Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Drenaże limfatyczne – na czym polegają, czy warto z nich skorzystać? Czy drenaż limfatyczny boli?

Kobieta w trakcie drenażu limfatycznego nóg.

Drenaże limfatyczne są rodzajem masaży uciskowych, które z roku na rok zyskują coraz większe zainteresowanie. Chętnie korzystają z nich osoby borykające się z różnego rodzaju obrzękami i zastojami limfy, ale także sportowcy czy osoby odchudzające się. Drenaże limfatyczne na stałe zagościły również w salonach kosmetycznych jako zabiegi odmładzające i ujędrniające.

Na czym polegają drenaże limfatyczne?

Drenaż limfatyczny to specjalny rodzaj masażu, którego głównym celem jest usprawnienie przepływu limfy (chłonki) w naczyniach limfatycznych i węzłach chłonnych. Za ojca tego zabiegu uważa się duńskiego fizjoterapeutę Emila Voddera. Masaż może zostać wykonany ręcznie przez doświadczonego fizjoterapeutę lub masażystę, bądź za pomocą specjalnego aparatu (tzw. BOA), wykorzystującego siłę nacisku wpompowanego w mankiet powietrza. Podczas masażu ręcznego stosuje się powolne ruchy okrężne, obrotowe, pompujące i czerpiące, które siłą nacisku dostosowane są do odpowiedniej części ciała i stanu pacjenta. Zanim zdecydujesz się na zabieg, zapytaj swojego lekarza rodzinnego lub specjalistę, czy ten typ masażu nie jest dla Ciebie przeciwwskazany.

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Każdy masaż limfatyczny składa się z dwóch faz:

 • fazy przesuwania, w której odpowiednio natężony ucisk na tkanki wymusza przepływ limfy do proksymalnych węzłów chłonnych;
 • fazy odprężania, podczas której naczynia limfatyczne ulegają ponownemu napełnieniu.

Umów się do lekarza rodzinnego

Czy drenaż limfatyczny boli?

Masaże limfatycznie nie są bolesne, wręcz przeciwnie – nie za mocne i płynne ruchy relaksują i pomagają pozbyć się uczucia zmęczenia i obrzęków. Jeśli podczas zabiegu wystąpi ból, masaż należy przerwać i nie ponawiać do czasu wyjaśnienia przyczyny. Drenaż limfatyczny trwa około 20-30 minut i najlepiej wykonać serię około 10 zabiegów, a dwa masaże w tygodniu będą wystarczające.

Rodzaje drenażu limfatycznego

Zazwyczaj obrzęki i zastoje limfy dotyczą konkretnych partii ciała. W zależności od tego, która z nich wymaga przeprowadzenia masażu, można wyróżnić:

 • drenaż limfatyczny kończyny górnej – polega na opracowaniu całej kończyny górnej, od dołów pachowych, przez staw łokciowy aż po końce palców. Najczęściej stosowany u kobiet po mastektomii wraz z bandażowaniem, ćwiczeniami i pielęgnacją skóry;
 • drenaż limfatyczny brzucha – polecany dla osób z nadwagą, cellulitem, obrzękami lipidowymi oraz problemami trawiennymi;
 • drenaż limfatyczny nóg – stosowany w celu zlikwidowania obrzęków i bólu kończyn dolnych. Polecany szczególnie osobom wykonującym prace stojące, które obarczone są ryzykiem zastojów krwi i limfy, np. kelnerom, fryzjerom itp.;
 • masaż limfatyczny twarzy – jego zadaniem jest usunięcie nieestetycznych obrzęków i zasinień po operacjach, ekstrakcjach zębów czy zabiegach medycyny estetycznej. Stosowany także jako zabieg pielęgnacyjny, by poprawić wygląd i kondycję skóry.

Kiedy warto skorzystać z drenażu limfatycznego?

Masaż limfatyczny to zabieg, który może być zastosowany u wielu osób, szczególnie borykających się z różnymi rodzaju obrzękami. Podstawowymi wskazaniami do przeprowadzenia drenażu limfatycznego są:

 • pierwotne i wtórne obrzęki i zastoje limfatyczne,
 • obrzęki limfostatyczne i tłuszczowe,
 • obrzęki pourazowe i pozabiegowe (np. po operacji tarczycy, u kobiet po zabiegu mastektomii),
 • niektóre choroby metaboliczne,
 • cukrzyca,
 • choroba zwyrodnieniowa stawów,
 • zmiany troficzne skóry,
 • usprawnienie regeneracji powysiłkowej u sportowców,
 • wspomaganie procesu odchudzania,
 • cellulit,
 • wsparcie pracy układu odpornościowego.

Drenaż limfatyczny – przeciwwskazania

Drenaże limfatyczne są efektywną metodą redukcji różnego rodzaju obrzęków, jednak istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania zabiegów. Do tych ogólnych należą:

W przypadku zabiegów wykonywanych w obrębie twarzy i szyi przeciwwskazaniami będą także nadczynność tarczycy oraz nadwrażliwość zatoki tętnicy szyjnej. W obrębie jamy brzusznej nie powinno wykonywać się zabiegu drenażu, jeśli pacjent cierpi na chorobę Leśniowskiego-Crohna czy uchyłkowatość jelit lub ma tętniaki aorty brzusznej i znaczne zrosty pooperacyjne. U kobiet trwająca miesiączka wyklucza przeprowadzenie masażu. Drenaż limfatyczny nie jest zakazany u kobiet w ciąży, jednak można go wykonać tylko w wypadku, jeśli lekarz prowadzący nie stwierdza przeciwwskazań do jego wykonania.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów