- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
O czym świadczą erytrocyty w moczu?
Skład moczu może wiele powiedzieć na temat naszego stanu zdrowia. Obecność cukru może świadczyć o cukrzycy, zaś białkomocz wskazuje na zaburzenia pracy wątroby. Wyjątkowo niepokojący dla pacjentów jest krwiomocz, czyli obecność erytrocytów w moczu. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać? O czym świadczą erytrocyty w moczu?
Czym są erytrocyty?
Erytrocyty (gr. erythros - czerwony, gr. kytos - komórka), nazywane również krwinkami czerwonymi lub czerwonymi ciałkami krwi, to morfotyczne elementy krwi. Maja kształt dysku, w środku wklęsłego po obu stronach. Większość erytrocytów produkowana jest w szpiku kostnym czerwonym, znajdującym się w istocie gąbczastej. Cykl życia pojedynczego erytrocytu wynosi około 120 dni. Potem zostaje on rozłożony w śledzionie i wątrobie, a następnie ponownie wykorzystanym.
Podstawowym zadaniem czerwonych krwinek jest transport cząsteczek tlenu z płuc do pozostałych tkanek oraz dwutlenku węgla, co jest możliwe dzięki hemoglobinie. W badaniach laboratoryjnych erytrocyty oznaczane są skrótem RBC (ang. red blood cell).
Erytrocyty w moczu - czy to normalne?
Mocz to płyn wytwarzany przez nerki. Jest wydalany z organizmu wraz ze zbędnymi oraz szkodliwymi dla ustroju substancjami. W jego skład wchodzi przede wszystkim woda (około 96%), a także mocznik, sole mineralne oraz minimalne ilości innych substancji, które odpowiadają za barwę i zapach. Są jednak elementy, które w moczu znajdować się nie powinny, zalicza się do nich: cukier, białka, bakterie, limfocyty (krwinki białe) oraz krwinki czerwone (erytrocyty). Ich obecność może być objawem choroby i wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.
Badanie moczu to jedno z podstawowych badań diagnostycznych. Umożliwia ocenę cech fizycznych, biochemicznych oraz morfologicznych moczu i stanowi pierwszy krok w dalszej diagnostyce. Badanie to jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a skierowanie można otrzymać od lekarza rodzinnego. Jeżeli zachodzi taka konieczność, możemy je również wykonać na własny koszt w laboratorium.
Umów wizytę u urologa
Krwiomocz a krwinkomocz
Nazwy krwiomocz oraz krwinkomocz używane są zamiennie, jednak nie są to pojęcia tożsame. W pierwszym przypadku (krwiomocz makroskopowy) obecność erytrocytów w moczu możemy stwierdzić bez badań. Mocz ma czerwonobrunatne zabarwienie, jest mętny i mogą się w nim pojawić skrzepy krwi. Krwinkomocz (krwiomocz mikroskopowy) możliwy jest do zdiagnozowania wyłącznie poprzez badanie pod mikroskopem. Charakteryzuje się obecnością erytrocytów (więcej niż trzy erytrocyty w polu widzenia), jednak wygląd makroskopowy pozostaje bez zmian. Co istotne, kilka pojedynczych erytrocytów w moczu nie jest uznawane za objaw choroby, zatem w takiej sytuacji nie ma powodu do obaw.
Obecność erytrocytów w moczu należy bezzwłocznie skonsultować z urologiem. Wizytę u tego specjalisty można szybko umówić w serwisie LekarzeBezKolejki.pl, gdzie dostępnych są tysiące lekarzy z całego kraju.
O czym świadczą erytrocyty w moczu?
Hematuria, bo tak nazywana jest obecność erytrocytów w moczu, stwierdzana jest przy liczbie przekraczającej 5 erytrocytów/μl. W diagnostyce istotne jest to, aby określić z jakimi erytrocytami mamy do czynienia - świeżymi czy wyługowanymi? Obecność w moczu erytrocytów świeżych wskazuje na proces chorobowy zlokalizowany w dolnych drogach moczowych. Erytrocyty wyługowane mogą świadczyć o patologicznych zmianach w obrębie nerek.
Istnieją też inne cechy, które mogą pomóc w rozpoznaniu przyczyny krwiomoczu:
- moment krwawienia - jeżeli krwawienie występuje na początku mikcji, może to być sygnał problemów z cewką lub sterczem . Krwawienie pod koniec świadczy o patologiach w gruczole krokowym lub szyi pęcherza. Jeśli mocz jest zabarwiony jednolicie, prawdopodobnie mamy do czynienia z krwawieniem z górnych dróg moczowych lub pęcherza;
- kształt skrzepów - w przypadku krwawienia z górnych dróg moczowych, wydalane skrzepy są podłużne, co świadczy o tym, że przemieszczały się przez moczowód.
Łatwiej będzie ustalić diagnozę jeżeli podamy urologowi wszelkie niezbędne informacje na temat współtowarzyszących objawów. Czy występują ból i pieczenie podczas oddawania moczu? Czy towarzyszy temu gorączka? A może nie występują żadne inne dolegliwości?
Przyczyny krwiomoczu
Częstą przyczyną obecności erytrocytów w moczu są zakażenia różnych elementów układu moczowego - pęcherza, cewki moczowej. Wówczas w moczu mogą być obecne również baterie i leukocyty, czemu towarzyszyć może ból podczas oddawania moczu, pieczenie cewki moczowej i gorączka. Innym powodem może być kamica dróg moczowych. Choroba ta może przez długi czas przebiegać bez objawów. Przemieszczający się przez drogi moczowe kamień może tworzyć mikrouszkodzenia tkanek, co skutkuje krwawieniem.
Krew w moczu może się pojawić przy różnych schorzeniach nerek: ostrym kłębuszkowym zapaleniu nerek, zwyrodnieniowych zmianach kłębuszków nerkowych, ogniskowym segmentalnym stwardnieniu kłębuszków nerkowych, jak również przy torbielach na nerkach, nefropatia IgA. Każdy krwiomocz należy skonsultować z urologiem, gdyż może to być pierwszy symptom raka pęcherza moczowego.
W jakich jeszcze sytuacjach mogą pojawić się erytrocyty w moczu?
- Urazy dróg moczowych - wynikające z zewnętrznego urazu lub będące efektem zabiegu operacyjnego;
- Endometrioza - krew w moczu może pojawić się w przebiegu tej choroby. Do objawów endometriozy zalicza się m.in. bóle w podbrzuszu, bardzo bolesne miesiączki, obfite i długie krwawienia menstruacyjne, ból podczas współżycia;
- Krwiomocz rzekomy - u kobiet w trakcie oraz krótko po menstruacji w moczu mogą być obecne erytrocyty, jednak nie jest to stan patologiczny;
- Choroby weneryczne - w przebiegu m.in. rzeżączki, chlamydiozy, drożdżycy, czy bakteryjnego zakażenia pochwy może wystąpić krwiomocz.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.