Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Urolog – ekspert od zdrowia układu moczowego

2018-09-26 12:14
Urolog - ekspert od zdrowia układu moczowego

Problemy z układem moczowym należą do tych wstydliwych, o których mówimy niechętnie. Dotykają bowiem tematów intymnych, o których rozmawia się niezwykle trudno. Dlatego pacjenci, zwłaszcza mężczyźni, rzadko decydują się na wizyty w gabinecie urologicznym. Tymczasem konsultacja u tego specjalisty może uchronić nas przed rozwojem groźnych chorób.

Urolog – czym się zajmuje?

Urologia jest częścią medycyny zajmującą się fizjologią i schorzeniami układu moczowego u obu płci oraz układu płciowego u mężczyzn. Istnieje również wąska specjalizacja - uroginekologia - skupiająca się na problemach kobiecego układu moczowo-płciowego. Jeżeli kłopoty z w obrębie układu moczowego pojawiają się u dziecka, na wizytę należy się udać do urologa dziecięcego.

Urolog interesuje się zatem budową, fizjologią i wadami patologicznymi ludzkiego układu moczowego, który obejmuje: pęcherz, nerki, nadnercza i moczowody. Leczy również schorzenia zewnętrznych (penis, jądra, najądrza) oraz wewnętrznych (stercz, prostata, nasieniowody, pęcherzyki nasienne) narządów płciowych u mężczyzn. Ta dziedzina medycyny jest także jednym z działów chirurgii, zajmujących się leczeniem operacyjnym i endoskopowym układu moczowego.

Wizyta u urologa – kiedy warto się wybrać?

Niewielu pacjentów wybiera się do urologa w ramach profilaktyki zdrowotnej. Dlaczego? Przyczyną jest przede wszystkim wstyd oraz ogromny stres, który wiąże się z taką wizytą. Pacjenci wolą unikać sytuacji, w których konieczne jest opowiadanie o swoich intymnych problemach czy poddanie się badaniu narządów płciowych. Na konsultację pacjenci decydują się wówczas, gdy ich stan staje się poważny. Warto się jednak przełamać, zwłaszcza jeśli zaobserwowaliśmy u siebie poniższe objawy:

 • ból w trakcie oddawania moczu,
 • niepokojące zmiany w barwie oddawanego moczu,
 • krew, białku lub ropa w moczu,
 • nietrzymanie moczu i uczucie parcia na pęcherz,
 • zmiany w ilości oddawanego moczu,
 • dotkliwy ból w podbrzuszu,
 • ból, pieczenie, świąd narządów płciowych,
 • zmiany w wyglądzie narządów płciowych,
 • krostki, guzki i zgrubienia w okolicy narządów płciowych,
 • kłopoty ze wzwodem.

Wizytę u urologa możemy zarezerwować za pośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki.pl. W bazie dostępne są tysiące terminów u specjalistów na terenie całego kraju. Pacjenci otrzymują szeroki wybór zarówno wizyt prywatnych, jak i tych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Okresowej, profilaktycznej kontroli urologicznej powinni się poddawać zwłaszcza starsi mężczyźni.

 

Przebieg konsultacji urologicznej

Do konsultacji urologicznej warto się zawczasu przygotować, by uniknąć niepotrzebnego stresu. Przydadzą się nam wyniki ostatnich badań (w tym badań moczu, krwi, USG, RTG), spis przyjmowanych leków oraz ostatnio przebytych chorób. Na początku wizyty lekarz będzie chciał uzyskać szereg informacji dotyczących naszego zdrowia oraz występujących objawów, by móc postawić dokładną diagnozę. 

Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego, urolog może przystąpić do badania. To, jak będzie ono przebiegać, zależy od rodzaju dolegliwości. Prawdopodobnie jednak będzie ono wymagało przedmiotowego badania podbrzusza, pleców oraz narządów płciowych, dlatego przed wizytą należy pamiętać o odpowiedniej toalecie ciała. Największy stres wśród pacjentów wywołuje badanie per rectum, czyli badanie palcem przed odbytnicę. Nie należy ono do przyjemnych, jest jednak podstawowym badaniem diagnostycznym chorób prostaty. 

W trakcie wizyty urolog może wykonać badanie USG układu moczowego. Zaleca się, by w trakcie tego badania mieć pełny pęcherz. Lekarz może się zdecydować na uroflowmetrię, czyli badanie pozwalające sprawdzić przepływ moczu przez cewkę moczową. Jest ono pomocne w diagnozowaniu zaburzeń w oddawaniu moczu – sprawdza objętość oraz szybkość przepływu moczu.

Jakie choroby leczy urolog?

Do urologa zgłaszają się przede wszystkim starsi mężczyźni, którzy zaobserwowali u siebie postępujące problemu z oddawaniem moczu. Przyczyną tego stanu rzeczy są choroby prostaty, które mogą się wiązać z nadmiernym rozrostem tego narządu, procesami zapalnymi czy nawet nowotworami. Innym problemem, z którym pacjenci trafiają do urologa, jest nietrzymanie moczu, które może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn.  Jakie jeszcze schorzenia leczy urolog?

 • Stany zapalne dróg moczowych,
 • Zaburzenia pracy pęcherza,
 • Stany zapalne i choroby zewnętrznych narządów płciowych,
 • Kamicę układu moczowego,
 • Zaburzenia erekcji,
 • Torbiele nerek,
 • Nowotwory nerek, pęcherza moczowego, jąder, prostaty,
 • Zaburzenia płodności


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.