Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Rozstępy – czy można się ich pozbyć? Jak im zapobiegać?

2018-09-25 14:28
Rozstępy - czy można się ich pozbyć?

W ciągu całego życia narażamy naszą skórę na wiele uszkodzeń. Odpowiednio nawilżona i odżywiona odznacza się większą odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne, zmianę wagi i urazy mechaniczne. Jednak nawet najlepiej zadbana skóra ma swoje ograniczenia. Narażona na nadmierne rozciąganie w końcu ulega uszkodzeniu, przez co pojawiają się na niej rozstępy. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy można się ich pozbyć? A może da się im skutecznie zapobiegać?

Rozstępy - co to takiego?

Rozstępy są rodzajem blizn, przybierających postać równoległych, wrzecionowatych pasm na powierzchni skóry. Pojawiają się w wyniku gwałtownego rozciągania skóry, poza granice jej elastyczności. W efekcie dochodzi do przerwania sieci włókien elastynowych i kolagenowych, które tworzą strukturę skóry.

Możemy wyróżnić dwie fazy powstawania rozstępów:

  • faza zapalna - trwa zwykle przez około pół roku. Na tym etapie skóra szczypie, swędzi i pęka pod wpływem napięcia. Zmiany na skórze są intensywnie czerwone i obrzęknięte;
  • faza zanikowa - rozstępy bledną, stają się prawie białe. Na powierzchni skóry wyczuwalne są wgłębienia i ubytki.

Gdzie najczęściej pojawiają się rozstępy? Możemy je zauważyć na skórze ramion, pleców, piersi, brzucha, pośladków i ud. w przypadku osób, które intensywnie uprawiają sporty siłowe, rozstępy pojawiają się po wewnętrznej stronie ramion, na barkach, klatce piersiowej oraz wewnętrznej stronie ud.

Przyczyny powstawania rozstępów

Rozstępy są dosyć powszechnym defektem skórnym. Jak jednak wytłumaczyć fakt, że pewne osoby mają ich sporo, a inne, pomimo dużych przyrostów wagi, nadal cieszą się gładką skórą bez blizn? Lekarze sugerują, że dużą rolę w powstawaniu rozstępów odgrywa obniżona synteza włókien elastynowych i kolagenowych, co wynika z predyspozycji genetycznych. Skutkuje to mniejszą elastycznością skóry i większą skłonnością do uszkodzeń.

Również zaburzenia hormonalne mogą mieć wpływ na powstawanie rozstępów. Podwyższony poziom kortykosteroidów, w tym kortyzolu, czyli hormonu stresu, negatywnie odbija się na wytrzymałości jakości włókien elastynowych i kolagenowych. Wzrost poziomu kortyzolu może nastąpić w wyniku długotrwałego stresu, ale także w wyniku nadczynności nadnerczy, choroby Cushinga czy przewlekłej terapii lekami steroidowymi. Warto pamiętać, że również w ciąży wzrasta poziom kortyzolu, co w połączeniu z nagłym przyrostem masy ciała może skończyć się rozstępami.

Istnieje także szereg innych czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się rozstępów, jak:

  • suchość skóry wynikająca ze złej pielęgnacji lub procesu chorobowego,
  • urazy mechaniczne,
  • niskokaloryczna dieta, uboga w witaminy (A, C, E, z grupy B), minerały (cynk, magnez, krzem) i nienasycone kwasy tłuszczowe.

U kogo mogą pojawić się rozstępy

Rozstępy przeważnie kojarzone są z kobietami w ciąży. W tym okresie skóra jest szczególnie narażona na uszkodzenia, co ma związek ze zmianami hormonalnymi i dużymi wahaniami wagi. Trzeba mieć jednak świadomość, że ciężarne to nie jedyna grupa narażona na powstawanie rozstępów. To także częsta przypadłość wśród młodzieży w okresie dorastania, kulturystów oraz osób cierpiących na zaburzenia gospodarki hormonalnej, w tym kobiet w okresie menopauzy. Uważać powinny również osoby szybko przybierające na wadze.

