- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Jak pozbyć się pajączków naczyniowych?
Mają barwę różową lub fioletową, kształtem przypominają gwiazdę lub miotełkę. Teleangiektazje, potocznie zwane pajączkami naczyniowymi, postrzegane są przede wszystkim jako defekt kosmetyczny, który dotyka głównie kobiety. Mogą one być zapowiedzią znacznie groźniejszego schorzenia - żylaków. Dlaczego pajączki naczyniowe pojawiają się na skórze i jak z nimi walczyć?
Czym są pajączki naczyniowe?
Pajączki naczyniowe są powszechną formą zaburzeń krążenia żylnego. Występują częściej u kobiet (problem dotyczy nawet 50% kobiet między 40. a 60. rokiem życia), choć nierzadko także u mężczyzn (25% mężczyzn między 30. a 60. rokiem życia). Przybierają postać poszerzonych, drobnych naczyń krwionośnych, leżących płytko pod skórką. Mają barwę czerwonawą, gdy dotyczą unaczynienia tętniczego, lub sinoniebieskawą w przypadku unaczynienia żylnego. Pojawiają się głównie na skórze nóg - udach, łydkach, w dołach podkolanowych. Problem rozszerzonych naczynek może dotyczyć także skóry twarzy. Objawia się w postaci nasilającego się zaczerwienienia skóry trwale rozszerzonych naczynek w okolicy płatków nosa, brody, policzków oraz szyi i dekoltu.
Pajączki naczyniowe – dlaczego powstają?
Powstawanie pajączków spowodowane jest zaburzeniami krążenia w układzie naczyń krwionośnych. Wiąże się to nieprawidłowo funkcjonującym mechanizmem kurczenia się i rozkurczania naczyń krwionośnych, niewydolnością zastawek żylnych, a także mniejszą elastycznością i kruchością ścian naczyń. W efekcie dochodzi do zastoju krwi w naczyniach i wzrostu ciśnienia, co kończy się deformacją i pękaniem naczynek.
Zdaniem lekarzy dużą rolę w powstawaniu pajączków naczyniowych odgrywają geny. Jeżeli babcia lub mama miała kłopot z pękającymi naczynkami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie to dotyczyło również nas. Nie bez znaczenia jest także fototyp skóry – osoby z jasną cerą są bardziej narażone na pękanie naczynek. Pajączki to także częsty problem osób, które długo przebywają w pozycji siedzącej lub stojącej oraz mało aktywnych. Wpływ na ich powstawanie mają też takie czynniki, jak:
- promieniowanie UV i zbyt długa ekspozycja na słońce,
- przebywanie w wysokim temperaturach (sauna, gorąca kąpiel, opalanie),
- niewłaściwa dieta (alkohol, stosowanie ostrych przyprawk, palenie papierosów, niedobory witamin),
- stosowanie drażniących kosmetyków,
- nieodpowiednia pielęgnacja skóry,
- mocno uciskająca odzież i buty na wysokim obcasie,
- silne emocje i stres,
- intensywny wysiłek fizyczny,
- stosowanie niektórych leków (antykoncepcja hormonalna, hormonalna terapia zastępcza, glikokortykosteroidy).
Pajączki naczyniowe – do którego lekarza się wybrać?
W przypadku niewielkich zmian pojawiających się na skórze wystarczy konsultacja z dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej. Musimy jednak pamiętać, że usunięcie pajączków nie uchroni nas przed pojawieniem się kolejnych. Jeśli problem się pogłębia, należy zgłosić się do specjalisty od chorób naczyń krwionośnych - chirurga naczyniowego, flebologa lub angiologa. To ważne, gdyż pojawiające się na skórze pajączki mogą być pierwszym objawem przewlekłej niewydolności żylnej. Wizytę umówimy za pośrednictwem portalu LekarzeBezKolejki.pl, który udostępnia tysiące terminów u specjalistów na terenie całego kraju, zarówno prywatnych, jak i na NFZ. Pamiętajmy, że w przypadku wizyty u specjalisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowa konieczne jest posiadanie odpowiedniego skierowania od lekarza POZ.
Domowe sposoby na pajączki
Jeżeli zauważymy na swojej skórze pajączki naczyniowe, powinniśmy szybko zareagować, by zapobiec ich rozprzestrzenianiu się. Przede wszystkim konieczna jest zmiana niektórych nawyków, które sprzyjają pojawianiu się pajączków. Należy unikać długich kąpieli i opalania, tak samo, jak bardzo niskich temperatur. Jeżeli pajączki widoczne są na nogach, trzeba je odciążyć poprzez częstszy ruch, unikanie zakładania nogi na nogę i rezygnację z obuwia na wysokim obcasie. W miarę możliwości w trakcie leżenia warto trzymać nogi powyżej linii tułowia.
Naczynia krwionośne może wzmocnić także poprzez dietę. Ważne, by znalazły się w niej takie witaminy, jak:
- witamina C - stymuluje regenerację naczyń krwionośnych, uszczelnia je i uelastycznia, zmniejsza ich kruchość. znajdziemy ją w owocach dzikiej róży, cytrusach, czarnej porzeczce, czerwonej papryce, brukselce czy truskawkach,
- witamina E - rozrzedza krew i usprawnia jej krążenie, zmniejsza obrzmienia i stany zapalne żył. Występuje w olejach roślinnych, tłustych rybach, orzechach i nasionach,
- witamina PP - zmniejsza przepuszczalność naczyń i zapobiega ich pękaniu. Znajdziemy ją w chudym mięsie, wątróbce, rybach, a także jajach kurzych i twarogu. Zawierają ją także brokuły, nasiona strączkowe i ziarna zbóż.
Do jadłospisu warto również włączyć produkty bogate w krzem, który obniża ciśnienie krwi i reguluje przepuszczalność naczyń. Korzystne są też produkty zawierające bioflawonoidy oraz błonnik.
Dietę warto wzbogacić specjalnymi preparatami doustnymi, które zawierają związki aktywne i działają na przyczynę pajączków od środka. Jednym z nich jest Cyclo 6 Forte, jednak suplement ten wyróżnił się na tle innych produktów. Jako pierwszy na rynku zastosował dwa najbardziej skuteczne rozwiązania na pajączki naczyniowe i żylaki. Zawiera bowiem silnie przebadane połączenie diosminy i hesperydyny oraz wyjątkowe połączenie ekstraktu z ruszczyka kolczastego, hesperydyny i witaminy C, które wzmacniają naczynia krwionośne i znacząco poprawiają krążenie. Tak bogaty skład Cyclo 6 Forte sprawia, że działa on ze zdwojoną siłą. Efekty pojawią się szybciej i są bardziej spektakularne.
Cyclo 6 Forte można zamówić bezpośrednio na stronie producenta: https://protonlabs.pl/products/cyclo-6-forte-na-zylaki-pajaczki-i-ciezkie-nogi
Walkę z pajączkami można wspomóc stosując zewnętrznie kremy i balsamy, które blokują ich powstawanie. Takie preparaty zawierają substancje działające ochronnie na naczynia krwionośne, zapobiegając ich pękaniu. W ich skład najczęściej wchodzi hesperydyna, diosmina i rutozyd.
Leczenie pajączków w gabinecie lekarskim
To, jaka metoda leczenia pajączków naczyniowych zostanie zastosowana uzależnione jest od charakteru i nasilenia zmian, a także ich umiejscowienia. Zatem o sposobie leczenia decyduje dermatolog lub chirurg naczyniowy. Popularną metodą usuwania rozszerzonych naczynek krwionośnych jest skleroterapia kompresyjna. Do uszkodzonego naczynia podaje się substancję obkurczającą naczynia, co prowadzi do jego włóknienia i zarastania. Odmianą tego zabiegu jest skleroterapia piankowa, w której stosuje się lek w postaci spreparowanej pianki.
W gabinetach medycyny estetycznej najczęściej wykorzystuje się metody laserowe. Zamykają one światło uszkodzonych naczyń krwionośnych i nie uszkadzają sąsiednich tkanek. Innym sposobem jest elektrokoagulacja, czyli koagulacja tkanek przy użyciu prądu o wysokiej częstotliwości. Jeżeli pajączkom naczyniowym towarzyszą żylaki, lekarz może wykonać zabieg strippingu, usuwając całe naczynie lub ablacji, poprzez termiczną izolację żyły.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.