Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Zapalenie mieszków włosowych — jak się objawia i jak leczyć tę przypadłość?

2024-02-13 15:59
Skóra z widocznym zapaleniem mieszków włosowych.

Zapalenie mieszków włosowych to powszechny problem dermatologiczny, który dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W większości przypadków ma łagodny przebieg i samoistnie się wycofuje. Warto jednak obserwować pojedyncze zmiany, jeśli zaczną się rozprzestrzeniać na większe partie skóry, należy niezwłocznie skontaktować się z dermatologiem.

Przyczyny i występowanie zapalenia mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych (Folliculitis) to przypadłość, która może często kojarzyć się z podrażnieniami występującymi po goleniu. Powszechną przyczyną tego schorzenia są bakterie takie jak gronkowiec złocisty, paciorkowiec ropotwórczy czy grzyby z rodzaju Malassezia. Istnieją również inne możliwe czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia zapalenia mieszków włosowych, jest to:

  • nadmierna potliwość,
  • choroby metaboliczne w tym cukrzyca,
  • nieodpowiednio dobrane kosmetyki,
  • nadwaga i otyłość,
  • wilgotny i gorący klimat,
  • uszkodzenie mechaniczne skóry,
  • zakażenie wirusowe lub grzybicze,
  • stosowanie opatrunków okluzyjnych,
  • długotrwałe stosowanie kortykosteroidów,
  • niewłaściwa dieta.

Zapalenie mieszków włosowych tak naprawdę może dotyczyć wszystkich owłosionych obszarów naszego ciała. Najczęściej krostki pojawiają się na twarzy (u mężczyzn), kończynach górnych i dolnych, okolicach intymnych, skórze głowy oraz pod pachami.

Umów dogodny termin telewizyty u lekarza rodzinnego

Jak wygląda zapalenie mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych charakteryzuje się przede wszystkim żółtawą krostką, bardzo często przebitą przez włos. Dookoła może pojawić się zaczerwienienie, co świadczy o toczącym się stanie zapalnym. Krostki mogą być pojedyncze lub tworzyć skupiska w różnych miejscach np. na szyi, głowie, twarzy oraz innych częściach ciała. Jeśli dodatkowo zmianom towarzyszy świąd skóry oraz zwiększona bolesność, mamy do czynienia z czyrakami. W takiej sytuacji zalecana jest pilna konsultacja z dermatologiem.

Jeśli chcesz zarejestrować się do wybranego specjalisty odwiedź portal LekarzeBezKolejki.pl.  

Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie wyciskać ich zawartości! Takie postępowanie prawdopodobnie przyczyni się do rozprzestrzenienia bakterii, a co za tym idzie, do rozszerzenia infekcji na kolejne obszary ciała.

Jak leczyć zapalenie mieszków włosowych?

W przypadku czyraków dermatolog wystawi receptę na odpowiedni antybiotyk. Najpopularniejszymi preparatami dostępnymi obecnie na rynku, są maści i kremy z dodatkiem mupirocyny, kwasu fusydowego lub retapamuliny. Stosujemy je miejscowo 1-2 razy dziennie (wedle zaleceń specjalisty). Czasem możemy się również spotkać z propozycją wypróbowania miejscowej kuracji kortykosteroidami, w celu złagodzenia bolesnych obrzęków oraz uporczywego swędzenia. Do leczenia zapalenia mieszków włosowych na skórze głowy możemy użyć przeznaczonych do tego celu szamponów pielęgnujących, które również zawierają składniki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. W skrajnych przypadkach włączane jest również doustne leczenie ogólnoustrojowe.

Duża część kobiet skarży się również na otarcia w okolicach intymnych oraz pachwinach, które może przerodzić się w zapalenie mieszków włosowych. W takiej sytuacji rekomendowana jest depilacja laserowa jako alternatywa dla tradycyjnego golenia.

Domowe sposoby na zapobieganie zapaleniu mieszków włosowych

W przypadku golenia kluczowe jest korzystanie z maszynek jednorazowych zgodnie z ich przeznaczeniem oraz dezynfekcja ostrza maszynki przed użyciem. Zalecana jest również rezygnacja z maszynek elektrycznych wielorazowego użytku. W łagodzeniu podrażnień pomocne bywają preparaty przeznaczone dla skóry atopowej. Zawierają one mocznik, emolienty oraz kwas mlekowy, który pozwala przywrócić skórze jej naturalne pH. 

Ważna jest również częsta wymiana ręczników oraz przyborów toaletowych, z których korzystamy na co dzień. Oczywiście warto jest też zwrócić uwagę na zbyt obcisłą odzież np. dżinsy czy bieliznę, która będzie mocno przylegać do skóry i uszkadzać ją mechanicznie. Dlatego też zaleca się noszenie przewiewnej, lekkiej bielizny oraz ubrań z „oddychających” materiałów. Takie postępowanie pozwoli ograniczyć ryzyko wystąpienia zapalenia mieszków włosowych.

Profilaktyka

Profilaktycznie możemy również wprowadzić do naszej codziennej pielęgnacji peelingi. Zarówno w przypadku skóry głowy, jak i całego ciała. Głównym zadaniem takiego peelingu jest lekkie złuszczanie i usuwanie martwego naskórka, który blokuje ujścia mieszków włosowych. Mamy do dyspozycji kilka rodzajów peelingów w tym mechaniczne, które zawierają małe ścierające drobinki oraz chemiczne - enzymatyczne. Ten drugi rodzaj opiera się głównie na delikatnym rozpuszczaniu nadmiaru sebum gromadzącego się wokół ujścia mieszków. Natomiast peeling mechaniczny pozwala nam pozbyć się nadmiaru naskórka w sposób fizyczny.

Bibliografia:

  1. M. Bednarek, C. Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego - choroby skóry głowy, Trychologia, http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/06/ke2019.3-7.pdf
  2. Winters RD, Mitchell M. Folliculitis. [Updated 2023 Aug 8]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547754/ 
  3. L. Rudnicka, M. Olszewska, A. Rakowska, Współczesna Dermatologia, Tom 1, Wyd. PZWL, Warszawa 2022 
  4. Lin, H. S., Lin, P. T., Tsai, Y. S., Wang, S. H., & Chi, C. C. (2021). Interventions for bacterial folliculitis and boils (furuncles and carbuncles). The Cochrane database of systematic reviews, 2(2), CD013099. https://doi.org/10.1002/14651858.CD013099.pub2

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów