Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Na czym polega kamica nerkowa? Co robić, aby uniknąć przykrych objawów?

2023-06-02 16:19
Mężczyzna trzyma się za plecy, dokuczają mu objawy kamicy nerkowej.

Kamica nerkowa zwana także kamicą moczową jest jedną z najczęściej występujących chorób narządów układu moczowo-płciowego. Jakie są przyczyny i objawy kamicy nerkowej? Jaką dietę stosować u osób cierpiących na to schorzenie?

Czym jest kamica nerkowa?

Kamica nerkowa to schorzenie, które charakteryzuje się powstawaniem kamieni w układzie moczowym, czyli w nerkach, moczowodach lub pęcherzu moczowym. Kamienie mogą powstawać z różnych minerałów, takich jak wapń, kwas moczowy lub cystyna. Rozmiary kamieni nerkowych mogą wahać się od bardzo małych ziarenek do dużych kamieni wielkości kilku centymetrów. Często powodują one kolkę nerkową, blokują przepływ moczu, co powoduje wzrost ciśnienia i napięcia w obrębie układu moczowego. Objawia się ona nagłym bólem występującym w okolicy lędźwiowej i brzucha.

Umów wizytę u lekarza rodzinnego

Przyczyny kamicy nerkowej

Przyczyny kamicy nerkowej mogą być różne i często zależą od typu kamieni. Najczęstszą przyczyną kamicy nerkowej jest nieprawidłowe zbilansowanie składników odżywczych w diecie oraz brak odpowiedniej ilości wody. Do innych przyczyn kamicy nerkowej należą:

  • Choroby genetyczne lub zaburzenia metaboliczne.
  • Niektóre choroby endokrynologiczne np. nadczynność przytarczyc – mogą prowadzić do zaburzeń równowagi mineralnej w organizmie i zwiększenia ryzyka powstawania kamieni.
  • Niedostateczne spożycie wody powoduje, że mocz jest zbyt zagęszczony, co sprzyja tworzeniu się kamieni.
  • Nadmierna ilość soli w diecie.
  • Choroby układu moczowego, np przewlekłe zapalenie nerek.
  • Nieprawidłowości w anatomicznej budowie dróg moczowych lub zaburzenia jej perystaltyki.

Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem specjalizującym się w chorobach nerek - nefrologiem, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób nerek, w tym chorób układu moczowego, niewydolności nerek czy kamicy nerkowej.

Objawy kamicy nerkowej

Do najczęstszych  objawów kamicy nerkowej należy ostry ból pleców, który może promieniować do brzucha lub miednicy. Do pozostałych objawów należy:

  • Ból podczas oddawania moczu - kamienie nerkowe mogą powodować ból lub pieczenie podczas oddawania moczu.
  • Nudności i wymioty z powodu bólu i nieprzyjemnego uczucia w żołądku.
  • Częste oddawanie moczu.
  • Krew w moczu - kamienie nerkowe mogą uszkadzać nerki lub drogi moczowe, co prowadzi do obecności krwi w moczu.
  • Dreszcze i gorączka, które mogą sugerować zakażenie.

Aby uniknąć przykrych objawów kamicy nerkowej, należy zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę oraz aktywny tryb życia. Regularna aktywnośc fizyczna pomaga utrzymać prawidłowa masę ciała i zmniejsza ryzyko powstawania kamieni nerkowych. 

Dieta przy kamicy nerkowej

Dieta odgrywa ważną rolę w zapobieganiu powstawania kamicy nerkowej i może pomóc w zmniejszeniu ryzyka nawrotów u osób, które miały już kamicę nerkową. Dieta powinna opierać się na kilku ważnych zasadach:

  • Spożywanie odpowiedniej ilości płynów - ważne jest, aby pić duże ilości wody, co może pomóc w utrzymaniu prawidłowej objętości moczu.
  • Ograniczenie spożycia soli do 5-6 g na dobę.
  • Ograniczenie spożycia białka zwłaszcza zwierzęcego.
  • Zwiększone spożycie wapnia.
  • Unikanie produktów bogatych w oksalany (szpinak, rabarbar, jarmuż, kakao).
  • Zwiększone spożycie produktów bogatych w magnez (orzechy, nasiona, fasola).

Dieta dla osób cierpiących na kamicę nerkową powinna być skonsultowana z lekarzem i dietetykiem ponieważ zależy od rodzaju kamicy oraz indywidualnych potrzeb żywieniowych pacjenta. 

Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Kamica nerkowa w ciąży

Kamica nerkowa w ciąży to rzadkie, ale potencjalnie niebezpieczne schorzenie, które charakteryzuje się powstawaniem kamieni w układzie moczowym kobiety ciężarnej. Ryzyko wystąpienia kamicy nerkowej u kobiet ciężarnych wzrasta z powodu zwiększonej ilości wapnia w moczu oraz zmian hormonalnych, które wpływają na przepływ moczu. Kamica nerkowa w ciąży może być szczególnie niebezpieczna, ponieważ powoduje ryzyko przedwczesnego porodu, poronienia lub infekcji układu moczowego. 

Bibliografia:

  1. Duława J., i in. (2009). Czynniki rozwoju kamicy nerkowej. Forum nefrologiczne, tom 2, nr 3, s.184-186.
  2. Mutrynowski T., i in. (2011). Kamica układu moczowego. Medycyna po Dyplomie, (20); 8(185) s. 91-92. 

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów