pochwy może rozprzestrzenić się na wargi sromowe.

Żółto-zielone upławy

Pieniste i żółtozielone upławy są typowym objawem rzęsistkowicy, choroby wywołanej przez pierwotniaka - rzęsistka pochwowego. Wydzielina ma nieprzyjemny zapach, wraz z nią pojawia się ból i pieczenie w okolicy cewki moczowej, częste parcie na mocz.

Żółte upławy mogą być również objawem nadżerki szyjki macicy - częstej dolegliwości u młodych kobiet lub będącej konsekwencją niedoleczonego stanu zapalnego.

Szaro-białe upławy o nieprzyjemnym rybim zapachu

Białawe lub szarawe upławy o wyrazistym i nieprzyjemnym rybim zapachu to typowe symptomy bakteryjnego zapalenia pochwy, inaczej waginozy bakteryjnej. Oprócz upławów występuje także swędzenie pochwy i sromu, pieczenie podczas oddawania moczu i częstomocz, ból w okolicy podbrzusza.

Typy upławów – na co zwrócić uwagę? LekarzeBezKolejki.pl

Ropne, śluzowate upławy

Ropna wydzielina z pochwy może być objawem chlamydiozy, czyli choroby bakteryjnej wywołanej przez Gram-ujemną bakterię Chlamydia trachomatis. Śluzowo-ropna wydzielina widoczna jest w ujściu zewnętrznym szyjki macicy, czemu towarzyszy również zaczerwienienie i obrzęk tarczy szyjki macicy. Wraz z wydzieliną mogą pojawić się plamienia lub krwawienia śródcykliczne. Niemniej bardzo często zakażenie chlamydiowe przebiega bezobjawowo.

Brązowe upławy

Upławy barwy brązowej przeważne traktuje się jako krwawienie śródcykliczne. Zdarza się to przed wystąpieniem miesiączki, u dziewcząt przed pierwszą miesiączką, a także u kobiet przyjmujących antykoncepcję hormonalną. Ale nawracających brązowych upławów nie można lekceważyć, ponieważ mogą być oznaką stanów zapalnych, nadżerki macicy, różnych chorób wenerycznych (np. kiła), a nawet zmian nowotworowych.

Upławy w ciąży

Na początkowych etapach ciąży mogą wystąpić różowe upławy (fizjologiczny śluz z domieszką krwi), które występują przy implantacji zarodka. W kolejnych miesiącach ciąży wydzieliny będzie więcej dzięki podwyższonemu stężeniu estrogenów. Jeżeli zmieni ona swój kolor, barwę lub konsystencję i towarzyszyć temu będzie swędzenie lub pieczenie, warto czym prędzej udać się do ginekologa prowadzącego ciążę. Samoleczenie nie jest wskazane, tak samo jak czekanie na to, aż infekcja sama przeminie. Rozprzestrzeniająca się infekcja stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ciężarnej, jak i rozwijającego się płodu.

Visimed_2

Upławy – co robić, gdy się pojawią?

Nie ma jednej metody leczenia upławów, ponieważ przyczyny ich występowania są niezwykle zróżnicowane. Każda nieprawidłowość w obrębie układu rozrodczego powinna być skonsultowana z ginekologiem, który przeprowadzi odpowiednie badania (np. posiew, wymaz bakteriologiczny), a po postawieniu diagnozy zaordynuje odpowiednie leczenie.

W ostatnim czasie reklamuje się wiele środków przeznaczonych do samoleczenia infekcji intymnych. Wiele z nich nie ma statusu leku, zatem nie będą leczyć, a jedynie działać wspomagająco lub łagodzić objawy. Pacjentki samodzielnie nie są w stanie określić przyczyny infekcji, więc samoleczenie najczęściej nie przynosi rezultatów lub, co gorsza, wydłuża czas trwania choroby.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów