- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Olejek rycynowy - pielęgnowanie włosów, brwi i paznokci
Olej rycynowy jest tani i można go kupić w każdej aptece. Ma zastosowanie w medycynie ludowej, a także pielęgnacji włosów, skóry i paznokci. Jakie właściwości posiada ten olej i w jaki sposób można go używać?
Co zawiera w sobie olej rycynowy?
Olej rycynowy wytłaczany jest z nasion rącznika pospolitego (łac. Ricinus communis L.). Roślina ta rośnie na całym świecie, również na terenie Polski. Olej z nasion tej byliny wytłacza się metodą "na zimno”, a następnie rafinuje, aby zneutralizować zawartą w nim rycynę, która jest toksyczna. Można go kupić w każdej aptece za niespełna kilka złotych.
Olej rycynowy jest gęsty i tłusty, praktycznie nie ma zapachu. Blisko 85% jest zawartości stanowi kwas rycynolowy, a także glicerydy kwasów: stearynowego, palmitynowego, linolowego i oleinowego.
Do czego używano oleju rycynowego?
Olej rycynowy ma wiele zastosowań i jest wykorzystywany w różnych branżach. Bogactwo kwasów tłuszczowych chętnie wykorzystuje się przy produkcji kosmetyków – kremów, balsamów, mydeł. Znajdziemy go również w perfumach, detergentach, a także wyrobach farmaceutycznych. Ponadto olej rycynowy zapobiega rozwojowi pleśni na żywności, przez co znalazł zastosowanie w przemyśle spożywczym.
Dawniej, ale dzisiaj również, olej rycynowy stosowano jako naturalny środek przeczyszczający, a także wsparcie przy nawracających zaparciach. Istnieje również przekonanie, że olej rycynowy może przyspieszyć akcję porodową, jednak ginekolodzy nie potwierdzają tego działania.
Umów wizytę u dermatologa
Działanie oleju rycynowego na włosy
Chcąc odpowiednio zadbać o swoje włosy możemy sięgnąć po olej rycynowy, który jest wyjątkowo skuteczny w ich pielęgnacji. Zaleca się jego stosowanie, gdy włosy wypadają i są mocno osłabione. Olej można stosować na skórę głowy, aby stymulować wzrost włosów i ograniczyć ich wypadanie. Dodatkowo tak stosowany olej wpływa na nawilżenie skóry i ogranicza jej złuszczanie, tym samym zmniejszając występowanie łupieżu. Olej można też rozprowadzić na całej długości włosów, by stały się mocniejsze i gładsze. Osoby o jasnych włosach powinny pamiętać, że olej rycynowy przyciemnia kolor włosów, dlatego należy zachować ostrożność przy jego stosowaniu.
Jeżeli chcemy uzyskać zadowalające rezultaty, olej rycynowy musimy stosować przynajmniej przez kilka tygodni.
Olejek rycynowy sprawdzi się również jako niedrogi środek na odżywienie włosów w okolicach naszych oczu - czyli rzęs i brwi. Możesz komponować swoje domowe odżywki dodając do olejku rycynowego: oliwy z oliwek, olejku migdałowego, wazeliny bądź oleju kokosowego. Najprostsze przepisy polegają na połączeniu jednego lub kilku wymienionych składników w równych proporcjach.
Dla najbardziej wymagających kobiet polecamy zapoznać się z kompendium stosowania odżywek na portalu KowaleZdrowia.pl. Znajdziesz w nim informacje odnośnie pielęgnacji rzęs oraz skutecznych odżywkach - w tym również domowych recepturach, które dobrze znały nasze babcie.
Pielęgnacja skóry olejem rycynowym
Obecny w oleju rycynowym kwas rycynolowy wykazuje działanie antybakteryjne, dlatego można go stosować do pielęgnacji cery trądzikowej. Popularną metoda na wykorzystanie tego oleju jest tzw. metoda OCM (ang. oil cleansing method). Polega ona na oczyszczaniu twarzy mieszanką olejów i stanowi naturalną alternatywę dla żeli, mleczek i płynów micelarnych. Olej rycynowy miesza się z innymi olejami w różnych proporcjach, jednak nie powinien on stanowić więcej niż 30% całości mieszanki. Aby wykonać demakijaż należy na zwilżoną twarz nałożyć niewielka ilość olejowej mieszanki i wykonać krótki masaż całej twarzy. Twarzy nie spłukujemy wodą, tylko przecieramy ją wilgotnym ręcznikiem lub muślinową ściereczką. Jeżeli zmagamy się z ostrą odmianą trądziku lub zmianami zapalnymi, stosowanie oleju rycynowego warto skonsultować z dermatologiem.
Olej rycynowy w pielęgnacji paznokci
Stosowanie oleju rycynowego może być korzystne także dla naszych paznokci. Wcieranie oleju w skórki i płytkę paznokci sprawi, że będą one lepiej nawilżone, co powinno zmniejszyć ich skłonność do rozdwajania się. Inną metodą jest moczenie paznokci w podgrzanym oleju rycynowym. Ważne, by w czasie takiej kuracji zrezygnować ze stosowania lakierów do paznokci.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.