Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Depilacja laserowa - co warto wiedzieć przed zabiegiem?

2019-02-15 13:10
Na czym polega depilacja laserowa? LekarzeBezKolejki.pl

W ostatnich latach depilacja laserowa cieszy się rosnącą popularnością zarówno wśród kobiet, jak również mężczyzn. Uznawana jest za bezpieczną i przede wszystkim skuteczną metodą usuwania zbędnego owłosienia z różnych części ciała. Jak należy przygotować się do takiego zabiegu?

Na czym polega depilacja laserowa?

Obecnie klienci gabinetów kosmetycznych mają do wyboru kilka metod usuwania niechcianego owłosienia. Wielu decyduje się na depilację ciepłym woskiem lub pastą cukrową, gdyż są to metody stosunkowo tanie i zapewniające satysfakcjonujące rezultaty na kilka tygodni. Jednak coraz więcej osób oczekuje trwałego efektu na lata. Nie dziwi więc niesłabnąca popularność depilacji laserowej.Niektóre salony proponują swoim klientom rabaty na pierwszy zabieg. Salon Depilacja-Laserowa.Info oferuje rabat wysokości 50zł do pierwszej wizyty. Jeżeli jesteś zainteresowany odbiorem zniżki zapraszamy do wypełnienia formularza na stronie: https://depilacja-laserowa.info/

W trakcie takiego zabiegu wiązka światła lasera przenika w głąb włosa poprzez melaninę - barwnik zawarty w mieszku włosowym. Zostaje ona pochłonięta przez melaninę, co prowadzi do trwałego zniszczenia cebulki włosa wraz z jej korzeniami. Wiązka lasera działa wybiórczo we włos, powodując jedynie miejscowe uszkodzenia materii o ciemniejszej barwie. Oznacza to, że skóra podczas zabiegu nie nagrzewa się i jest bezpieczna. Depilacja laserowa jest metodą usuwania owłosienia polecaną tym osobom, które mają kłopoty z zapaleniem okołomieszkowym i wrastającymi w skórę włosami. Warto również dowiedzieć się więcej na temat depilacji laserowej laserem Vectus, który posiada czytnik poziomu melaniny w skórze.

Jak się przygotować do zabiegu?

Każdy zabieg depilacji laserowej powinna poprzedzić konsultacja u dermatologa, który oceni typ skóry, stan włosów i sprawdzi, czy nie występują żadne przeciwwskazania, które mogłyby wykluczyć danego pacjenta.  

Osoby, które chcą poddać się zabiegowi depilacji laserowej muszą przestrzegać kilku istotnych zaleceń:

 • nie można się opalać na co najmniej miesiąc przed planowanym zabiegiem,
 • należy zrezygnować ze stosowania środków złuszczających i kremów do depilacji,
 • trzeba zaprzestać jakichkolwiek metod depilacji tj. usuwania włosków wraz z cebulką,
 • włoski w miejscu wybranym do depilacji powinny być zgolone,
 • należy zrezygnować ze stosowania kremów i maści z retinolem, kosmetyków z  kwasami oraz zawierających witaminę A i C w miejscu depilowanej powierzchni na około miesiąc przed zabiegiem,
 • trzeba odpowiednio wcześniej odstawić leki fotouczulające (w tym doustne leki z retinoidami) oraz niektóre zioła.

Szczegółowe zalecenia otrzymamy od dermatologa podczas wizyty. Ważne, by się do nich zastosować, w przeciwnym razie zabieg może być nieskuteczny lub doprowadzi do wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych np. przebarwień skóry. 

Jak przebiega zabieg depilacji laserowej?

Przed samym zabiegiem pacjent wypełnia krótką ankietę, w której udziela informacji na temat swojego stanu zdrowia, przebytych chorób oraz przyjmowanych leków. Jeżeli wszystko jest w porządku, dermatolog może przystąpić do wykonania zabiegu. Depilacja może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut, w zależności od wybranej partii ciała. Po zakończeniu zabiegu na skórze może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk, które ustępują w ciągu 2-3 dni. Skóra po depilacji wymaga delikatnego traktowania, dlatego do jej pielęgnacji należy używać delikatnych kosmetyków, nie zawierających alkoholu, czy drażniących detergentów. W tym czasie lepiej unikać gorących i długich kąpieli, oraz korzystania z sauny i basenu. Niewskazane są wszelkie zabiegu polegające na złuszczeniu naskórka. Bezwzględnie nie wolno się opalać ani stosować samoopalaczy.

Kolejne zabiegi depilacji laserowej powtarza się w odstępach od 4 do 8 tygodni, uzależnione jest to od cyklu wzrostu włosa oraz tempa wypadania owłosienia. Zabiegi wykonuje się do uzyskania oczekiwanego efektu, co następuje po 6-8 zabiegach.

Depilacja laserowa - co warto wiedzieć przez zabiegiem?

Czy depilacja laserowa boli?

Ból podczas depilacji laserowej jest kwestią osobniczą i uzależniony jest od naszego progu bólu. U jednych osób zabieg odczuwany będzie jako bardzo bolesny, u innych może powodować tylko lekki dyskomfort. Wiele zależy od samego urządzenia, jednak obecnie lasery wyposażone są w systemy chłodzenia, dzięki czemu skóra się nie nagrzewa i nie ma ryzyka oparzeń. Znacząco podnosi to komfort samego zabiegu. Znaczenie ma także to, na jakim obszarze ciała wykonywany jest zabieg. W tak wrażliwych miejscach, jak okolice bikini, czy twarz dyskomfort podczas depilacji może być większy.

Skuteczność depilacji laserowej a kolor włosów

W przypadku depilacji laserem zarówno karnacja, jak i kolor włosów mają ogromne znaczenie dla skuteczności tego zabiegu. Jak wcześniej wspomnieliśmy, laser oddziałuje na melaninę, a to właśnie ona determinuje nasz kolor skóry, a także barwę włosów. Osoby o jasnej karnacji i ciemnych włosach mają najlepsze warunki do zabiegu depilacji laserowej, gdyż laser będzie mocno oddziaływał na włosy bez szkody dla skóry. U osób z ciemną karnacja lub mocną opalenizną wiązka światła lasera dotrze także do melaniny w skórze, co z jednej strony zmniejsza skuteczność zabiegu, z drugiej niesie ryzyko oparzeń i podrażnień. U osób o jasnych włosach - blond, rudych lub siwych - zabieg będzie mniej skuteczny, gdyż zawierają one za mało melaniny.

Czy depilacja laserowa usuwa włoski na zawsze?

Skuteczność depilacji laserowej zależy od koloru włosów i skóry, ale także od rodzaju urządzenia. Obecnie najbardziej skuteczne i bezpieczne są lasery diodowe. Jeżeli interesuje nas trwałe usunięcie owłosienia, należy uważnie czytać oferty klinik i gabinetów. Część z nich oferuje zabiegi z wykorzystaniem urządzenia IPL (ang. Intensive Pulse Light), mylnie nazywając je laserem. Urządzenie to nie zapewnia trwałego efektu, po jakimś czasie włoski mogą ponownie zacząć odrastać.

Stosując się do zaleceń dermatologa oraz wykonując zalecaną liczbę zabiegów możemy być właściwie pewni, że uzyskany efekt będzie satysfakcjonujący i trwały. Zdarza się, że nie wszystkie włoski zostały zniszczone podczas pierwszej serii zabiegów, zaleca się wówczas wykonanie tzw. zabiegów przypominających.

Przeciwwskazania do depilacji laserowej

Choć depilacja laserowa jest zabiegiem bezpiecznym i nieinwazyjnym, nawet w tym przypadku mogą wystąpić pewne powikłania. W niektórych przypadkach dochodzi do powierzchniowych oparzeń naskórka, czasem powstają obrzęki i strupki. Może również rozwinąć się zapalenie mieszków włosowych. Blizny lub zmiany barwnikowe w skórze należą do rzadkości.

Z zabiegu depilacji laserowej nie mogą skorzystać, lub przynajmniej muszą przesunąć go w czasie osoby:

 • w ciąży oraz karmiące piersią,
 • ze świeżą opalenizną, także tą po solarium,
 • przyjmujące retinoidy lub stosujące kremy z retinolem,
 • chorujące na choroby skóry, takie jak: łuszczyca, rybia łuska, bielactwo,
 • przyjmujące leki fotouczulające, w tym antybiotyki,
 • posiadające rozrusznik serca,
 • z infekcjami skóry (m.in. infekcje grzybicze, wirusowe, bakteryjne),
 • ze skłonnością do bliznowców,
 • posiadające tatuaż w miejscu zabiegu,
 • chorujące na nowotwory.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów