Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Mikrodermabrazja − kiedy wykonać i czy warto?

2021-03-15 16:36
Mikrodermabrazja − kiedy wykonać i czy warto?

Mikrodermabrazja to zabieg kosmetyczny, który cieszy się niesłabnącą popularnością. Jest nie tylko skuteczny, ale także bezpieczny. Na czym polega mikrodermabrazja? Jakie są wskazania do wykonania zabiegu? Kto nie powinien poddawać się mikrodermabrazji?

Mikrodermabrazja, czyli mikropeeling

Mikrodermabrazja, zwana także mikropeelingiem, to zabieg kosmetyczny cieszący się dużą popularnością przede wszystkim wśród kobiet. Jest to metoda oczyszczania twarzy, która polega na ścieraniu warstwy rogowej naskórka poprzez precyzyjnie kontrolowany strumień mikrokryształków. Mikrodermabrazja powoduje regenerację i widoczne odmłodzenie skóry. Zabieg niesie ze sobą bardzo wiele korzyści, ponieważ mikrodermabrazja m.in. redukuje rozszerzone pory, zmniejsza łojotok, a także zwalcza zaskórniki. Wpływa także korzystnie na koloryt skóry. Zabieg uelastycznia skórę i stymuluje krążenie skórne, dzięki czemu skóra jest lepiej odżywiona. Mikrodermabrazja zazwyczaj wykonywana jest przez lekarza medycyny estetycznej bądź wykwalifikowaną kosmetyczkę. 

Pamiętaj, że na portalu LekarzeBezKolejki.pl z łatwością i bez wychodzenia z domu możesz zapisać się na wizytę u dowolnego specjalisty.

Umów się do dermatologa

Jakie są rodzaje mikrodermabrazji?

Istnieją trzy rodzaje mikrodermabrazji, które różnią się substancją użytą do wykonania zabiegu:

  • mikrodermabrazja diamentowa − do wykonania zabiegu używa się głowic diamentowych. Jest to metoda bezpyłowa, która jest szczególnie polecana osobom z wrażliwą skórą bądź osobom ze skłonnościami alergicznymi;
  • mikrodermabrazja tlenowa − polega na ścieraniu obumarłego naskórka za pomocą tlenu i soli fizjologicznej. Szczególnie polecana jest osobom, które chcą się pozbyć zaskórników bądź krostek;
  • mikrodermabrazja korundowa − złuszczanie naskórka następuje przy pomocy mikronizowanych kryształów tlenku glinu.

Kto może skorzystać z zabiegu mikrodermabrazji?

Mikrodermabrazja jest zabiegiem dedykowanym dla osób z problemami skórnymi, a więc korzyść z zabiegu na pewno odniosą osoby borykające się z trądzikiem (zaskórnikowym i grudkowym). Zabieg doskonale wygładza blizny potrądzikowe, blizny po oparzeniach, a także rozstępy. Wskazaniami do zabiegu są m.in. piegi i przebarwienia − mikropeeling wyrównuje koloryt i redukuje przebarwienia skóry. Mikrodermabrazja polecana jest także osobom z rozszerzonymi porami, a także z zaskórnikami i łojotokiem.  Osoby, u których widoczne są zmarszczki, szczególnie w okolicy ust, oczu i nosa, a także blizny czy rozstępy również będą zadowolone z korzystnych efektów wizualnych, jakie niesie ze sobą mikrodermabrazja. Co ważne, mikrodermabrazji mogą poddać się kobiety w ciąży oraz kobiety w czasie menstruacji. 

Kto nie powinien poddawać się mikrodermabrazji?

Niestety, nie u każdego pacjenta mikrodermabrazja jest wskazana. Jednym z podstawowych przeciwwskazań do wykonania mikrodermabrazji jest trądzik różowaty. Nie należy go mylić ze “zwykłym” trądzikiem młodzieńczym (pospolitym). Trądzik różowaty to przewlekła, zapalna choroba skóry, która wymaga specjalistycznego leczenia.  

Jeżeli pacjent ma przerwaną ciągłość skóry w miejscu, które chce poddać mikrodermabrazji, powinien się wstrzymać z zabiegiem do momentu zagojenia rany. Należy także pamiętać o tym, że mikrorany, które powstają podczas zabiegu na skórze mogą być podatne na infekcje. Mikrodermabrazji nie wykonuje się w przypadku wystąpienia u pacjenta opryszczki lub brodawki, a także w czasie zakażenia bakteryjnego, wirusowego czy grzybiczego. Dodatkowo osoby zmagające się z nowotworem, szczególnie skóry, bądź będące w trakcie leczenia onkologicznego, nie powinny decydować się na wykonanie mikrodermabrazji. 

Jak przygotować się do zabiegu mikrodermabrazji?

Na pięć dni przed zabiegiem należy dopilnować, aby nie doszło do podrażnienia skóry w miejscu, które chcemy poddać mikrodermabrazji − powinno się odstawić wszelkiego rodzaju peelingi, kremy do depilacji, a także nie używać szorstkich gąbek czy szczotek do oczyszczania twarzy. W okresie poprzedzającym zabieg nie wolno także wykonywać depilacji woskiem. W dzień zabiegu należy zrezygnować z nakładania makijażu. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów