Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jakie zioła na cerę? Jak dbać o cerę na co dzień?

U coraz większej liczby osób problemy z cerą nie kończą się po burzy hormonalnej występującej w okresie dorastania, ale ciągną się w dorosłym życiu. Stres, zła dieta, zanieczyszczenia środowiska czy predyspozycje genetyczne wpływają na pogorszenie kondycji skóry. Czy można temu zaradzić z pomocą naturalnych metod? Jakie zioła stosować, aby cieszyć się piękną cerą?

Jakie zioła na cerę?

Trądzik pospolity, czyli jedna z najczęstszych chorób skóry

Trądzik pospolity (acne vulgaris) to jedna z najbardziej popularnych chorób skóry, na którą cierpi około 80% nastolatków, ale nie jest ona zarezerwowana wyłącznie dla tej grupy wiekowej i coraz częściej pojawia się u osób po 25. roku życia. Objawia się występowaniem na twarzy, dekolcie i plecach nieestetycznych zaskórników, grudek, krost, prosaków, guzków i ropnych torbieli. Jak dotąd nie określono przyczyny jego powstawania - może być wywoływany przez wiele czynników, a w tym łojotok, zablokowanie ujścia aparatu włosowo-łojowego przez czop rogowy, kolonizacja przez bakterie Propionibacterium acnes, reakcja zapalna oraz czynniki genetyczne. Leczenie trądziku prowadzi się pod kontrolą dermatologa, a sam proces jest długotrwały, wymaga cierpliwości i zdyscyplinowania pacjenta, bo pierwsze efekty nie pojawiają się od razu. Leczenie farmakologiczne warto wspomagać naturalnymi metodami walki z trądzikiem np. ziołowymi naparami do picia bądź do bezpośredniego stosowania na zmienione chorobowo miejsca.  

Zioła na piękną cerę

W walce o piękną cerę znalazły zastosowanie zioła regulujące wydzielanie sebum oraz te działające moczopędnie, pomagające usunąć z organizmu nadmiar nagromadzonej wody, a z nią toksyny i zbędne produktów przemiany materii. A po jakie zioła na cerę sięgać przy problemach z jej wyglądem? Można stosować napary z pojedynczych ziół (takich jak np. bratek, czystek, nagietek czy pokrzywa), albo zdecydować się na zakup mieszanki opartej na kilku różnych gatunkach. Oczywiście gotowa kompozycja będzie wygodniejsza w użyciu, niż sporządzanie kilku osobnych naparów. Ponadto zapewni bardziej kompleksowe działanie, za sprawą wzajemnie dopełniających się właściwości poszczególnych składników. Co więcej, da nam pewność, że każde z ziół stosujemy w optymalnej, dziennej dawce. Spośród dostępnych na rynku mieszanek warto zwrócić uwagę na zioła Lorem Vit Ładna Cera.

Co wyróżnia mieszankę Lorem Vit Ładna Cera?

Opakowanie suplementu Lorem Vit Ładna Cera.

Sprawdź ceny Lorem Vit Ładna Cera – na CENEO.PL

Lorem Vit to najwyższej jakości zioła o całkowicie naturalnym składzie. Ziołowa kompozycja Ładna Cera to 100% ziół bez żadnych dodatków. 

Mieszanka Lorem Vit Ładna Cera to przede wszystkim:

  • ziele fiołka trójbarwnego – pomagające w utrzymaniu właściwego wyglądu i nawilżenia skóry,
  • kwiat nagietka pospolitego – zawierający substancje o działaniu przeciwzapalnym, ułatwia gojenie się drobnych uszkodzeń skóry i zmian związanych z procesem starzenia,
  • ziele czystka pospolitego – wspomaga oczyszczanie organizmu z nagromadzonych toksyn i szkodliwych bakterii, posiada właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne,
  • ziele krwawnika pospolitego – wspomaga w stanach zapalnych skóry, hamuje aktywność szkodliwych bakterii, reguluje pracę gruczołów łojowych.

Takie połączenie ziołowych składników zapewnia skuteczne i kompleksowe działanie polecane dla osób z problemami skórnymi. Mieszanka nie zawiera wypełniaczy, aromatów i substancji pomocniczych.

Zioła na cerę - poznaj najskuteczniejsze zioła

Ziele fiołka trójbarwnego (Herba Violae tricoloris)

Stanowi bogate źródło flawonoidów (rutozyd, kwercetyna, hesperydyna, wiolutozyd), garbników, śluzów i soli mineralnych. Do tego zawiera olejek eteryczny, kwas salicylowy i salicylan metylu, witaminę C i E, karotenoidy, saponiny triterenowe, fenolokwasy, antocyjanozydy, kumaryny. Ziele bratka wykazuje słabe działanie moczopędne, oczyszcza organizm, pomaga usuwać toksyny i zbędne produkty przemiany materii, a także reguluje produkcję łoju i potu. Posiada właściwości przeciwzapalne, uszczelnia i uelastycznia naczynia krwionośne i poprawia mikrokrążenie. Bratek pozytywnie wpływa na kondycję skóry i ogólną poprawę jej wyglądu, a szczególnie polecany jest osobom zmagającym się z łojotokiem i problemem trądziku.

Aby przygotować napar z bratka 1-2 łyżeczki ziołowego suszu należy zalać szklanką wrzącej wody i zaparzać pod przykryciem przez około 15 min, po tym czasie jest gotowy do spożycia. Zalecana ilość to 2-3 szklanki ciepłego naparu dziennie. Można również stosować go w formie toniku do bezpośredniego przemywania skóry.

