Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Chlamydia - objawy, rodzaje i sposoby leczenia

2020-03-31 14:56
Chlamydia - objawy, rodzaje i sposoby leczenia

Chlamydioza należy do chorób zakaźnych. Przenosi się drogą płciową lub kropelkową. U poszczególnych pacjentów może przebiegać w różnoraki sposób, jednak nieleczona zawsze prowadzi do niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Jak uniknąć zakażenia chlamydią? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Na czym polega leczenie choroby?

Czym jest chlamydia?

Chlamydie zaliczane są do bakterii gram-ujemnych. Wśród nich wyodrębniamy kilka gatunków, które są chorobotwórcze dla człowieka, przy czym najczęstsze zakażenia powodują: Chlamydia trachomatis, przenoszona głównie drogą płciową, oraz Chlamydia pneumoniae przenoszona drogą kropelkową. Chociaż chlamydiozy kojarzą nam się przede wszystkim z infekcjami układu moczowo-płciowego, jednak mogą one dotyczyć także innych narządów. A na dodatek wszystkie bezwzględnie wymagają konsultacji lekarskiej i jak najszybszego wdrożenia farmakoterapii.

Chlamydioza  należy obecnie do jednych z najczęściej występujących chorób wenerycznych. Mówi się nawet o cichej epidemii tej choroby, ponieważ większość chorych nie ma żadnych objawów, jest nieświadoma zarażenia i może zarażać kolejne osoby. Chlamydia przenosi się głównie przez kontakty płciowe, ale nie tylko, bo istnieje również możliwość zarażenia się tą bakterią od matki w trakcie porodu.  Ze względu na powikłania, do jakich może doprowadzić nieleczona chlamydioza, a także dyskomfort, który ta dolegliwość w niektórych przypadkach powoduje, konieczne jest niezwłoczne wdrożenie leczenia. Leczeniem powinna zostać objęta nie tylko osoba chora, ale również jej partner seksualny - mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog – wenerolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku

wenerolog igor michajłowski

 

Rodzaje i objawy zakażenia chlamydią

W zależności od drogi rozprzestrzeniania się bakterii oraz jej gatunku, wśród chlamydioz wyróżniamy infekcje układu moczowo-płciowego i odbytnicy, gardła, oka oraz dróg oddechowych. Wyjątkowo niebezpieczne są zakażenia noworodków, do których dochodzi w okresie okołoporodowym.

Zakażenie układu moczowo-płciowego, gardła i odbytnicy

Do zakażeń tego typu dochodzi najczęściej poprzez kontakty seksualne, zwłaszcza bez użycia prezerwatywy. Patogenem odpowiedzialnym za infekcje jest C. trachomatis

Duży procent pacjentów przechodzi chorobę bezobjawowo, co zwiększa ryzyko powikłań, ze względu na brak odpowiedniego leczenia. U kobiet manifestuje się ropną wydzieliną z pochwy, krwawieniami pomiędzy miesiączkami i po stosunku oraz bólami w podbrzuszu. U mężczyzn pojawić się może wyciek z cewki moczowej, a także ból podczas oddawania moczu. W przypadku, gdy zakażenie obejmie odbytnicę, objawia się dyskomfortem, wydzieliną, a nawet krwawieniem. C. trachomatis przenosi się także poprzez seks oralny, wywołując infekcję gardła. Najczęściej nie daje ona jednak objawów.

Zakażenia C. trachomatis u kobiet w ciąży powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem ginekologiem lub wenerologiem, ze względu na możliwość przeniesienia bakterii w trakcie porodu. U noworodka rozwinąć może się niebezpieczne zapalenie płuc lub infekcja oczu, wymagająca pilnej antybiotykoterapii.

Zakażenie oka

Zakażenia oka wywołane przez C. trachomatis zdarzają się stosunkowo rzadko. Dzielą się na jaglicę (praktycznie wyeliminowaną w Polsce) oraz wtrętowe zapalenie spojówek. Zazwyczaj występuje równocześnie z zakażeniem dróg moczowo-płciowych. Objawia się grudkowatymi zmianami oraz śluzowo-ropną wydzieliną z oka, wymagającymi szybkiej konsultacji z lekarzem okulistą, aby uniknąć powikłań i pogorszenia ostrości wzroku.

Zakażenia układu oddechowego

Zakażenia układu oddechowego wywoływane są przez bakterię C. pneumoniae. Dotyczyć mogą, krtani, ucha środkowego i migdałów. Poważniejsze infekcje prowadzą do rozwoju zapalenia oskrzeli oraz płuc. Niespecyficzne objawy często mylone są ze zwykłym przeziębieniem, co utrudnia diagnozę i opóźnia wdrożenie odpowiedniego leczenia. 

test pcr chlamydioza

Test na chlamydię – myślisz, że masz objawy zakażenia chlamydią? Zamów bezpieczny test przez internet

Kup online - zamów na stronie

Powikłania nieleczonej chlamydiozy

Wczesne wykrycie choroby zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań chlamydiozy. W przypadku infekcji dróg moczowo-płciowych, najpoważniejszym z nich jest niepłodność, która jest konsekwencją zapalenia toczącego się w obrębie narządów rodnych. Kobiety ciężarne narażone są przedwczesny poród lub nawet poronienie. Zakażenie C. trachomatis prowadzi nieraz do tzw. zespołu Reitera, czyli reaktywnego zapalenia stawów.

Leczenia zakażenia chlamydią

W przypadku, gdy podejrzewamy u siebie chlamydiozę, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, a wizytę możesz umówić bez wychodzenia z domu, za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Przy podejrzeniu chlamydiozy konieczne jest wykonanie odpowiedniego wymazu, aby jednoznacznie ustalić przyczynę choroby i wykluczyć współwystępowanie innego patogenu. Umożliwi on też lekarzowi dobór odpowiedniego antybiotyku, we właściwej dawce. Na czas leczenia należy unikać kontaktów seksualnych i ze szczególną dbałością przestrzegać zasad higieny.

Profilaktyka chlamydiozy

Najskuteczniejszą metodą profilaktyki jest unikanie ryzykownych kontaktów płciowych, bez zastosowania prezerwatywy. Wskazane jest także ograniczenie liczby partnerów seksualnych. Warto rozważyć okresowe wykonywanie badań kontrolnych w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoje i partnera/partnerki.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów