- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Zaparcia w ciąży — jak sobie z nimi radzić? Sposoby leczenia zaparć w ciąży
Zaparcia to powszechna i nieprzyjemna dolegliwość w czasie ciąży. Warto wiedzieć, że istnieją proste zmiany w diecie i aktywności fizycznej, które mogą pomóc. Dodatkowo dostępne są farmaceutyki bezpieczne w tym wrażliwym okresie ciąży. Dlaczego zaparcia w ciąży tak często występują? Jakie produkty spożywcze warto włączyć do jadłospisu?
Zaparcia w ciąży — przyczyny
Zmiany hormonalne w organizmie kobiety w czasie ciąży oraz codzienne nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna są związane z ryzykiem wystąpienia zaparć. Przyczyny, na które nie ma się wpływu to:
- hormon ciążowy — progesteron — spowalnia on perystaltykę jelit, czyli sprawia, że jelita pracują wolniej, ale dzięki temu organizm ma więcej czasu na wchłanianie składników odżywczych i wody ze spożywanej żywności, jest to naturalny mechanizm, ale jego konsekwencją mogą być zaparcia;
- rosnący płód — sprawia, że macica znacznie powiększa swoje wymiary i jelita muszą się do tego dopasować, ulegają ściśnięciu.
Modyfikowalne przyczyny zaparć w ciąży to:
- styl życia — dieta, nawodnienie i aktywność fizyczna — wiele kobiet w ciąży nie spożywa wystarczającej ilości błonnika, nie pije odpowiedniej ilości wody ani nie podejmuje aktywności fizycznej (oczywiście, jeżeli nie ma przeciwwskazań);
- przyjmowanie soli żelaza (może powodować zaparcia) - w ciąży zapotrzebowanie na żelazo wzrasta, ale suplementowane powinno być tylko na zlecenie lekarza i na podstawie badań, więc warto rozważyć zmianę witamin ciążowych na te bez żelaza w składzie.
Zaparcia w ciąży — kiedy się pojawiają?
Zaparcia mogą pojawić się już nawet w 1. trymestrze ciąży, gdy poziom hormonów, w tym progesteronu, zaczyna wzrastać. Co więcej, wymioty które często w tym okresie występują, powodują, że organizm kobiety jest gorzej nawodniony, a to wpływa na osłabienie pracy jelit. Zdecydowanie częściej zaparcia zaczynają się od 2. trymestru i stają się najbardziej dokuczliwe w 3. trymestrze ciąży, gdy dziecko bardzo intensywnie rośnie. Jeżeli u kobiety problem z wypróżnieniem pojawił się pierwszy raz w okresie ciąży, po porodzie wszystko powinno wrócić do normy.
Umów dogodny termin telewizyty u lekarza rodzinnego
Zaparcia w ciąży — objawy
Fizjologia działa tak, że wypróżnienie daje uczucie ulgi. Niestety, nie jest tak w przypadku zaparć, i jest to jeden z ich charakterystycznych objawów. Zaparcia są często bolesną dolegliwością podczas ciąży. Można je zdiagnozować, gdy:
- stolec oddawany jest tylko kilka razy w tygodniu (najbardziej prawidłowy rytm wypróżnień to 1-2 dziennie), dopuszczalne jest oddanie stolca raz na 2 dni, jeżeli nie występują przy tym dolegliwości;
- oddanie stolca wymaga wysiłku, a brzuch często jest wzdęty;
- stolec jest grudkowaty i twardy, co może sprawiać ból przy wypróżnieniu (bristolska skala uformowanie stolca).
Czy zaparcia w ciąży mogą zaszkodzić dziecku?
W związku z tym, że wypróżnianie podczas zaparć często wiąże się z parciem, może wywołać to obawy o zdrowie dziecka i np. strach przed wywołaniem porodu. Na szczęście nie trzeba się stresować, ponieważ zaparcie jest nieprzyjemne dla kobiety, ale nie zaszkodzi bezpośrednio dziecku. U kobiety ciężarnej, regularnie występujące zaparcia, przyczyniają się do powstania lub nasilenia hemoroidów.
Sposoby na zaparcia w ciąży
Jeżeli zaparcia są łagodne, często leczy się je z powodzeniem domowymi sposobami. Postępowaniem pierwszego wyboru jest:
Zmiana diety, aby dostarczała odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego (20-25 gramów). Jest to bardzo prosta porada żywieniowa i często bagatelizowana. Jednak już taka mała zmiana może poprawić codzienne funkcjonowanie kobiety w ciąży z zaparciami.
Uwaga!
Jeżeli dieta kobiety była bardzo uboga w błonnik, jego ilość zwiększa się stopniowo. Nagłe zwiększenie błonnika może powodować wzdęcia i bóle brzucha, a bez odpowiedniej ilości wody, dodatkowo nasilać problem zaparć.
Przyjmowanie minimum 2 litrów płynów każdego dnia. Najlepszą opcją jest czysta woda. Warto zainstalować aplikację, która będzie przypominać o jej regularnym wypijaniu. Jeżeli jest problem z akceptacją wody, można robić lemoniady bez cukru. Do płynów zalicza się również koktajl czy zupę.
Jeżeli ciąża przebiega fizjologicznie i nie ma innych przeciwwskazań zdrowotnych, to bardzo wartościowe jest włączenie umiarkowanej aktywności fizycznej. Poprawia to pracę jelit. Ćwiczenia powinny być dostosowane do aktualnych możliwości i sprawiać przyjemność np. joga, spacer, pływanie.
Zaparcia w ciąży — co jeść?
Aby lepiej radzić sobie z zaparciami, warto bazować na diecie bogatoresztkowej. Produkty, które warto włączyć do jadłospisu to:
- pieczywo pełnoziarniste i grube kasze;
- warzywa i owoce do każdego posiłku (m.in. buraki, papryka, maliny, jabłka);
- siemię lniane;
- otręby i orzechy jako dodatek do owsianki/jogurtu/jaglanki;
- suszone śliwki/morele;
- rośliny strączkowe w formie past kanapkowych, dodatek do zup;
- produkty fermentowane (kefir, jogurt, kiszonki, kimchi);
- tłuszcze (masło, oliwa z oliwek);
- napoje: gazowana woda mineralna, woda kokosowa, herbata rumiankowa, herbata miętowa.
Zaparcia w ciąży — przykładowy dzień jadłospisu
- Na czczo: szklanka ciepłej wody, według preferencji z dodatkiem cytryny.
- Śniadanie: płatki owsiane z jogurtem, suszoną śliwką, nasionami chia i masłem migdałowym.
- II śniadanie: zielony koktajl na bazie wody kokosowej.
- Obiad: zupa krem z buraków z dodatkiem zielonej soczewicy, kurczak pieczony z mozzarellą i pomidorkami, surówka z marchewki i jabłka, kasza gryczana.
- Podwieczorek: budyń z siemienia lnianego z mlekiem kokosowym i mango.
- Kolacja: chleb pełnoziarnisty z pesto z natki pietruszki, czerwoną cebulą i serem cheddar.
- Między posiłkami: woda, herbata.
Leki na zaparcia w ciąży
Jeżeli zmiany w diecie i stylu życia nie przyniosą poprawy, można wspomóc się lekami i suplementami. Z preparatów dostępnych bez recepty bezpieczny będzie błonnik. Może sprawdzić się również laktuloza. Jest to syrop, który powoduje, że więcej wody zbiera się w jelitach, co wspomaga ich perystaltykę. Inną bezpieczną opcją są czopki glicerynowe. Jednak warto przed włączeniem jakiegokolwiek preparatu porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciąże - specjalistą ginekologiem i upewnić się, że w danym przypadku może być stosowany. Jeżeli wszystkie wymienione metody nie przyniosą rezultatów, lekarz może zadecydować o włączeniu leków na receptę lub wykonaniu lewatywy.
Uwaga!
Unikaj naturalnych sposobów na zaparcie jak olej rycynowy, jest on przeciwwskazany w ciąży.
Bibliografia:
- Jarosz, M., Rychlik, E., Stoś, K., & Charzewska, J. (2020). Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie (Vol. 83). Warsaw, Poland: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny.
- Bradley, C. S., Kennedy, C. M., Turcea, A. M., Rao, S. S., & Nygaard, I. E. (2007). Constipation in pregnancy: prevalence, symptoms, and risk factors. Obstetrics & Gynecology, 110 (6), 1351-1357.
- Szostak-Węgierek D. (2021). Żywienie w czasie ciąży i karmienia piersią. PZWL Wydawnictwo Lekarskie.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.