Domowe metody na rozstępy LekarzeBezKolejki.pl

Sposoby usuwania rozstępów

Im szybciej rozpoczniemy walkę z rozstępami, tym bardziej prawdopodobne, że uda się zmniejszyć ich widoczność. Warto również stosować profilaktykę i smarować obszary narażone na rozstępy kosmetykami takimi jak np. krem przeciw rozstępom Strialys, który posiada całe spektrum naturalnych, aktywnych składników. Najlepiej działać jeszcze w fazie zapalnej, czyli wtedy, gdy rozstępy są bardzo widoczne. Szybkie efekty przynoszą zabiegi medycyny estetycznej, które wykonują lekarze dermatolodzy oraz chirurdzy plastyczni. Wybór zabiegów jest naprawdę szeroki, pacjenci mogą zdecydować się na: peelingi chemiczne oraz na bazie kwasu glikolowego, mikrodermabrazję, dermabrazję, zabiegi na bazie osocza bogatopłytkowego, mezoterapię czy popularne zabiegi laserowe. Specjaliści są zdania, że najlepsze efekty przynosi terapia łączona. O tym, jaka metoda będzie najbardziej skuteczna w naszym przypadku, zadecyduje lekarz. Na konsultację dermatologiczną możemy umówić się za pośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki.pl, który udostępnia tysiące terminów u specjalistów na terenie całego kraju.

strialys na rozstępy

Kup online - zamów teraz

 

W przypadku starych, wieloletnich rozstępów jedynym skutecznym rozwiązaniem może być metoda chirurgiczna. Ze względu na to, że jest dosyć bolesna i wymaga długiej rekonwalescencji, pacjenci rzadko decydują się na ten krok.

Domowe metody na rozstępy

Walczyć z rozstępami możemy również w domu. Do dyspozycji mamy szereg gotowych kosmetyków, przeznaczonych do walki z tym problemem. Możemy również sięgnąć po domowe receptury, które spłycą rozstępy i porządnie nawilżą skórę. 

  • Podstawą domowej pielęgnacji powinno być regularne złuszczanie naskórka. Do tego celu doskonale sprawdzi się domowy peeling kawowy wykonany z fusów, sproszkowanego cynamonu i oliwy z oliwek. Taką mieszanką należy masować skórę 1-2 razy w tygodniu, by ją porządnie złuszczyć i natłuścić. 
  • Po peelingu skóra wymaga odżywienia. Możemy sięgnąć po gotowe kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry z rozstępami. Niemniej sprawdzą się także naturalne oleje i tłuszcze roślinne, jak: olej arganowy, jojoba, migdałowy, z nasion róży lub kiełków pszenicy, masło kakaowe. Dobre właściwości nawilżające posiada także żel aloesowy.
  • Olejki lub balsamy możemy wzbogacić dodatkiem soku z cytryny, znanego ze swoich właściwości rozjaśniających. Oprócz wysokiej zawartości witaminy C, cytryna zawiera także alfa-hydrokwasy, które pobudzają produkcję kolagenu.

Jak zapobiegać rozstępom?

Trzeba mieć świadomość, że całkowite usunięcie rozstępów właściwie nie jest możliwe. Zarówno profesjonalne zabiegi, jak i pielęgnacja domowa, spłycą rozstępy i zmniejszą ich widoczność, jednak całkowicie się ich nie pozbędą. Dlatego najlepszą metodą walki z rozstępami jest profilaktyka, gdyż łatwiej jest im zapobiegać, niż je usuwać. Odpowiednia pielęgnacja i zmiana nawyków mogą znacząco zmniejszyć ryzyko ich powstawania, jednak nie są gwarancją, że rozstępy na 100% się nie pojawią.

  • Kontrola masy ciała - duże przyrosty wagi w krótkim czasie mają ogromny wpływ na kondycję naszej skóry.
  • Zdrowa dieta - dobrze zbilansowany jadłospis ma niebagatelny wpływ na elastyczność naszej skóry. Dlatego nasze posiłki powinny składać się przede wszystkim z warzyw i owoców zawierających spore dawki witamin (A, B, C, E, PP) i minerałów (cynk, krzem, magnez). W diecie powinny się znaleźć również tłuste ryby oraz oleje roślinne bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe.
  • Regularne nawadnianie – skórę należy nawilżać również od wewnątrz, dlatego w ciągu dnia należy wypijać około 2-2,5l wody.
  • Prawidłowa pielęgnacja skóry - nawilżanie i natłuszczanie skóry zmniejsza ryzyko powstawania rozstępów. Regularne złuszczanie, nawilżanie i natłuszczanie skóry poprawia jej ukrwienie i elastyczność.
  • Aktywność fizyczna - utrzymuje ciało w dobrej kondycji, a także poprawia napięcie i elastyczność skóry. Kobiety w ciąży, o ile ginekolog nie widzi żadnych przeciwwskazań, mogą wybrać takie sporty, jak: pływanie, aqua aerobik, joga, pilates, gimnastyka dla ciężarnych.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów