Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jak leczyć trądzik różowaty?

2018-10-26 13:31
Jak leczyć trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalna chorobą skóry twarzy. Szacuje się, że z tym problemem zmaga się nawet 10% populacji, przeważnie kobiet w wieku od 30 do 55 lat i jasne karnacji. Zmiany trądzikowe obejmują środkową część twarzy, manifestując się grudkami na skórze, rumieniem i poszerzonymi naczynkami. W jaki sposób leczy się trądzik różowaty?

Przyczyny trądziku różowatego

Trądzik różowaty (łac. acne rosacea) jest chorobą skóry, którą zalicza się do tzw. "nerwic naczynioruchowych". Co to właściwie oznacza? Skóra pod wpływem różnych bodźców niezwykle łatwo ulega zaczerwienieniu. Jako główne przyczyny tego zjawiska lekarze wskazują czynniki środowiskowe oraz genetyczne. Osoby, które zmagały się z łojotokowym zapaleniem skóry lub ostrą odmiana trądziku młodzieńczego są bardziej narażone na zachorowanie na trądzik różowaty. Charakterystyczny rumień pojawia się przede wszystkim na środkowej części twarzy, jak również na skórze głowy, szyi i dekoltu, a także w okolicy uszu. W przypadku kobiet największy wpływ na pojawienie się zmian skórnych mają wahania hormonów. Właśnie dlatego objawy choroby nasilają się w różnych fazach cyklu, w okresie ciąży i w trakcie menopauzy.

W początkowej fazie choroby bagatelizujemy jej symptomy zakładając, że pojawiające się zmiany to efekt wahań temperatury lub stresu. Niestety z czasem zmiany te przybieraja na sile, powodując duży dyskomfort. Zaostrzają je m.in.:

 • długotrwały stres,
 • spożywanie tłustych i ciężkostrawnych posiłków,
 • spożywanie alkoholu,
 • zbyt częsta ekspozycja na słońce,
 • niestosowanie ochrony przeciwsłonecznej,
 • korzystanie z basenów z wodą chlorowaną oraz sauny,
 • zaburzenia hormonalne (np. choroby tarczycy, PCOS),
 • zakażenie wirusem opryszczki wargowej (HSV),
 • nadmiar witaminy B6 i B12,
 • przyjmowanie leków obniżających poziom kwasu nikotynowego i cholesterolu,
 • stosowanie na skórę twarzy zewnętrznych preparatów glikokortykosteroidowych.

Leczeniem różnych dermatoz, w tym trądziku różowatego, zajmuje się ekspert od zdrowia skóry – dermatolog.

Jak objawia się trądzik różowaty?

Tak, jak wiele chorób przewlekły, również trądzik różowaty przebiega z okresami zaostrzeń i remisji. Występujące objawy można podzielić na pierwszorzędowe i drugorzędowe. Te pierwsze to przede wszystkim krostki i grudki, teleangiektazje, a także rumień przelotny i stały. Do objawów drugorzędowych zalicza się: zmiany przerostowe, suchość skóry, obrzęki, pieczenie w obrębie zmian, a także objawy oczne. 

Zgodnie z klasyfikacją przyjętą przez National Rosacea Society, występują cztery postacie i jedna odmiana trądziku różowatego:

 • postać grudkowo-krostkowa - w środkowej części twarzy obecny jest przetrwały rumień, okresowo występują krostki i grudki,
 • postać teleangiektatyczno-rumieniowata - na twarzy występuje rumień przelotny lub przetrwały, a zmianom tym towarzyszą teleangiektazje, uczucie pieczenia skóry oraz obrzęk twarzy,
 • postać z dominacją zmian przerostowych - pojawiające się na pogrubiałej skórze zmiany mają charakter guzowaty, obejmując okolice nosa, brody, czoła, policzków i uszu. Często pojawia się zapalenie mieszków włosowych,
 • postać oczna - w przypadku tej postaci trądziku różowatego chory zmaga się z częstymi gradówkami i jęczmieniami oraz nawracającym zapaleniem brzegów spojówek, spojówek i rogówki.

Jedyna odmiana tego schorzenia - ziarniniakowy trądzik różowaty - objawia się twardymi guzkami i grudkami barwy żółtej, brązowej lub czerwonej. Zmiany te mogą prowadzić do powstawania blizn.

Dermokosmetyki a trądzik różowaty LekarzeBezKolejki.pl

Umów wizytę u dermatologa

Metody leczenia trądziku różowatego

Jeżeli zaobserwowaliśmy u siebie pierwsze symptomy, które mogą świadczyć o rozwoju trądziku różowatego, warto skonsultować się z dermatologiem. Przeprowadzi on wstępną diagnostykę na podstawie stanu naszej cery, co pozwoli wdrożyć odpowiednie leczenie. Wcześnie podjęta terapia zwiększa prawdopodobieństwo uniknięcia trwałych i szpecących zmian na skórze. Wizytę u dermatologa możemy umówić za pośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki.pl, który udostępnia tysiące terminów u specjalistów z całej Polski. Dostępne są zarówno wizyty na NFZ, jaki w gabinetach prywatnych.

Metoda leczenia trądziku różowatego zależna jest od stanu naszej cery, można jednak wyróżnić trzy typy terapii:

 • pielęgnacja z użyciem dermokosmetyków,
 • leczenie miejscowe,
 • leczenie doustne.

Do złagodzenia zmian skórnych stosuje się kremy i inne preparaty na bazie metronidazolu, kwasu azelainowego, nadtlenku benzoilu, a także 10% sulfacetamidu sodowego z 5% siarką. Polecany jest cały zestaw dermokosmetyków ACNEROSE na trądzik różowaty, w którym w zależności od składniku zestawu mamy m.in. krem z kwasem azalainowym. Dermatolog może także zadecydować o wprowadzeniu antybiotykoterapii - miejscowej lub doustnej. Jeżeli mimo to zmiany nie ustępują, konieczna może się okazać terapia retinoidami. Leczenie dobrze jest wspomóc zabiegami kosmetycznymi, odpowiednio dobranymi do rodzaju i skali problemu.

acnerose

Kup online - zamów teraz

Pielęgnacja skóry przy trądziku różowatym

Ważnym elementem pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym jest jej prawidłowa pielęgnacja, którą należy kontynuować także po zakończeniu leczenia. Nadal jest ona bardzo wrażliwa i istnieje duże ryzyko nawrotu choroby. Dlatego też konieczne jest wyeliminowanie wszelkich czynników, które mogłyby pogorszyć jej stan.

Do pielęgnacji skóry tego typu stosuje się dermokosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Takie preparaty zawierają substancje chroniące warstwę lipidową skóry, które zapewniają jej odpowiednie nawilżenie. Lepiej unikać kosmetyków, które bazują na drażniących detergentach, mogących podrażnić i przesuszyć skórę. Aby sprawdzić, czy dany kosmetyk zawiera takie substancje, należy zapoznać się z jego składem dostępnym na opakowaniu. Przed pierwszym użyciem kosmetyku pamiętajmy o wykonaniu próby uczuleniowej. Niestety często zdarza się, że pozornie łagodny kosmetyk mocno podrażnia wrażliwą skórę.

Jak można zapobiegać nawrotom trądziku różowatego?

 • Stosujmy kosmetyki z filtrem słonecznym i unikajmy dłuższego przebywania na słońcu;
 • Ochraniajmy skórę twarzy przed działaniem czynników zewnętrznych,
 • Unikajmy używek, jak alkohol i kawa,
 • Ograniczmy w diecie tłuste i pikantne potrawy,
 • Traktujmy skórę twarzy delikatnie - zrezygnujmy z peelingów mechanicznych.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów