Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Co to jest endometrium? Przyczyny powstawania endometriozy

2020-09-17 15:19
Co to jest endometrium?

Endometrium posiada każda kobieta, natomiast endometriozę według danych statystycznych może mieć nawet co 10 kobieta w wieku rozrodczym. Jakie są poznane czynniki występowania endometriozy, w jaki sposób się manifestuje oraz jaki ma to związek z endometrium?

Czym jest endometrium?

Endometrium to błona śluzowa macicy. W toku ewolucji u kobiet wykształciła się ta tkanka, jako “posłanie” dla zarodka. Złuszczone endometrium to inaczej krew miesiączkowa. Jeżeli lekarz chce ocenić czy endometrium u danej kobiety jest prawidłowe, musi wiedzieć, w której dokładnie fazie cyklu miesiączkowego się ona znajduje. Badaniem obrazującym endometrium jest USG przezpochwowe wykonane przez ginekologa.

Zmiany endometrium w zależności od cyklu miesięcznego

Większość tkanek w naszym ciele jest taka sama przez całe życie, natomiast endometrium jest pod tym kątem wyjątkową tkanką. Przede wszystkim, co miesiąc się odnawia, zmienia się wraz z wiekiem kobiety oraz, w zależności od fazy cyklu, może wyglądać zupełnie inaczej.

Kryterium oceny to jej grubość ze względu na fazę cyklu:

 • po miesiączce - bardzo cienkie ok. 3-5 mm;
 • w trakcie owulacji - minimum 7 mm, zazwyczaj ok. 8-10 mm;
 • przed miesiączką - najczęściej 10-12 mm (brak górnej granicy, 18-20 mm i powyżej wskazuje na bardzo obfite miesiączki).

Choroby związane z endometrium

Pomimo tego, że nawet w fazie swojego największego wzrostu endometrium ma około kilkunastu centymetrów, może wiązać się z nim wiele chorób:

 • endometrioza - najczęściej występujące schorzenie;
 • przerost/atrofia endometrium;
 • rak endometrium;
 • polipy endometrialne.

Czym charakteryzuje się endometrioza?

Endometrium prawidłowo znajduje się tylko w jamie macicy. Jeżeli występuje w innych miejscach, jest to stan chorobowy, który nazywamy endometriozą. Gdzie może pojawić się tkanka endometrium? Najczęstsza lokalizacja to jajowody i jajniki. W wielu przypadkach, jest to również jama otrzewnej, przewód pokarmowy, pochwa, pęcherz moczowy czy blizna po przebytym cięciu cesarskim. Rzadko, ale zdarzają się przypadki, gdzie tkankę endometrium znajduję się w płucach czy mózgu. Świadczy to o tym, że może pojawić się dosłownie wszędzie w obrębie organizmu. 

Czy endometrioza zawsze wiąże się z niepłodnością?

W wielu przypadkach to właśnie problemy z poczęciem dziecka są objawem endometriozy i diagnozuje się ją w okresie starań o dziecko. Natomiast, statystycznie problem niepłodności dotyczy 30% kobiet chorujących na tą przypadłość. Choroba wpływa na płodność przede wszystkim dlatego, że często tworzą się zrosty w jamie brzusznej i wewnątrz macicy, które utrudniają zapłodnienie i dotarcie komórki jajowej do macicy. Drugi aspekt choroby wpływający na płodność to substancje m.in. białka i enzymy wydzielane przez ogniska endometriozy, które blokują możliwość zapłodnienia i zagnieżdżenie się zarodka. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, u większości kobiet z endometriozą udaje się doprowadzić do zdrowej ciąży.

Przyczyny zachorowania na endometriozę

Choroba dotyczy głównie kobiet w wieku reprodukcyjnym. Czynniki genetyczne odpowiadają aż w 50% za rozwój tej choroby. Dochodzą do tego również czynniki środowiskowe, które mogą spowodować wystąpienie endometriozy np. wcześniactwo czy otyłość.

Czynniki ryzyka wystąpienia endometriozy

 • choroba występująca już wcześniej w rodzinie;
 • wczesny wiek pierwszej miesiączki;
 • skrócone cykle menstruacyjne <27 dni;
 • krwawienia trwające >7 dni;
 • późny wiek urodzenia pierwszego dziecka;
 • obfite, bolesne krwawienia miesiączkowe;
 • dominacja estrogenowa w badaniach hormonalnych.

Objawy endometriozy

Do głównych objawów choroby, poza problemem niepłodności należy ból podbrzusza. Odczuwa go około 50% kobiet. Bóle zazwyczaj występują podczas miesiączki, ale w wielu przypadkach pojawiają się też w innych fazach cyklu. Dostępne bez recepty leki przeciwbólowe z paracetamolem czy ibuprofenem najczęściej nie są wystarczające aby załagodzić ból u pacjentek, dlatego też konieczne jest przepisanie silniejszych preparatów przez ginekologa.

Wtórne objawy endometriozy wynikające z lokalizacji zmian

 • biegunki;
 • zaparcia;
 • bolesne stosunki płciowe;
 • bolesne oddawanie moczu;
 • przemęczenie (wynikające z przewlekłego stanu zapalnego).

Każdą niepokojącą nas zmianę w funkcjonowaniu cyklu menstruacyjnego czy występowaniu bolesnych miesiączek warto przedyskutować z lekarzem ginekologiem. Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów