Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Kriolipoliza - na czym polega i czy jest skuteczna? Czy kriolipoliza jest bezpieczna?

Pacjentka jest przygotowywana przez personel do zabiegu kriolipolizy.

Ze względu na rosnące oczekiwania pacjentów wobec swojej sylwetki, na popularności zyskują zabiegi medycyny estetycznej, mające na celu zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. Jednym z nich jest kriolipoliza. Na czym polega ta metoda i czy jest bezpieczna?

Zabiegi medycyny estetycznej - skuteczny sposób na redukcję tkanki tłuszczowej?

Na rynku istnieje szeroka gama zabiegów, mających na celu zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. Dobranie najskuteczniejszego z nich wymaga zebrania szczegółowego wywiadu, uwzględniającego wskazania i przeciwwskazania do zabiegu, jak również określenia realnych oczekiwań pacjenta. Do obecnie najpopularniejszych nieinwazyjnych metod należą:

  • fale ultradźwiękowe;
  • lipoliza iniekcyjna;
  • lasery niskoenergetyczne.

Obecnie złotym standardem w redukcji tkanki tłuszczowej pozostaje liposukcja - inwazyjny zabieg, polegający na mechanicznym odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Jest to metoda chirurgiczna, obarczona wysokim ryzykiem powikłań i długim czasem rekonwalescencji pacjenta. Na rynku pojawił się jednak nowy rodzaj zabiegu o znacznie mniejszej inwazyjności, a co za tym idzie, mniejszym ryzyku powikłań i działań niepożądanych. Kriolipoliza zmniejsza miejscowo ilość tkanki tłuszczowej poprzez jej ekspozycję na niską temperaturę. 

Umów się do lekarza rodzinnego

Na czym polega kriolipoliza?

Kriolipoliza to nieinwazyjny zabieg medycyny estetycznej, który ma na celu zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. Polega na ekspozycji komórek tłuszczowych (adipocytów) na niską temperaturę, czego efektem jest krystalizacja lipidów i uszkodzenie komórek tłuszczowych. W następstwie dochodzi do śmierci adipocytów i wydostania się lipidów poza komórkę. Prowadzi to do powstania odpowiedzi zapalnej w tkance podskórnej i trawienia pozostałości komórek tłuszczowych przez komórki układu odpornościowego. Jest to proces nieodwracalny, a komórki tłuszczowe nie ulegają regeneracji. 

Zabieg kriolipolizy cechuje się wysokim profilem bezpieczeństwa, ze względu na działanie zlokalizowane w obrębie tkanki podskórnej, bez wpływu na sąsiadujące nerwy i tkanki. Mając jednak na uwadze miejscowe działanie zabiegu, należy pamiętać, że kriolipoliza pozwala zredukować ilość złogów tkanki tłuszczowej jedynie punktowo.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu kriolipolizy

Zabieg kriolipolizy pozwala na zmniejszenie złogów tkanki tłuszczowej, których nie udało się zredukować za pomocą diety i ćwiczeń. Co istotne, kriolipoliza jest przeznaczona dla osób z prawidłową masą ciała lub mających niewielką nadwagę. Może być także wskazana w przypadku ginekomastii oraz redukcji niewielkich otłuszczeń. O tym, czy i w jakiej formie zostanie przeprowadzony zabieg decyduje lekarz medycyny estetycznej.

Wizytę u wybranego specjalisty możesz z łatwością umówić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Kriolipoliza - przeciwwskazania

Choć kriolipoliza jest mało inwazyjna, istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania. Należą do nich:

  • przebyte zabiegi chirurgiczne w obszarze, który ma zostać poddany działaniu niskiej temperatury;
  • ciąża i karmienie piersią;
  • uszkodzenia skóry, infekcje i miejscowe stany zapalne.

Należy także zachować ostrożność u osób z występującą przepukliną, a także u pacjentów, którzy posiadają wszczepiony defibrylator lub rozrusznik serca. Biorąc pod uwagę charakter zabiegu, warto wykluczyć występowanie krioglobulinemii, charakteryzującej się występowaniem we krwi białek, wytrącających się w temperaturze 4°C.

Jak wygląda zabieg kriolipolizy?

Pacjent zakwalifikowany do kriolipolizy spędza w gabinecie zabiegowym około godziny. Na początku oczyszcza się dokładnie fragment skóry, który ma być poddany procedurze, a następnie nakłada się na ten obszar płat żelowy, do którego przykładany jest odpowiedni aplikator. Czas chłodzenia tkanki wynosi do 40 min, a maksymalna temperatura na jaką może być eksponowana skóra to -9°C. Pełny efekt wizualny pacjent osiąga po około 2-3 miesiącach.  

Po zakończeniu zabiegu u większości pacjentów widoczny jest objaw tzw. “kostki masła”, czyli uwypuklenie i stwardnienie obszaru, który został poddany kriolipolizie. Krótki masaż pozwala jednak na ogrzanie i tym samym przywrócenie prawidłowego przepływu krwi w obrębie tkanki. Do bardzo częstych działań niepożądanych należy występowanie rumienia w miejscu narażonym na działanie niskiej temperatury oraz zaburzenia czucia, które początkowo przejawiają się nadwrażliwością na dotyk lub bólem, zaś z czasem mogą przybrać postać braku czucia w obszarze zabiegowym. 

Bibliografia:

  1. Kuczyński, S., Radomska, S., Kuczyńska, A.,  Kroma, A., Dymel, K. (2020). Clatuu Alpha – prekursor ewolucji kriolipolizy. Aesthetica, 5, s. 5-11. Dostępne na:  https://aesthetica.com.pl/clients/25/files/files/AE41-preview.pdf.
  2. Migasiewicz, A.,Bauer, J., Ciszek, A., Podbielska, H. (2018). Zastosowanie niskich temperatur w dermatologii i kosmetologii. Kosmetologia Estetyczna, 1, 7. Dostępne na: https://www.kosmetologiaestetyczna.com/2018/zastosowanie-niskich-temperatur-w-dermatologii-i-kosmetologii/.
  3. Kuczyński, S., Micek, I., Kuczyńska, A., Kroma, A. (2016). Zastosowanie kriolipolizy w redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, Aesthetica, 13, s. 32-37. Dostępne na: http://aesthetica.com.pl/clients/25/files/files/Aesthetica_nr13.pdf.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów