Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Operacja nosa – jak przebiega? Czy korekta nosa jest bezpieczna?

Kobieta w trakcie badań kwalifikujących do operacji nosa.

Nos zajmuje centralną część twarzy i często na jego wygląd zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. Kształt nosa jest przyczyną kompleksów, a jego korekta jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych. Częściej na operację nosa decydują się kobiety, stanowią około ⅔ operowanych osób. Kiedy wykonuje się korektę nosa? Czy robi się to tylko ze względów estetycznych? Czy operacja nosa jest bezpieczna?

Co to jest operacja nosa?

Operacja nosa, inaczej nazywana rhinoplastyką, jest zabiegiem, który ma poprawić drożność nosa lub jego wygląd. Wykonuje się ją ze względów zdrowotnych lub estetycznych. Często wykonuje się septoplastykę, czyli korektę przegrody nosowej.

Kiedy wykonuje się korektę nosa?

Operację nosa wykonujemy ze względów zdrowotnych, najczęściej problem stanowi skrzywiona przegroda i wynikające z tego problemy z oddychaniem. Pacjent ma zwykle nawracające infekcje gardła, zatok przynosowych, częsty katar i zatkany nos. Korekta nosa może być wykonywana, aby poprawić jego wygląd. Zniekształcenia nosa dzielimy na:

  • pierwotne – towarzyszące człowiekowi od urodzenia np. rozszczep wargi lub twarzy;
  • wtórne – będące konsekwencją urazów.

Często jednak operacje nosa wykonuje się ze względów wyłącznie estetycznych, aby poprawić samoocenę pacjenta. Korekta nosa umożliwia:

  • przywrócenie symetrii nosa,
  • zmniejszenie wielkości nosa,
  • usunięcie tzw. garba na nosie,
  • dopasowanie nosa do wymiarów twarzy.

Jak przebiega operacja nosa?

Rhinoplastyka jest operacją skomplikowaną, wykonywaną przez doświadczonego chirurga plastyka. Wymaga dokładnego zaplanowania, aby pacjent mógł zobaczyć możliwe do uzyskania efekty. Wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Istnieją dwie techniki korekty nosa: otwarta i zamknięta.

Zamknięta korekta nosa

Metoda ta polega na wykonywaniu wszystkich nacięć wewnątrz nosa, nie pozostawia żadnych blizn na zewnątrz. Chirurg oddziela kości nosa od tkanek i skóry, następnie łamie kość nosową i formuje odpowiedni kształt. Pozwala to skorygować długość nosa i jego wysokość. Czasami metoda ta jest jednak niewystarczająca.

Otwarta korekta nosa

W tej metodzie chirurg ma lepszy dostęp do struktur nosa. Wykonuje się nacięcie prostopadle do przegrody, na słupku nosa. Pozwala to wygodnie ingerować w przegrodę nosową i dowolnie modelować chrząstkę. Metoda ta pozwala na przeszczep chrząstki, dotyczy to głównie sytuacji po urazach, kiedy nos jest zniekształcony. Pozostają niewielkie blizny, gdyż nacięcie wykonuje się wzdłuż naturalnych krzywizn nosa.

Czy korekta nosa jest bezpieczna?

Jeśli wykonywana jest przez doświadczonego lekarza jest zabiegiem bezpiecznym. Jednak podczas operacji dochodzi do ingerencji w struktury chrząstki, kości, skóry, naczyń krwionośnych, nerwów i błon śluzowych, zmienia się położenie tych poszczególnych części co wymaga długiej rekonwalescencji i czasami dochodzi do powikłań.

Jakie są powikłania operacji nosa?

Najczęściej powikłaniem korekty nosa są jego deformacje. Nos jest zbyt mały, nieproporcjonalny do reszty twarzy, opada czubek nosa, jest asymetryczny lub widoczne są blizny po nacięciach. Może też wystąpić utrata węchu, zwykle ten efekt uboczny przemija w miarę jak nos się goi. 

Zalecenia po operacji nosa. Jak przebiega rekonwalescencja?

Bezpośrednio po operacji zakładany jest opatrunek, który ogranicza krwawienie. Oprócz tego nos umieszcza się w specjalnej szynie, która stabilizuje części chrzęstne i kostne, zapewniając ich zrastanie. Po zabiegu pacjent powinien przykładać zimne okłady, aby zmniejszać obrzęk i ograniczyć do minimum czyszczenie nosa. Jeśli istnieje taka konieczność lekarz zaleci odpowiednie leki przeciwbólowe. Pacjent przez pierwszych kilka dni powinien spać z uniesioną głową, unikać schylania i dźwigania. Po ściągnięciu szwów powinien stosować preparaty przyspieszające gojenie blizn. Przez pierwsze 3 miesiące po zabiegu nie należy korzystać z sauny, opalać się i intensywnie uprawiać sportu. Ostateczny efekt korekty nosa jest widoczny po kilku miesiącach, kiedy już całkowicie ustąpi obrzęk.

Czy warto przeprowadzać korektę nosa?

Nos jest niezwykle ważną częścią naszej twarzy, zwracamy na niego uwagę w pierwszej kolejności. Jeśli jest on powodem naszych kompleksów, a nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych to można poddać się korekcie nosa. Jeśli zabieg jest wykonywany ze względu na krzywą przegrodę, która utrudnia oddychanie i jest powodem nawracających infekcji to operacja poprawia znacząco jakość życia pacjenta. Zawsze przed podjęciem decyzji należy skonsultować się z chirurgiem, chirurgiem plastykiem i laryngologiem, aby ocenić czy operacja jest bezpieczna i jakie efekty można dzięki temu osiągnąć. Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów