- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Zespół nerczycowy – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania
Zaburzenie funkcji nerek prowadzące do nadmiernej utraty białka wraz z moczem, może prowadzić do licznych nieprawidłowości, w tym nawet do powikłań zakrzepowo-zatorowych. Stan taki określany jest w medycynie jako zespół nerczycowy, zwany również nerczycą czy zespołem nefrotycznym. Jakie są przyczyny jego wystąpienia oraz jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższy artykule.
Przyczyny wystąpienia zespołu nerczycowego?
Zespół nerczycowy to grupa objawów klinicznych oraz nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych. W niektórych chorobach dochodzi do uszkodzenia struktury nerek, jaką są kłębuszki nerkowe.Wówczas nerki tracą zdolność filtracyjną, co prowadzi do nadmiernego przepuszczania białek do moczu. Małe stężenie białka w osoczu oraz zatrzymywanie sodu przez uszkodzone nerki prowadzi do nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie i do powstania obrzęków.
U dzieci najczęstszą przyczyną wystąpienia zespołu nerczycowego jest kłębuszkowe zapalenie nerek. Natomiast u dorosłych przyczyny są różne. Najczęściej są to stany zapalne nerek oraz choroby, w wyniku których dochodzi do ich uszkodzenia. Wśród tych chorób dominuje cukrzyca, toczeń rumieniowaty, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, nowotwory czy skrobiawica. Zespół nerczycowy może pojawić się również w wyniku przyjmowania niektórych leków, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Umów się do lekarza rodzinnego
Jakie są objawy zespołu nerczycowego ?
Pierwszym charakterystyczny objawem zespołu nerczycowego są obrzęki, które pojawiają się wokół oczu w godzinach porannych oraz obrzęki podudzi, nasilające się w pozycji stojącej. Zespół nerczycowy to także szereg nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych:
- białkomocz – nadmierna utrata białka z moczem wynosząca ponad 3.5 grama na dobę;
- hipoalbuminemia – obniżona ilości albumin w osoczu;
- hiperlipidemia – podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego i LDL we krwi.
Pacjenci z zespołem nerczycowym mogą także zauważyć pienienie się moczu, które jest wynikiem nadmiernej zawartości w nim białka. Dodatkowo, bardzo często mogą wystąpić niedobory odporności, niedożywienie, skłonność do zakrzepów, a także nadciśnienie.
Jak wygląda leczenie zespołu nerczycowego?
W momencie wystąpienia niepokojących objawów warto zasięgnąć porady lekarza rodzinnego lub nefrologa. Lekarz przeprowadzi z pacjentem bardzo dokładny wywiad oraz zleci wykonanie szeregu badań laboratoryjnych. Bardzo ważne jest także znalezienie choroby nerek, która wywołuje zespół nerczycowy. W celu postawienia trafnej diagnozy lekarz zleca bardzo często wykonanie biopsji nerki, co pozwala określić dokładnie przyczynę oraz ustalić odpowiedni schemat leczenia.
Leczenie zespołu nerczycowego to leczenie przyczynowe. Opiera się na znalezieniu choroby prowadzącej do uszkodzenia kłębuszków nerkowych i na podaniu leków immunosupresyjnych lub glikokortykosteroidów. Podstawą leczenia jest także zahamowanie postępu choroby oraz zmniejszenie jej negatywnych objawów. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, stosuje się leki z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny, gdyż wykazują one działanie ochronne na nerki oraz zmniejszają białkomocz. Bardzo często lekarz przepisuje leki moczopędne, mające na celu zmniejszenie obrzęków.
Pamiętaj, że w momencie wystąpienia niepokojących objawów, wizytę u specjalisty umówisz za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
W przypadku potwierdzenia zespołu nerczycowego bardzo ważne jest również leczenie niefarmakologiczne. Pacjent powinien zostać pouczony o konieczności zmiany diety.
Zaleca się spożywanie mniejszej ilości soli (do 3-6 g na dobę) oraz spożywanie większej ilości wysokowartościowego białka. Ilość tłuszczów nasyconych w diecie oraz cholesterolu także powinna zostać ograniczona.
Jakie powikłania niesie za sobą zespół nerczycowy?
Nieleczony zespół nerczycowy niesie za sobą pewne konsekwencje. Może prowadzić do rozwoju zakrzepicy żylnej lub tętniczej, w wyniku zaburzenia gospodarki białek, które biorą udział w krzepnięciu krwi. W niektórych przypadkach pacjent może odczuwać duszności, które są wynikiem nagromadzenia się płynu w jamie opłucnowej. Przy długotrwałym białkomoczu, może dojść do niedożywienia.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.