Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Grzybica pochwy: przyczyny, objawy i leczenie

2020-01-31 12:48
Grzybica pochwy: przyczyny, objawy i leczenie

Grzybica pochwy jest jedną z najczęściej występujących infekcji intymnych. Objawia się pieczeniem i swędzeniem okolic intymnych, niejednokrotnie bólem oraz charakterystycznymi upławami. Dolegliwość ta występuje niezależnie od wieku, zatem narażone są na nią zarówno nastolatki, jak i dojrzałe kobiety. Co jest przyczyną zachorowania? Jak przebiega leczenie tej infekcji i czy skuteczne są domowe sposoby?

Grzybica pochwy – przyczyny infekcji

Drożdżyca pochwy, kandydoza, grzybica pochwy – to infekcja wywołana przez grzyby należące do rzędu drożdżaków. Najczęściej są to grzyby z gatunku Candida albicans, rzadziej Candida tropicalis, Candida crusei , Candida glabrata. Do zakażenia grzybiczego dochodzi, gdy zachwiana zostanie równowaga między fizjologiczną mikroflorą pochwy a chorobotwórczymi patogenami. Dzieje się tak np. po antybiotykoterapii, gdy organizm jest osłabiony, a flora bakteryjna wyjałowiona. Dochodzi wówczas do zmiany pH pochwy, która staje się korzystnym środowiskiem dla rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów.

Grzybica pochwy występuje bez względu na wiek – chorują już nastolatki i młode kobiety, panie po menopauzie, a także kobiety ciężarne. Oprócz wspomnianego wcześniej leczeni antybiotykami, przyczyną grzybicy pochwy są również częste irygacje pochwy, stosowanie niewłaściwych środków higienicznych, zbyt często lub zbyt rzadkie podmywanie, noszenie bielizny z syntetycznych materiałów. Czynnikiem ryzyka jest również stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Ponadto infekcje częściej występują u kobiet z zaburzoną gospodarką hormonalną, cukrzycą oraz zaburzeniami pracy układu immunologicznego.

Jak objawia się grzybica pochwy?

Objawy grzybicy trudno przeoczyć, ponieważ nie należą one do najprzyjemniejszych. Zakażeniu towarzyszy świąd i pieczenie wejścia do pochwy oraz warg sromowych, a także gęste, serowato-białe upławy o nieprzyjemnych zapachu. Dolegliwościom tym towarzyszy zaczerwienienie i obrzęk okolic intymnych oraz ból przy oddawaniu moczu. Wiele kobiet skarży się również na ból i pieczenie występujące po stosunku. 

Tego typu objawy powinny skłonić nas do wizyty u ginekologa, który postawi diagnozę i zaordynuje najodpowiedniejsze leczenie. Wizytę u tego specjalisty można zarezerwować on-line w serwisie LekarzeBezKolejki.pl.

Metody leczenia grzybicy pochwy

W leczeniu grzybicy wykorzystuje się preparaty przeciwgrzybicze o działaniu miejscowym, najczęściej na bazie klotrimazolu oraz fentikonazolu, jak również środki o działaniu ogólnoustrojowym. W trakcie terapii ginekolodzy zalecają dodatkową suplementację preparatami probiotycznymi, które w swoim składzie zawierają m.in. pałeczki kwasu mlekowego. Środki te pomagają odbudować naturalną florę bakteryjną błony śluzowej pochwy.

Ważne jest to, by w trakcie leczenia stosować się do wszystkich zaleceń ginekologa. Na czas terapii konieczne jest wstrzymanie się od kontaktów seksualnych. Może się również okazać, że leczeniu powinien się poddać także partner seksualny.

Profilaktyka, czyli jak unikać infekcji intymnych

Nawracające zakażenia grzybicze nie są niczym przyjemnym, dlatego warto stosować się do kilku zasad, by skutecznie ograniczać ich częstotliwość. Podstawą jest oczywiście odpowiednia dbałość o higienę okolic intymnych. Myć należy wyłącznie zewnętrzne partie, w żadnym wypadku nie należy wprowadzać mydła lub płynu do higieny intymne do wnętrza pochwy. Śluzówkę pochwy zasiedla mikroflora bakteryjna, która jest naturalną formą ochrony przed patogenami i drobnoustrojami. Jeżeli dostanie się do niej detergent, naruszy on tę naturalną barierę ochronną i stworzy środowisko do rozwoju infekcji.

Do mycia najlepiej używać po prostu rąk, ponieważ wszelkie gąbki i myjki to idealne środowisko rozwoju dla bakterii. Do osuszania miejsc intymnych używajmy zawsze suchego ręcznika, pamiętajmy też o tym, by go regularnie wymieniać.

To, jaką bieliznę nosimy na co dzień, również może mieć wpływ na częstość występowania infekcji intymnych. Najlepszym wyborem jest bielizna bawełniana w naturalnych kolorach, która dobrze odprowadza wilgoć i pozwala skórze" oddychać". Lekarze odradzają stosowanie perfumowanych wkładek higienicznych oraz dezodorantów do miejsc intymnych. Bieliznę należy prać w łagodnych i nieperfumowanych detergentach, dbając o to, by dokładnie ją wypłukać. Jeżeli na co dzień nosimy obcisłe spodnie, lepiej zastąpić je wygodną i zwiewną spódnica lub sukienką.

Infekcje intymne a dieta

To, co każdego dnia trafia na nasz talerz, może wpływać na częstość występowania zakażeń pochwy. Dieta wysokowęglowodanowa zwiększa ryzyko takich infekcji, ponieważ cukier jest doskonałą pożywką dla bakterii. Dla własnego zdrowia lepiej więc ograniczyć cukier w diecie.

Warto wspomnieć także o tym, że mikroflora jelitowa ma wpływ na kształt flory bakteryjnej w śluzówce pochwy. Aby zadbać o jedną i drugą, w diecie nie powinno zabraknąć prebiotyków i probiotyków, które będą sprzyjać rozwojowi korzystnych dla naszego zdrowia bakterii. Najlepiej sięgnąć po naturalne kiszonki oraz fermentowane produkty mleczne, takie jak jogurty, i kefiry.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów