Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Kwas hialuronowy: jak działa i czy jest bezpieczny?

2020-12-21 14:10
Jak działa kwas hialuronowy i czy jest bezpieczny?

W ostatnich latach kwas hialuronowy zyskał na popularności jako skuteczny środek w walce ze starzeniem się skóry i upływającym czasem. Jest składnikiem wielu kosmetyków, wykorzystuje się go także w medycynie estetycznej. Jakie jest działanie kwasu hialuronowego i czy na pewno jest bezpieczny dla zdrowia?

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest polisacharydem, który występuje w ludzkim ciele oraz wszystkich organizmach żywych. Znajdziemy go m.in. w macierzy zewnątrzkomórkowej tkanek łącznych, chrząstkach, mazi stawowej, ciałku szklistym oka i filmie łzowym, nerkach czy strunach głosowych. Jest także składnikiem płynów ustrojowych i budulcem ścian naczyń krwionośnych. Po raz pierwszy kwas hialuronowy został wyizolowany z ciałka szklistego oka bydlęcego w roku 1934 przez Karla Meyera i Johna Palmersa. Jego nazwa wywodzi się z języka greckiego, gdzie hyalos oznacz szkło. 

Najwięcej kwasu hialuronowego, bo ponad 50%, występuje w skórze pod postacią hialuronianu sodu. Gdy jesteśmy młodzi, kwasy hialuronowego mamy pod dostatkiem. Dzięki niemu skóra jest napięta, sprężysta i odpowiednio nawodniona. Niestety z wiekiem jego ilość w skórze maleje, przez co stopniowo traci ona zdolność wiązania wody. W efekcie pojawiają się zmarszczki, a cera staje się sucha i potrzebuje więcej czasu na regenerację. W medycynie estetycznej kwas hialuronowy jest stosowany od lat 80. XX wieku, jako substancja wypełniająca i poprawiająca jędrność skóry.

Kwas hialuronowy występuje w postaci usieciowionej, częściowo usieciowionej oraz nieusieciowionej. Każdy typ charakteryzuje się inną gęstością oraz zdolnością wiązania wody, dlatego wykorzystuje się je do różnych zabiegów. Kwas nieusieciowiony świetnie sprawdza się jako stosowany zewnętrznie nawilżać, zaś kwas usieciowiony wykorzystywany jest jako wypełniacz w modelowaniu owalu twarzy.

Właściwości kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy posiada wiele właściwości, które czynią z niego powszechnie używany surowiec, zwłaszcza w dziedzinie kosmetyki i medycyny estetycznej.

  • Posiada zdolność wiązania dużych ilości wody. 1 g kwasu hialuronowego może związać nawet 6 litrów wody! To właśnie dzięki temu skóra jest cały czas odpowiednio nawilżona, a wszystkie układy, w tym układ stawowy, działają prawidłowo;
  • Wspiera tworzenie włókien kolagenowych, które odpowiadają za jędrność i sprężystość skóry;
  • Jest składnikiem mazi stawowej, zatem wpływa na prawidłową ruchomość stawu i sprężystość chrząstki stawowej;
  • Współtworzy film łzowy i jest jednym z elementów odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie ciałka szklistego oka;
  • Stosowany na skórę chroni ją przed niekorzystnym działaniem takich warunków atmosferycznych, jak: wiatr, niskie i wysokie temperatury, promienie słoneczne.

Zastosowania kwasu hialuronowego LekarzeBezKolejki.pl

Zastosowania kwasu hialuronowego

W medycynie estetycznej kwas hialuronowy jest jednym z częściej wykorzystywanych surowców, przede wszystkim ze względu na jego bezpieczeństwo, a także zgodność z chemiczną budową komórek człowieka. Stosuje się go do modelowania owalu twarzy, korekty nosa, wypełniania pomniejszych bruzd i zmarszczek, a także wypełniania ust czy piersi. Zabiegi takie wykonać może zarówno chirurg plastyk lub wykwalifikowany kosmetolog. Jeżeli zdecydujemy się na jakikolwiek zabieg medycyny estetycznej, koniecznie wybierzmy renomowaną klinikę, w której wszelkie zabiegi wykonują profesjonaliści. Takie miejsca znajdziemy w serwisie LekarzeBezKolejki.pl, który oferuje szybką rezerwację terminu wizyty bez konieczności wychodzenia z domu. 

Kwas hialuronowy wykorzystuje się także w innych dziedzinach:

  • Okulistyka –  kwas hialuronowy jest częstym składnikiem kropli do oczu, ponieważ dobrze łagodzi podrażnienia, nawilża gałkę oczną i zabezpiecza rogówkę przed wysychaniem. Takie krople stosuje się w trakcie leczenia zespołu suchego oka. Kwas hialuronowy jest także wykorzystywany podczas zabiegów usuwania zaćmy czy przeszczepu rogówki;
  • Ginekologia - kwas hialuronowy sprawdza się w łagodzeniu stanów zapalnych, przyspiesza także gojenie się ran pooperacyjnych po zabiegach laserowych lub chirurgicznych. Przez ginekologów jest stosowany także w przypadku zaniku śluzówki pochwy oraz atrofii urogenitalnej;
  • Reumatologia – ortopedzi wykorzystują kwas hialuronowy w celu leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów. Kwas podaje się bezpośrednio do stawu przy pomocy strzykawki;
  • Otolaryngologia - kwas hialuronowy stosuje się w celu regeneracji strun głosowych. Wykorzystuje się go także przy leczeniu perforacji błony bębenkowej;
  • Dermatologia i kosmetyka – właściwości kwasu hialuronowego z powodzeniem wykorzystuje się w gabinetach dermatologicznych, a także przy produkcji kosmetyków o działaniu ochronnym, nawilżającym i przeciwstarzeniowym. W ostatnim czasie popularne stało się także przygotowywanie własnych kosmetyków na bazie kwasu hialuronowego, który można zamówić w sklepach internetowych sprzedających półprodukty kosmetyczne. Kwas hialuronowy można stosować na twarz i włosy w zaciszu własnej łazienki.

Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny?

Budowa kwasu hialuronowego jest zgodna z chemiczną budową naszych komórek, co sprawia, że jest wyjątkowo dobrze tolerowany przez ludzki organizm. Rzadko się zdarza, by wywoływał podrażnienia lub reakcje alergiczne. Po wypełnianiu kwasem hialuronowym zmarszczek lub bruzd może się pojawić zaczerwienienie i niewielki obrzęk, które znikają po 2-3 dniach. Mimo bezpieczeństwa pamiętajmy, że każdy planowany zabieg powinniśmy skonsultować ze swoim lekarzem.

Z zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego nie powinny korzystać kobiety ciężarne oraz karmiące piersią. Odradza się je także osobom cierpiącym na choroby autoimmunologiczne oraz nowotwory. Przeciwwskazaniem są także infekcje i stany zapalne skóry, aktywna opryszczka, nadwrażliwość na kwas hialuronowy, trądzik czy skłonność do blizn przerostowych.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów