Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Mięczak zakaźny – objawy, rozpoznanie, leczenie. Czy mięczak zakaźny jest groźny?

2020-12-02 10:47
Mięczak zakaźny

Mięczak zakaźny jest chorobą wirusową, która występuje głównie u dzieci do 5. roku życia. Objawia się występowaniem charakterystycznych wykwitów, a schorzenie zwykle ma dość łagodny oraz samoograniczający się przebieg. Jednak ze względu na wysoką zaraźliwość, zalecane jest podjęcie leczenia. Jak wygląda leczenie oraz czy mięczak zakaźny jest groźny? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Mięczak zakaźny – co to za choroba?

Mięczak zakaźny jest chorobą wywołaną przez DNA wirusa z rodziny ospy (Poxvirus). Jego nazwa to po prostu MCV (Molluscum contagiosum virus), czyli wirus mięczaka zakaźnego. Można wyróżnić 4 typy wirusa, ale uważa się, że za rozwój choroby odpowiada w dużej mierze typ wirusa MCV-1. Sam wirus atakuje komórki nabłonka płaskiego skóry i tam ulega namnożeniu. Nie przenika on do krwi, czyli nie wywołuje wiremii.

Jakie są przyczyny wystąpienia mięczaka zakaźnego ?

Wirus mięczaka zakaźnego przenosi się zarówno drogą kropelkową, drogą płciową jak i przez kontakt z osobą chorą czy przez kontakt z rzeczami osoby zarażonej, jak np. przez korzystanie z tego samego ręcznika.

Mięczak zakaźny najczęściej występuje u dzieci do 5. roku życia oraz u młodych osób aktywnych seksualnie. Wysokie ryzyko zarażenia się wirusem mięczaka zakaźnego występuje także u osób z obniżoną odpornośćią organizmu oraz u osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry (AZS).

Umów się do dermatologa

Jakie są objawy mięczaka zakaźnego ?

Objawy pojawiają się zwykle od dwóch do sześciu miesięcy od momentu kontaktu z osobą chorą. Charakterystycznym objawem mięczaka zakaźnego jest wysypka, która przyjmuje postać twardych gładkich grudek w kolorze białym lub perłowym. Grudki wypełnione są kaszowatą perłowatą treścią i dość często mają charakterystyczne zagłębienie w części środkowej. Częstym objawem jest także świąd oraz uczucie bólu wokół zmiany chorobowej.

U dzieci zmiany zlokalizowane są głównie na twarzy, na klatce piersiowej lub na kończynach. Bardzo rzadko występują na dłoniach czy stopach. Natomiast u osób dorosłych zmiany zlokalizowane są po wewnętrznej stronie ud oraz na narządach płciowych, ponieważ u nich do zakażenia dochodzi najczęściej na drodze płciowej. Zmiany występują zwykle pojedynczo lub w licznych skupiskach.

Diagnostyka mięczaka zakaźnego

W momencie wystąpienia niepokojącej wysypki, warto zasięgnąć opinii lekarza rodzinnego czy dermatologa. Specjalista już na podstawie samego wyglądu grudek jest w stanie postawić odpowiednią diagnozę. Czasami jednak lekarz może pobrać treść kaszowatej wydzieliny z grudki w celu wykonania rozmazu i potwierdzenia postawionej diagnozy. Pomimo tego, że mięczak zakaźny ma zazwyczaj łagodny przebieg i jest samoograniczający się, lekarz zwykle wdraża odpowiednie leczenie, ponieważ choroba jest wysoce zaraźliwa. Chora osoba zaraża do momentu ustąpienia wszystkich zmian.

Pamiętaj, że wizytę u dermatologa oraz lekarzy innych specjalizacji możesz umówić przez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Jak wygląda leczenia mięczaka zakaźnego ?

Mięczak zakaźny jest chorobą, która sama ustępuje po kilku miesiącach, więc leczenie nie jest wymagane. Jednakże ze względu na defekt kosmetyczny oraz wysoką możliwość zarażenia innych osób, lekarze zwykle zlecają chorym odpowiednią terapię.

Wybór właściwej metody leczenia w dużej mierze zależy od ilości zmian oraz ich lokalizacji. Specjalista może wybrać działanie zabiegowe, jak np. laseroterapię, krioterapię (wymrażanie), łyżeczkowanie czy elektrokoagulację. W leczeniu zmian wywołanych wirusem mięczaka zakaźnego stosowane są także metody niezabiegowe, polegające na zastosowaniu pewnych preparatów miejscowych. Najczęściej stosuje się 5% roztwór wodorotlenku potasu, 5% kwas salicylowy czy 5% kwas mlekowy. Preparaty te mają za zadanie wywołać miejscowy stan zapalny, co spowoduje uszkodzenie otoczek wirusa, dzięki czemu układ immunologiczny człowieka jest w stanie go wyeliminować.

Czy mięczak zakaźny jest groźny?

Mięczak zakaźny jest to choroba wirusowa skóry, która odznacza się wysoką zaraźliwością. Jednakże schorzenie to zwykle nie zagraża życiu człowieka.

Czy można zapobiec zakażeniu mięczakiem zakaźnym?

Na mięczaka zakaźnego nie ma szczepionki, dlatego w celu uniknięcia zachorowania bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny, zwłaszcza jeśli jeden z domowników jest osobą zakażoną. Pamiętać należy, by podczas choroby nie rozdrapywać grudek, gdyż może to prowadzić do rozprzestrzenienia się zakażenia na inne miejsca na skórze.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów