- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Co to jest endometrium? Przyczyny powstawania endometriozy
Endometrium posiada każda kobieta, natomiast endometriozę według danych statystycznych może mieć nawet co 10 kobieta w wieku rozrodczym. Jakie są poznane czynniki występowania endometriozy, w jaki sposób się manifestuje oraz jaki ma to związek z endometrium?
Czym jest endometrium?
Endometrium to błona śluzowa macicy. W toku ewolucji u kobiet wykształciła się ta tkanka, jako “posłanie” dla zarodka. Złuszczone endometrium to inaczej krew miesiączkowa. Jeżeli lekarz chce ocenić czy endometrium u danej kobiety jest prawidłowe, musi wiedzieć, w której dokładnie fazie cyklu miesiączkowego się ona znajduje. Badaniem obrazującym endometrium jest USG przezpochwowe wykonane przez ginekologa.
Zmiany endometrium w zależności od cyklu miesięcznego
Większość tkanek w naszym ciele jest taka sama przez całe życie, natomiast endometrium jest pod tym kątem wyjątkową tkanką. Przede wszystkim, co miesiąc się odnawia, zmienia się wraz z wiekiem kobiety oraz, w zależności od fazy cyklu, może wyglądać zupełnie inaczej.
Kryterium oceny to jej grubość ze względu na fazę cyklu:
- po miesiączce - bardzo cienkie ok. 3-5 mm;
- w trakcie owulacji - minimum 7 mm, zazwyczaj ok. 8-10 mm;
- przed miesiączką - najczęściej 10-12 mm (brak górnej granicy, 18-20 mm i powyżej wskazuje na bardzo obfite miesiączki).
Choroby związane z endometrium
Pomimo tego, że nawet w fazie swojego największego wzrostu endometrium ma około kilkunastu centymetrów, może wiązać się z nim wiele chorób:
- endometrioza - najczęściej występujące schorzenie;
- przerost/atrofia endometrium;
- rak endometrium;
- polipy endometrialne.
Czym charakteryzuje się endometrioza?
Endometrium prawidłowo znajduje się tylko w jamie macicy. Jeżeli występuje w innych miejscach, jest to stan chorobowy, który nazywamy endometriozą. Gdzie może pojawić się tkanka endometrium? Najczęstsza lokalizacja to jajowody i jajniki. W wielu przypadkach, jest to również jama otrzewnej, przewód pokarmowy, pochwa, pęcherz moczowy czy blizna po przebytym cięciu cesarskim. Rzadko, ale zdarzają się przypadki, gdzie tkankę endometrium znajduję się w płucach czy mózgu. Świadczy to o tym, że może pojawić się dosłownie wszędzie w obrębie organizmu.
Czy endometrioza zawsze wiąże się z niepłodnością?
W wielu przypadkach to właśnie problemy z poczęciem dziecka są objawem endometriozy i diagnozuje się ją w okresie starań o dziecko. Natomiast, statystycznie problem niepłodności dotyczy 30% kobiet chorujących na tą przypadłość. Choroba wpływa na płodność przede wszystkim dlatego, że często tworzą się zrosty w jamie brzusznej i wewnątrz macicy, które utrudniają zapłodnienie i dotarcie komórki jajowej do macicy. Drugi aspekt choroby wpływający na płodność to substancje m.in. białka i enzymy wydzielane przez ogniska endometriozy, które blokują możliwość zapłodnienia i zagnieżdżenie się zarodka. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, u większości kobiet z endometriozą udaje się doprowadzić do zdrowej ciąży.
Przyczyny zachorowania na endometriozę
Choroba dotyczy głównie kobiet w wieku reprodukcyjnym. Czynniki genetyczne odpowiadają aż w 50% za rozwój tej choroby. Dochodzą do tego również czynniki środowiskowe, które mogą spowodować wystąpienie endometriozy np. wcześniactwo czy otyłość.
Czynniki ryzyka wystąpienia endometriozy
- choroba występująca już wcześniej w rodzinie;
- wczesny wiek pierwszej miesiączki;
- skrócone cykle menstruacyjne <27 dni;
- krwawienia trwające >7 dni;
- późny wiek urodzenia pierwszego dziecka;
- obfite, bolesne krwawienia miesiączkowe;
- dominacja estrogenowa w badaniach hormonalnych.
Objawy endometriozy
Do głównych objawów choroby, poza problemem niepłodności należy ból podbrzusza. Odczuwa go około 50% kobiet. Bóle zazwyczaj występują podczas miesiączki, ale w wielu przypadkach pojawiają się też w innych fazach cyklu. Dostępne bez recepty leki przeciwbólowe z paracetamolem czy ibuprofenem najczęściej nie są wystarczające aby załagodzić ból u pacjentek, dlatego też konieczne jest przepisanie silniejszych preparatów przez ginekologa.
Wtórne objawy endometriozy wynikające z lokalizacji zmian
- biegunki;
- zaparcia;
- bolesne stosunki płciowe;
- bolesne oddawanie moczu;
- przemęczenie (wynikające z przewlekłego stanu zapalnego).
Każdą niepokojącą nas zmianę w funkcjonowaniu cyklu menstruacyjnego czy występowaniu bolesnych miesiączek warto przedyskutować z lekarzem ginekologiem. Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.