Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ból gardła w ciąży - jak sobie z nim poradzić? Co można bezpiecznie stosować?

Kobieta w ciąży odczuwa ból gardła, siedzi na czerwonym fotelu, na oparciu leżą leki.

Ból gardła jest powszechną dolegliwością, z jaką zgłaszają się do lekarza ciężarne pacjentki. Może być on spowodowany infekcją bakteryjną lub wirusową, a także być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego. Jakie są bezpieczne metody leczenia bólu gardła w ciąży?

Przeziębienie czy angina - czym może być spowodowany ból gardła w ciąży?

Ostry ból gardła, zapalenie gardła oraz zapalenie migdałków zwykle mają samoograniczający się charakter. Najczęściej objawy te związane są z infekcją wirusową, rzadziej bakteryjną. Sporadycznie przyczyną bólu i zapalenia gardła może być infekcja o podłożu grzybiczym

Ból gardła w ciąży związany z infekcją wirusową zaczyna samoistnie ustępować po około 3-4 dniach, natomiast w przypadku zakażenia bakteryjnego, najczęściej spowodowanego przez paciorkowce Streptococcus pyogenes, trwa on znacznie dłużej, bo około 8 -10 dni. Ból gardła jest wtedy określany jako bardzo silny. Często towarzyszy mu gorączka powyżej 38,5°C oraz powiększone węzły chłonne. Nie obserwuje się z kolei kataru i kaszlu, które są charakterystyczne dla infekcji wirusowej. Podejrzenie zakażenia bakteryjnego w ciąży wymaga zawsze konsultacji z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby dobierze odpowiednią antybiotykoterapię oraz leczenie objawowe, biorąc pod uwagę bilans ryzyka i korzyści wynikający z zastosowania poszczególnych preparatów. 

Co istotne, lekarz rodzinny, dobierając odpowiedni antybiotyk, powinien przekazać ciężarnej informacje o bezpieczeństwie stosowania danego preparatu w taki sposób, by kobieta po opuszczeniu gabinetu była spokojna i pewna, co do dalszego postępowania. 

Przyczyną bólu gardła w ciąży może być również często towarzyszący ciężarnym refluks żołądkowo-przełykowy, który objawia się zgagą i zarzucaniem treści pokarmowej do jamy ustnej. 

Wizytę u wybranego lekarza możesz z łatwością umówić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl

Umów się do lekarza rodzinnego

Co stosować na ból gardła w ciąży?

Łagodzenie bólu gardła w ciąży jest możliwe, a na rynku istnieją preparaty o udowodnionej skuteczności i bezpieczeństwie. Przed zastosowaniem leków warto zastanowić się, czy mamy do czynienia z bólem gardła czy raczej z podrażnieniem i suchością, bowiem obie dolegliwości będą wymagały wdrożenia innego postępowania. 

W leczeniu bólu gardła w ciąży można stosować leki doustne lub działające miejscowo. 

Preparaty o działaniu ogólnym są bardzo dobrze przebadane pod kątem bezpieczeństwa u kobiet ciężarnych. Skuteczność w łagodzeniu bólu gardła udowodniono dla ibuprofenu w dawce jednorazowej 200-400 mg oraz dla paracetamolu w dawce 500-1000 mg. Leki o działaniu ogólnym warto wdrożyć, gdy pacjentka dodatkowo zgłasza objawy towarzyszące przeziębieniu, takie jak gorączka, bóle głowy i mięśni. Dla kobiet, które cierpią w ciąży z powodu refluksu, lepszym rozwiązaniem będzie paracetamol. Ponadto krótkotrwałe stosowanie ibuprofenu jest dopuszczalne tylko w drugim trymestrze ciąży.

W łagodzeniu chrypki i suchości gardła brak jest przeciwwskazań do stosowania w okresie ciąży preparatów na bazie:

Wśród leków pochodzenia naturalnego nierekomendowany dla ciężarnych jest wyciąg z podbiału o działaniu powlekającym. Obecne w nim alkaloidy pirolizydynowe wykazują szkodliwy wpływ na płód.

Ból gardłą w ciąży a leki o działaniu miejscowym 

Leki o działaniu miejscowym, łagodzące ból gardła w ciąży, są dostępne w postaci aerozoli, pastylek do ssania oraz płynów do płukania jamy ustnej. Za ich używaniem przemawia fakt, iż przy słabym wchłanianiu do krążenia ogólnego, nie będą powodować ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Ponadto w porównaniu z lekami doustnymi, mają szybszy początek działania. 

Substancje o działaniu miejscowym posiadają mniej badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania u kobiet ciężarnych niż te o działaniu ogólnym. Duża część dowodów opiera się na badaniach przeprowadzanych na zwierzętach. Bezpieczeństwo stosowania u ciężarnych zostało udowodnione dla miejscowego podawania chlorowodorku chlorheksydyny, a badania na zwierzętach zostały przeprowadzone dla chlorku cetylopirydyniowego oraz chlorowodorku benzydaminy, potwierdzając brak szkodliwego wpływu na płód.

Domowe sposoby na ból gardła w ciąży

Wśród niefarmakologicznych metod zmniejszających obrzęk błony śluzowej gardła można wymienić płukanie gardła wodą z solą, w proporcji ½ łyżeczki soli na szklankę wody. Poprawę nawilżenia błony śluzowej może przynieść kleik wykonany z siemienia lnianego. W tym celu łyżkę nasion lnu należy gotować przez 15 min w szklance wody. Do powstałego kleiku można dodać miód lub sok z malin dla poprawy smaku. 

Bilbiografia:

  1. Boutin, A., Demers, S., Roberge, S., Roy-Morency, A., Chandad, F., Bujold, E. (2013). Treatment of Periodontal Disease and Prevention of Preterm Birth: Systematic Review and Meta-analysis. American Journal of Perinatology, 30(7), s. 537-544. 
  2. Septolete Apple, Charakterystyka Produktu Leczniczego. Dostępne na: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl. (Dostęp: 11.2022).
  3. Hascosept, 1,5 mg/g roztwór do stosowania w jamie ustnej, Charakterystyka Produktu Leczniczego. Dostępne na: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl. (Dostęp: 11.2022). 

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów