- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Trądzik hormonalny - przypadłość wieku dorosłego
Zmiany trądzikowe uważane są za przypadłość wieku nastoletniego. Niemniej wiele dorosłych osób zmaga się z krostkami i zaskórnikami na skórze twarzy i innych części ciała. W takich wypadkach mówi się o tzw. trądziku hormonalnym. Co jest jego przyczyną i jakie są dostępne metody jego leczenia?
Przyczyny występowania trądziku hormonalnego
Najczęściej występującą dermatozą jest trądzik. Przypadłość ta dotyczy nawet 8 na 10 nastolatków, jednak u większości zanika pod koniec procesu dojrzewania. Są jednak osoby, które mimo wieku dorosłego nadal borykają się z uciążliwymi zmianami skórnymi, które nazywane są trądzikiem dorosłych lub trądzikiem hormonalnym. Problem ten częściej dotyczy kobiet, niż mężczyzn.
Powodem występowania tego typu trądziku są zaburzenia gospodarki hormonalnej, które przyczyniają się do nadprodukcji lub niedoboru hormonów, a także nadwrażliwości hormonalnej niektórych narządów. Problem ten dotyczy hormonów męskich, czyli androgenów. Zaburzenie ich wydzielanie może wpływać na wzmożoną pracę gruczołów łojowych, a nadmiar sebum to doskonałe środowisko do namnażania się bakterii Propionibacterium acne, które odpowiedzialne są za występowanie trądziku.
Zaburzenia układu endokrynnego mogą być konsekwencją niehigienicznego stylu życia, nieodpowiedniej diety, narażenia na chroniczny stres, a także źle dobranej pielęgnacji skóry.
Jak objawia się trądzik hormonalny?
Typowym objawem trądziku hormonalnego są zamknięte lub otwarte grudki, krostki, guzki oraz ropne torbiele, przeważnie umiejscowione na czole, brodzie i linii żuchwy. Zmiany te mogą być rozsiane także na skórze szyi, dekoltu i pleców. Powstałym krostkom często towarzyszy bolesny i mocno zaogniony stan zapalny.
Umów wizytę u dermatologa
Rozpoznanie trądziku hormonalnego
Z trądzikiem o podłożu hormonalnym trudno radzić sobie na własną rękę, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest omówienie tego problemu z dermatologiem. Na podstawie obrazu klinicznego i wstępnego wywiadu dermatolog może postawić wstępną diagnozę. Jeżeli lekarz podejrzewa, że powodem występowania zmian mogą być zaburzenia hormonalne, konieczne jest wykonanie badań hormonalnych. Zwykle oznacza się stężenie hormonów, takich jak:
- hormony tarczycy (TSH, FT3, FT4);
- prolaktyna;
- insulina;
- testosteron wolny i całkowity;
- dehydroepiandrosteron (DHEA);
- hormon luteinizujący (LH);
- hormon folikulotropowy (FSH).
Kobiety powinny zostać poinformowane, że w ich przypadku wykonanie badań hormonalnych powinno przypadać w odpowiednim dniu cyklu menstruacyjnego.
Jak pielęgnować skórę trądzikową?
W odróżnieniu od trądziku młodzieńczego, trądzik o podłożu hormonalnym daje łagodniejsze objawy, jednak ma charakter przewlekły, a przez to jest trudniejszy w leczeniu. Kuracja powinna trwać przynajmniej przez kilka miesięcy, by można było zauważyć jej efekty.
W zależności od objawów i ich nasilenia, dermatolog może zalecić terapię kremami, maściami lub żelami na bazie nadtlenku benzoilu lub adapalenu. Niejednokrotnie konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. Jeżeli choroba jest zaawansowana, wprowadza się leczenie ogólnoustrojowe na bazie antybiotyków i retinoidów.
Prócz farmakoterapii istotna jest również prawidłowa pielęgnacja skóry trądzikowej. Należy ją regularnie oczyszczać, by usuwać martwy naskórek, nagromadzone zanieczyszczenia oraz bakterie. Dobrym wyborem są dermokosmetyki przeznaczone dla skóry wrażliwej i przetłuszczającej się. Szukajmy preparatów o właściwościach złuszczających, przeciwbakteryjnych i przeciwłojotokowych. Po oczyszczeniu skóry trzeba ją nawilżyć, w przeciwnym razie przesuszona skóra będzie się ratować przed odwodnieniem nadprodukcją sebum. Na pojedyncze zmiany można stosować preparaty punktowe na bazie olejku z drzewa herbacianego i cynku.
Walkę z trądzikiem możemy wspomóc naparami ziołowymi. Warto sięgnąć po zioła, takie jak: liść pokrzywy, ziele skrzypu polnego, ziele fiołka trójbarwnego, ziele wierzbownicy drobnokwiatowej. Zioła te usprawniają procesy przemiany materii i regulują wydzielanie sebum.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.