- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Maść ichtiolowa — na co pomaga i jak ją stosować?
Maść ichtiolowa znana była historii już od XIX wieku. Pozytywne działanie ichtiolu odkrył niemiecki lekarz dermatolog Paul Gerson Unna. Wykorzystywana była w wielu schorzeniach dermatologicznych. Obecnie również cieszy się dużą popularnością, przede wszystkim dzięki swojej skuteczności, niskiej cenie oraz powszechnej dostępności w polskich aptekach.
Maść ichtiolowa — skład
Maść ichtiolowa, jak sama nazwa wskazuje, zawiera w sobie ichtiol. Może występować on pod polską nazwą, ale również pod nazwą łacińską: ichthammolum lub pełną nazwą substancji chemicznej — sulfobituminian amonu (łac. Ammonii bituminosulfonas). Stężenie ichtiolu w maści ichtiolowej wynosi 10%, co oznacza, że w 10 g maści znajduje się 1 g substancji czynnej. Pozostałymi składnikami maści są zazwyczaj wazelina żółta i lanolina.
Ichtiol jest bardzo gęstą, czarną cieczą, w związku z czym normalnym jest, że maść ichtiolowa również będzie ciemnego, brązowego lub prawie czarnego koloru. Ma on również charakterystyczny zapach porównywalny do zapachu asfaltu.
Umów dogodny termin konsultacji online u lekarza rodzinnego
Maść ichtiolowa — jak działa?
Maść ichtiolowa zawdzięcza swoje działanie zawartej w niej substancji czynnej, czyli ichtiolowi. Ichtiol wykazuje działanie przeciwzapalne, antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Dzięki takiej aktywności wszystkie preparaty z ichtiolem, w tym maść ichtiolowa, sprawdzą się w wielu problemach dermatologicznych.
Maść ichtiolowa — na co pomaga?
Maść ichtiolowa stosowana jest w problemach skórnych przebiegających ze stanem zapalnym lub zakażeniem bakteryjnym. Do takich chorób zaliczany jest między innymi trądzik, który bardzo powszechnie pojawia się w wieku nastoletnim, ale również u dorosłych.
Maść ichtiolowa znajdzie swoje zastosowanie również w przypadku egzemy. Lekami pierwszego rzutu w tym wypadku są glikokortykosteroidy, jednak nie należy ich stosować przewlekle, w związku z czym z czasem zastępowane są właśnie maścią ichtiolową, która wykazuje działanie przeciwzapalne oraz łagodzące objawy.
Maść ichtiolowa pomocniczo może być stosowana również w innych problemach skórnych wynikających z zakażenia bakteriami, czy grzybami. Jeżeli jednak jakakolwiek z tych chorób wystąpi, należy skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub dermatologiem w celu ustalenia diagnozy oraz podjęcia najlepiej dobranej terapii.
Lekarzy w Twojej okolicy znajdziesz w serwisie LekarzeBezKolejki.pl.
Maść ichtiolowa — jak ją stosować?
Maść ichtiolowa jest bardzo prosta w stosowaniu. Przed jej zastosowaniem należy dokładnie umyć ręce. Następnie niewielką ilość maści wycisnąć z tubki, a później nałożyć cienką warstwę na zmiany skórne i pozostawić do wchłonięcia. Po aplikacji ponownie należy umyć ręce, uważając przy tym, żeby wcześniej nie dotykać ust rękami, których użyto do nakładania maści.
Maść ichtiolowa powinna być stosowana wyłącznie miejscowo. Częstotliwość jej nakładania wynosi od 1 do 2 razy dziennie. Zawsze postępuj zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania, a jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, przed zastosowaniem maści ichtiolowej skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Maść ichtiolowa — przeciwwskazania
Maść ichtiolowa ma również swoje przeciwwskazania w stosowaniu. Przede wszystkim nie wolno stosować jej na otwarte rany, ani błony śluzowe ciała. Należy również zwrócić szczególną uwagę na potencjalne działanie uczulające. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej po zastosowaniu maści należy niezwłocznie udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Maść ichtiolowa nie powinna być stosowana u dzieci poniżej 12. roku życia, ponieważ nie były przeprowadzane badania bezpieczeństwa w tak młodej grupie pacjentów. W przypadku kobiet w ciąży lub karmiących piersią nie ma przeciwwskazania do stosowania maści ichtiolowej, jednak jak każdy lek, jej zastosowanie powinno zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę.
Maść ichtiolowa a inne leki
Maść ichtiolowa nie wykazuje interakcji z innymi lekami, w związku z czym uznawana jest za bezpieczny lek. Należy jednak pamiętać, żeby na tę samą zmianę skórną nie stosować w tym samym czasie preparatów o różnym składzie, a jeżeli wymaga tego terapia zachować odpowiedni odstęp czasu pomiędzy aplikacją danych leków.
Bibliografia
- Grajewska, A., Borkowska, K.W., Rysiak, E. (2022). Rola pielęgnacji w leczeniu łuszczycy. Holistyczny wymiar opieki wobec osób z chorobami skóry i błon śluzowych (red. Jankowiak, B., Krajewska-Kułak, E.). str.: 32-36
- Maćkowska, A., Narbutt, J., Lesiak, A. (2019). Oktopiroks i ichtiol w terapii miejscowej łupieżu pstrego. Aesthetica. str.: 46–50
- Biegalska, J., Żaba, R. (2004) Trądzik pospolity. Przewodnik Lekarza/Guide for GPs. str.: 34-60.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.