- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Olejek rycynowy na brwi – jakie daje efekty? Różne zastosowania olejku rycynowego
Olej rycynowy znany jest już od czasów starożytnych. Prawdopodobnie Egipcjanie jako pierwsi docenili jego dobroczynne właściwości. Jako substancja naturalna, coraz częściej znajduje zastosowanie również w dzisiejszych czasach. Gdzie zatem wykorzystuje się olejek rycynowy? Jakie efekty daje olejek rycynowy stosowany na brwi?
Olejek rycynowy – co to takiego?
Olejek rycynowy otrzymywany jest z nasion tropikalnej rośliny Ricinus communis. W środowisku naturalnym można ją spotkać w Indiach, południowej Afryce, Rosji oraz Brazylii. Olejek rycynowy to mieszanka 90% kwasu rycynolowego, 7% kwasu oleinowego oraz 3% kwasu linolowego. Ma postać jasnożółtej, gęstej cieczy o charakterystycznym zapachu.
Umów się do lekarza rodzinnego
Jakie działanie wykazuje olejek rycynowy?
Olejek rycynowy wykazuje wiele dobroczynnych działań dla organizmu człowieka. Wśród nich wymienić można następujące:
- przeczyszczające;
- antyoksydacyjne;
- antynowotworowe;
- przeciwzapalne;
- immunomodulujące;
- przeciwbólowe;
- hepatoprotekcyjne.
Zastosowanie olejku rycynowego
Zastosowanie jako lek
Olejek rycynowy stosowany jest jako środek przeczyszczający. Po spożyciu powoduje ograniczenie wchłaniania w jelicie cienkim płynów oraz soli. Przez takie działanie, stolec zawiera dużo więcej wody niż zazwyczaj, staje się miękki i swobodnie wydalany jest z organizmu.
Zastosowanie w kosmetologii
Olejek rycynowy stosowany jest w kosmetykach jako produkt natłuszczający, łagodzący i regenerujący skórę, włosy a także paznokcie. Działanie natłuszczające wykorzystuje się głównie w miejscach suchych, szorstkich i popękanych - łokcie, pięty, kolana. Posiada również właściwości przyspieszające gojenie się ran oraz łagodzące podrażnioną skórę.
Olejek rycynowy w przemyśle spożywczym
W tej gałęzi przemysłu olejek rycynowy ma bardzo znaczące zastosowanie. Jego dodatek do ryżu oraz pszenicy chroni ziarna przed zepsuciem. Wykorzystywany jest także jako środek do poprawy aromatu.
Okład z wykorzystaniem olejku rycynowego
Okłady z wykorzystaniem olejku rycynowego wykorzystuje się między innymi w:
- chorobach wątroby;
- zaparciach;
- zaburzeniach miesiączkowania;
- niedrożności jelit;
- bólach brzusznych;
- zapaleniu pęcherzyka żółciowego;
- grzybicy skóry;
- gorączce.
Olejek rycynowy na brwi
Olejek rycynowy poprzez dużą zawartość cennych kwasów tłuszczowych korzystnie wpływa na wzrost oraz kolor włosów. Posiada właściwości pielęgnacyjne oraz nawilżające włosy, przez co ogranicza ich łamanie oraz wypadanie. Regularne stosowanie olejku rycynowego na brwi powoduje, że obecne włoski mniej wypadają, a nowo powstałe są ciemniejsze oraz mocniejsze. Olejek należy stosować na noc po dokładnym demakijażu twarzy. Najlepiej nakładać go przy pomocy patyczka kosmetycznego lub spiralki.
Poprzez szerokie spektrum działania olejek rycynowy może być wykorzystywany w codziennym życiu na wiele sposobów. Aby skutecznie zastosować go jako produkt pielęgnacyjny brwi, przed wprowadzeniem do codziennej pielęgnacji należy wykonać próbę uczuleniową.
Używając olejku rycynowego w okolicach oka należy zwrócić szczególną uwagę, aby produkt nie dostał się do jego wnętrza - może to wywołać silne podrażnienie. Naturalne pochodzenie oraz niewielka cena produktu skłaniają konsumentów do sięgnięcia po jego dobroczynne właściwości, szczególnie w celu poprawy kondycji włosów. Są sytuacje, w których stosowanie olejku rycynowego przynosi spektakularne efekty oraz takie, gdzie mimo regularnego stosowania nie jesteśmy zadowoleni ze skutków terapii. Dobrym rozwiązaniem wówczas będzie udanie się do lekarza dermatologa, w celu oceny co jest przyczyną niewłaściwej kondycji skóry oraz włosów (w tym również brwi). Przed pierwszym zastosowaniem olejku rycynowego (szczególnie w okolicach oka) warto wykonać test i sprawdzić czy na pewno nie jesteśmy na niego uczuleni. Jeśli próba przebiegnie pomyślnie, spokojnie możemy stosować olejek rycynowy jako uzupełnienie pielęgnacji włosów, paznokci oraz skóry.
Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl
Bibliografia:
- Reszke R., Reich A. (20160. Wybrane składniki pochodzenia roślinnego obecne w kosmetykach dostępnych w Polsce. Forum Dermatologicum tom 2, nr 2, str 51-59.
- European Medicines Agency. (2016). Lek roślinny: streszczenie dla ogółu społeczeństwa. Olej rycynowy. Str 1-3. Dostępny na:
- https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-summary/castor-oil-summary-public_pl.pdf. (Dostęp: lipiec 2022).
- Niekrasz A. Uniwersalny i wartościowy olej rycynowy. Cukrzyca a zdrowie. str 16-18. Dostępny na:
- http://cukrzycaazdrowie.pl/pl/pdfy/geor21sa.oi2.pdf. (Dostęp: lipiec 2022).
- Kula J. 1998. Olej rycynowy - chemia i zastosowanie. Przemysł Chemiczny; 77(11): 403-406.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.