Zioła na piękną cerę LekarzeBezKolejki.p

Ziele czystka (Cistus incanus)

Czystek stanowi bogate źródło flawonidów, garbników, polifenoli, a także witamin i kwasów tłuszczowych. Ze względu na swoje antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne właściwości, wykazuje działanie pomocnicze w przypadku wielu dermatoz, w tym trądziku pospolitego. Skutecznie oczyszcza organizm od wewnątrz i pomaga w pozbyciu się zeń toksyn i szkodliwych substancji (np. metali ciężkich) oraz patogenów. Wspiera również odporność, a także prawidłową przemianę materii. Ziele czystka można pić 2-3 razy dziennie. Jedną łyżeczkę suszu należy zaparzać przez 10 minut. 

Ziele krwawnika (Achillea millefolium)

Krwawnik pospolity ma działanie odkażające na skórę oraz błony śluzowe. Ma też właściwości przeciwzapalne, a ponadto wspiera prawidłowe gojenie i regenerację skóry. Jest także pomocny w tamowaniu krwawień. Ze względu na działanie moczopędne, pomaga również w oczyszczaniu organizmu. Ziele krwawnika jest źródłem naturalnych olejków eterycznych, a także potasu, magnezu, cynku oraz witaminy C. Zawiera też związek o nazwie chamazulen, który ma działanie przeciwzapalne oraz antyalergiczne. Krwawnik można stosować do trzech razy dziennie w formie naparów lub okładów na skórę, przy użyciu 4g ziela na porcję.

Płatki nagietka (Calendula officinalis)

Ziele nagietka jest źródłem wartościowych dla skóry karotenoidów, flawonoidów, saponin, a także steroli. Ma zastosowanie jako surowiec do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych. Służy też jako zioło do sporządzania naparów. Posiada właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i oczyszczające. Wspomaga również procesy odbudowy skóry i wzmacnia naturalną warstwę ochronną naskórka. Zwalcza też wolne rodniki. Przeciwdziała powstawaniu zmian trądzikowych (zarówno wyprysków, jak i zaskórników). Ziele nagietka należy zaparzać pod przykryciem przez 10 minut. Tak przyrządzony napar można pić maksymalnie trzy razy dziennie.

Ziele skrzypu polnego (Herba Equiseti)

Zawiera witaminy C, A i E i składniki mineralne - szczególnie duże ilości krzemu oraz magnez, potas, wapń, mangan, fosfor, flawonoidy (izokwercetyna, galuteolina, ekwezetryna, apigenina), kwasy organiczne i saponiny.

Ziele skrzypu działa moczopędnie, oczyszczająco, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Dzięki dużej zawartości krzemu pomaga utrzymać dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci. W celu przygotowania naparu ze skrzypu 1-2 łyżeczki suszu należy zalać wrzącą wodą i zaparzać pod przykryciem przez około 15 min. Dla uzyskania najlepszych efektów powinno się wypijać 2-3 szklanki dziennie.

Liść pokrzywy (Urticea folium)

Zawierają barwniki roślinne - szczególnie duże ilości chlorofilu a i b, karotenoidy (B-karoten i ksantofile), protoporfiryny, kumaryny, witaminy z grupy B, w tym kwas foliowy, witaminę C i K, żelazo, magnez i wapń, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne: mrówkowy, octowy, glikolowy, cytrynowy, jabłkowy, szczawiowy, bursztynowy, kawowy, chlorogenowy; aminy (histaminę, acetylocholinę, serotoninę). Posiada właściwości moczopędne, oczyszczające, antyoksydacyjne. Ponadto reguluje wydzielanie sebum, zmniejsza łojotok i stany zapalne.

Do przygotowania naparu należy zalać wrzącą wodą 1-2 łyżeczki suszonych liści pokrzywy i pozostawić pod przykryciem na około 15 minut. Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się wypijać 2-3 szklanki naparu dziennie.

Ziele wierzbownicy drobnokwiatowej (Epilobii herba)

Jest bogatym źródłem garbników, flawonoidów, fitosteroli, tanin i kwasów tłuszczowych. Działa moczopędnie, oczyszcza organizm z toksyn oraz reguluje pracę gruczołów łojowych zmniejszając łojotok, dlatego warto stosować je w problemach z trądzikiem czy nadmiernie przetłuszczającą się skórą głowy. W celu przygotowania naparu 1-2 łyżeczki ziela wierzbownicy należy zalać wrzątkiem i zaparzać pod przykryciem przez około 15 minut po czym napar jest gotowy do picia. Dziennie można wypijać 1-2 szklanki, najlepiej przed posiłkiem.

Codzienna pielęgnacja skóry z problemami

Problemów z cerą nie warto bagatelizować, a walkę z nimi najlepiej rozpocząć  już od momentu pojawienia się pierwszych zmian. Skutecznym sposobem na przeciwdziałanie rozwojowi stanów zapalnych cery (wyprysków i wągrów), jest stosowanie wysokiej jakości ziół, na przykład w formie mieszanki, jak opisane Lorem Vit Ładna Cera. Nieleczony trądzik przyjmuje coraz cięższe, trudniejsze do wyleczenia postaci i może pozostawić po sobie nieestetyczne przebarwienia i blizny. Ważne jest, aby leczenie prowadzić pod kontrolą dermatologa, który pomoże dobrać najbardziej efektywną i dostosowaną do nasilenia zmian metodę leczenia. Wizytę można umówić on-line przez serwis LekarzeBezKolejki.pl. Nie można zapominać o codziennej pielęgnacji zmienionej chorobowo skóry. W aptekach dostępny jest duży wybór specjalistycznych preparatów w postaci żeli i pianek do mycia, toników i kremów dedykowane skórze problematycznej. 

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Więcej artykułów