- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Bolące nerki – objawy. Jak leczyć bolące nerki?
Nerki stanowią główny narząd układu wydalniczego organizmu. Niestety dużo schorzeń nerek charakteryzuje się brakiem typowych objawów bólowych, przez co choroby często wykrywane są w zaawansowanych stadiach. Jaka jest fizjologiczna rola nerek? Czy ból nerek można pomylić z bólem kręgosłupa?
Bolące nerki – dlaczego nerki są ważnym życiowo narządem?
Nerki odpowiadają za usuwanie zbędnych substancji i produktów przemiany materii. Podczas przepływu krwi przez nerki, osocze wraz ze wszystkimi rozpuszczonymi składnikami zostaje przesączone przez błonę filtracyjną nerek i przechodzi do cewek nerkowych. Stamtąd niezbędne składniki, np. glukoza, białka, witaminy, jony i woda, są wchłanianie z powrotem do krwi i wracają do organizmu. Dlatego, gdy dochodzi do niewydolności nerek, niezbędne są dializy, czyli mechaniczne oczyszczanie krwi.
Umów się do lekarza rodzinnego
Bolące nerki – czym charakteryzuje się ból?
Nerki leżą w przestrzeni zaotrzewnowej jamy brzusznej, na mięśniach tylnej ściany brzucha. Na kręgosłup rzutuje się prawą nerkę między kręgami Th12 a L3, a lewą między kręgami Th11 a L3, czyli w okolicy lędźwiowej. Wyjaśnia to, dlaczego ból nerek często jest odczuwany, jako ból kręgosłupa w części lędźwiowej. Oczywiście ból kręgosłupa może wskazywać na wiele innych schorzeń. Aby sprawdzić, czy problem leży w nerkach, konieczne są badania lekarskie. Choroby nerek są bardzo różnorodną grupą i mogą dawać również niespecyficzne objawy takie jak, np. zmęczenie, ból głowy, utrata apetytu, anemia. Przewlekła choroba nerek (PChN) może przebiegać bezobjawowo przez bardzo długi okres czasu. Ból nerek może być objawem schorzeń takich jak:
- ostre śródmiąższowe zapalenie nerek;
- kamica nerkowa;
- nefropatia zaporowa;
- niepowikłane ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek;
- ropień okołonerkowy;
- torbiele proste nerek;
- rak nerkowokomórkowy.
Co na bolące nerki?
Podsumowując, ból może być spowodowany stanem zapalnym, zaleganiem kamieni nerkowych w moczowodach czy toczącą się infekcją bakteryjną. Dlatego najlepszą odpowiedzią na bolące nerki, będą substancje zmniejszające te przyczyny.
Wyróżniający się na tle innych produktów, preparat Uroseren zawiera aż 7 takich substancji naturalnych. Wśród nich znajdują się wyciągi z kłącza perzu i pietruszki, które mają silne działanie przeciwzapalne oraz sprawnie oczyszczają drogi moczowe. Ekstrakty z Chanca Piedra, rdestowca japońskiego i nasion dyni rozluźniają moczowody. Ułatwia to w wydalanie ewentualnych kamieni moczowych oraz zmniejsza podrażnienia kanalików nerkowych. Natomiast owoce żurawiny zawarte w Uroserenie hamują gromadzenie się bakterii w układzie moczowym, uwalniając od infekcji.
Preparat ten działa kompleksowo na nerki. Usprawnia ich pracę i usuwa możliwe przyczyny bólu, pozwalając zapomnieć o nieprzyjemnych dolegliwościach. Uroseren można zamówić bezpośrednio od producenta i odbrać u siebie już na drugi dzień: https://protonlabs.pl/products/uroseren-na-nerki-i-kamienie-nerkowe
Bolące nerki po alkoholu
Objawy bólowe związane z nerkami, które wystąpią po spożyciu alkoholu mogą mieć dwojaką przyczynę. Jedną z nim jest odwodnienie. Druga przyczyna to zaostrzenie kamicy nerkowej, która jest już obecna. Regularne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko wielu chorób, w tym chorób nerek. Dlatego warto kontrolować jego spożywanie. U osób m.in. z nadciśnieniem tętniczym czy już zdiagnozowanymi chorobami nerek należy całkowicie go wyeliminować.
Bolące nerki z rana – co mogą oznaczać?
Gdy ból wybudza nas ze snu i towarzyszy zaraz po przebudzeniu, zawsze jest to niepokojący symptom. Bardzo często choroby nerek na podłożu infekcyjnym rozwijają się nagle i ból może pojawić się z samego rana. Ostre śródmiąższowe zapalenie nerek należy do takich chorób, a jego objawem jest m.in. tępy ból w okolicach lędźwiowych. Również niepowikłane odmiedniczkowe zapalenie nerek (schorzenie, które jest następstwem zakażenia wstępującego z dolnego odcinka układu moczowego) w typowych przypadkach rozwija się w ciągu <24 godzin i oprócz bólu towarzyszą mu gorączka i dreszcze i nudności i wymioty.
Bolące nerki podczas okresu – groźny objaw?
Gdy menstruacji systematycznie towarzyszy ból nerek może to skłaniać do diagnostyki endometriozy. W tej chorobie, tkanki endometrium znajdują się też w innych narządach np. nerkach i również cyklicznie się złuszczają, co może prowadzić do silnych dolegliwości bólowych. Drugim powiązaniem pomiędzy schorzeniami nerek, a okresem jest fakt, że objawy bólowe podczas kolki nerkowej często promieniują od lędźwi do spojenia łonowego i narządów płciowych, co może imitować bóle menstruacyjne. Dlatego, gdy dodatkowo pojawiają się nudności i wymioty, parcie na mocz i obecna jest krew w moczu należy pilnie skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić pochodzenie bólu.
Bolące nerki w ciąży
Fizjologia ciąży sprawia, że nerki filtrują wtedy ponad 1,5 raza więcej krwi w porównaniu ze stanem sprzed ciąży. Powoduje to zwiększoną częstością oddawania moczu. Niestety kobiety ciężarne są również narażone na choroby nerek m.in. zapalenie nerek i kamicę nerkową. Bardzo ważne jest szybka diagnoza, dlatego każdy ból w okolicy lędźwiowej, przebiegający ze skąpomoczem, krwiomoczem, gorączką czy nudnościami powinien być skonsultowany z lekarzem.
Jakie badania wykonać przy bolących nerkach?
W celu zdiagnozowania przyczyny dolegliwości bólowych i sprawdzenia stanu nerek konieczna jest wizyta u lekarza, który w oparciu o obraz kliniczny, badanie fizykalne i wywiad chorobowy będzie mógł zdecydować o postępowaniu medycznym. Specjalistą od chorób nerek jest nefrolog, ale konieczna może być również wizyta u lekarza urologa. Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejek.pl.
Badania, które są pomocne przy wykrywaniu chorób nerek to:
- badanie ogólne moczu – podstawowe badanie profilaktyczne;
- badania laboratoryjne z krwi – m.in. stężenie kreatyniny i wyliczenie GFR, stężenie mocznika i kwasu moczowego, równowaga kwasowo - zasadowa, morfologia;
- badania obrazowe – USG nerek, RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny;
- biopsja nerek – badanie inwazyjne, wykonywane tylko w uzasadnionych i koniecznych przypadkach.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.