- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Domowe sposoby na kurzajki. Jak pozbyć się wstydliwego problemu?
Kurzajki (nazywane inaczej brodawkami) to uciążliwe zmiany skórne przypominające odciski. Jeśli miałeś z nimi do czynienia z pewnością wiesz, że ich leczenie bywa długotrwałe i nie przynosi zadowalających efektów. Nawet te całkowicie wyleczone mogą samoistnie powracać. Czym są kurzajki? Jak się ich skutecznie pozbyć?
Czym są kurzajki?
Kurzajka to szarawa, żółtawa lub brązowa, grudkowa zmiana skórna o średnicy od kilku do dziesięciu milimetrów. Za jej powstanie odpowiadają wirusy brodawczaka ludzkiego (ang. HPV - Human Papilloma Virus). Wirusem tym można łatwo zarazić się przez dotyk z osobą zainfekowaną. Zmiany pojawiają się zazwyczaj na dłoniach lub stopach, ale mogą też zostać przeniesione na inne części ciała.
Skąd się biorą kurzajki i gdzie najłatwiej się nimi zarazić?
Kurzajki powstają w wyniku zarażenia wirusem HPV, do którego może dojść nie tylko przez bezpośredni kontakt z nosicielem, ale również przez kontakt z przedmiotem, którego używała osoba zarażona. Jednak, aby doszło do zakażenia skóra musi być uszkodzona (wystarczy niewielka rana lub zadrapanie), bo wirus nie jest w stanie przeniknąć przez zdrową, nieuszkodzoną tkankę. Najbardziej narażone są osoby z osłabioną odpornościa. Do zakażenia najczęściej dochodzi:
- w przedszkolu - dzieci nie mają w pełni wykształconego układu immunologicznego przez co są szczególnie narażone na zakażenie wirusem HPV;
- na basenie, w saunie - w tych miejscach należy pamiętać o obuwiu ochronnym i osobistym ręczniku;
- na siłowni, w klubach fitness - nie powinno się ćwiczyć na boso, nawet w trakcie ćwiczeń przy których zdejmuje się obuwie należy zostawić skarpetki. Pod prysznicem pamiętać o klapkach;
- w salonie kosmetycznym - należy zwracać uwagę czy narzędzia do pedicure i manicure są odpowiednio zdezynfekowane. Najlepiej korzystać z usług zaufanych, sprawdzonych salonów.
Umów wizytę u dermatologa
Jak rozpoznać kurzajkę?
Objawy kurzajki różnią się w zależności od tego jaki typ wirusa ją powoduje. Mogą się one różnić kształtem, kolorem, miejscem występowania oraz wielkością. Poszczególne rodzaje brodawek leczy się w inny sposób, dlatego bardzo ważne jest, aby po zaobserwowaniu podejrzanych zmian udać się do dermatologa, który ustali rodzaj kurzajki oraz zaleci odpowiednie leczenie.
Najważniejsze rodzaje brodawek (kurzajek) to:
- Brodawki zwykłe - okrągłe, twarde grudki o kolorze skóry lub żółtobrązowym. Występują najczęściej na dłoniach;
- Brodawki podeszwowe - bardzo podobne do brodawek zwykłych, ale pod wpływem ciągłego nacisku ulegają spłaszczeniu. Występują na podeszwie i mogą powodować ból;
- Brodawki mozaikowe - duże kurzajki powstałe w wyniku połączenia kilku mniejszych położonych blisko siebie;
- Brodawki młodocianych (płaskie) - zmiany o gładkiej powierzchni pojawiające się u dzieci i młodzieży;
- Brodawki płciowe (kłykciny kończyste) - pojawiają się na narządach płciowych oraz w okolicy odbytu w postaci kalafiorowatych zmian. Przenoszone są drogą płciową, mogą powodować ból, pieczenie lub swędzenie.
Jak leczyć kurzajki?
Leczenie polega na usuwaniu powstałych zmian, ponieważ na chwilę obecną nie wynaleziono leku, który likwiduje wirusa HPV. Pojedyncze, niewielkie kurzajki można usunąć w domu przy użyciu preparatów z apteki. Są to:
- preparaty keratolityczne - zawierają substancje powodujące miejscowe złuszczenie, jak: kwas mlekowy, kwas salicylowy, kwas mono-, di- i trichlorooctowy. Brodawkę należy smarować codziennie, a skórę wokół niej ochronić np. wazeliną. Stosując te preparaty trzeba być cierpliwym, bo leczenie jest długotrwałe i trwa nawet 2-3 miesiące.
- preparaty do wymrażania kurzajek - przy ich użyciu dochodzi do uszkodzenia zmienionej tkanki przez zadziałanie niską temperaturą. Świetnie radzą sobie z niewielkimi kurzajkami. Często wystarcza jedno przyłożenie i kurzajka odpada po kilku dniach, czasami zabieg trzeba powtórzyć.
Jeśli zmiany są liczne, krwawiące, bolesne, lub gdy samodzielne leczenie w warunkach domowych nie pomaga udaj się do dermatologa, który dobierze metodę leczenia. Lekarz może wykonać krioterapię (wymrażanie ciekłym azotem), laseroterapię (wypalenie za pomocą wiązki światła), elektrokoagulację (usuwanie przy użyciu prądu elektrycznego) lub chirurgicznie wyciąć kurzajkę bądź przepisać silniejsze leki, dostępne tylko na receptę. Wizytę u tego specjalisty można z łatwością zarezerwować przez serwis LekarzeBezKolejki.pl zarówno w ramach finansowania NFZ, jak i prywatnie.
Domowe sposoby na kurzajki
Podczas walki z kurzajkami warto wspomóc się naturalnymi sposobami i wykorzystać zioła:
- jaskółcze ziele (glistnik) - codzienne wyciskanie soku z łodygi na kurzajkę pomaga w pozbyciu się jej. Uważaj, by sok nie dostał się do o oczu i ust, ponieważ jest trujący.
- mniszek lekarski - dwa razy dziennie smaruj kurzajkę mleczkiem z łodygi mniszka
- czosnek - na brodawkę umieść zmiażdżony czosnek i zaklej plastrem. Takie okłady roób trzy razy dziennie.
Do domowych metod należu również stosowanie olejku herbacianego, soku z cytryny, octu jabłkowego, skórki banana oraz moczenie nóg lub dłoni w roztworze solnym.
Bibliografia
- Sterling J.C., Handfield-Jones S., Hudson P.M.: Guidelines for the management of cutaneous warts. Br J Dermatol, 2001; 144: 4-11
- Jabłońska S., Majewski S.: Grupa brodawek. Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, Warszawa, 2005: 113-9
- Goyal-Stec M., Majewski S.: Leczenie brodawek skórnych wywołanych przez wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV, human papillomavirus). Post Dermatol Alergol, 2006; XXIII, 4: 157–160
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.