Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Nocne poty – nie wolno ich bagatelizować!

Pocenie się jest naturalnym odruchem organizmu, który zapewnia prawidłową termoregulację oraz wydalanie pozostałości produktów przemiany materii. Pocimy się w różnych sytuacjach – w czasie upałów, podczas uprawiania sportu, gdy się stresujemy. Zdarza się, że niektóre osoby nadmiernie pocą się także w nocy. Zjawisko to może być objawem chorób o różnej etiologii. Kiedy nocne poty powinny obudzić naszą czujność?

Młoda kobieta cierpi na nocne poty, jest zmęczona po nieprzespanej nocy.

Pocenie się – ludzka sprawa

Pocenie się to naturalny proces, który zachodzi u każdego człowieka. Na ludzkim ciele znajduje kilka milionów gruczołów potowych, większość z nich skoncentrowana jest w obszarze pach, pachwin oraz na dłoniach i stopach. Nic więc dziwnego, że podczas upałów to właśnie w tych miejscach pocimy się najmocniej.

Dzięki poceniu się skóra jest lepiej nawilżona, a temperatura ciała optymalna. Głównym składnikiem potu jest woda, a także tłuszcze, węglowodany, sól, minerały (m.in. potas, magnez, żelazo) oraz amoniak, kwas moczowy i mocznik. Gdy jesteśmy zestresowani lub uprawiamy sport, nasze gruczoły potowe wytwarzają więcej potu, co jest naturalnym zjawiskiem. Dlaczego więc niektórzy pocą się w nocy, gdy nie podejmują żadnej aktywności?

Umów się do lekarza rodzinnego

Nocne poty – uciążliwy problem

O nocnych potach możemy mówić wtedy, gdy pocenie się przy normalnej temperaturze otoczenia jest tak nasilone, że wilgotne są ubrania, a nawet pościel. Zazwyczaj przyczyna tego zjawiska jest prozaiczna: nagromadzenie emocji z całego dnia, źle dobrana piżama (zbyt ciepła lub wykonana z nieoddychającego materiału), wyższa temperatura w sypialni (zwłaszcza latem). Nie zawsze jednak da się wyjaśnić pocenie nocne. Jakie są możliwe przyczyny?

Pocenie nocne w przebiegu infekcji

Pocenie nocne jest częstym objawem w przebiegu infekcji wirusowych i bakteryjnych, przy których występuje gorączka. Podwyższenie temperatury ciała zazwyczaj następuje w godzinach wieczornych, na co organizm reaguje nadmierną potliwością. Pacjenci często używają określenia „zimne poty”, gdyż podczas wysokiej gorączki odczuwają chłód i dreszcze.

Nocne poty a stosowanie leków

Stosowane leki mogą być przyczyną nadmiernej potliwości w nocy. Takie działania niepożądane występują podczas przyjmowania niektórych leków na cukrzycę, środków hormonalnych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), czy leków przeciwdepresyjnych. Problem ten warto omówić z lekarzem prowadzącym, który może zdecydować o modyfikacji leczenia.

Nocne poty u diabetyków

Osoby chorujące na cukrzycę doświadczają nocnych potów w stanach niedocukrzenia, czyli hipoglikemii. Pacjenci określają to uczucie jako „zalewanie zimnym potem”, co objawia się nadmierną potliwością, zwłaszcza pod pachami i na skórze głowy. Takim nocnym potom towarzyszyć mogą koszmary nocne, osłabienie, uczucie wilczego głodu. Nocna hipoglikemia może być następstwem intensywnego wysiłku fizycznego w ciągu dnia lub wieczornego posiłku, który był ubogi w węglowodany. Nocne niedocukrzenie jest szczególnie groźne dla zdrowia, bo pacjent może je zwyczajnie przespać, co doprowadzić może do ciężkiej hipoglikemii.

Pocenie się przy zaburzeniach tarczycy

W przebiegu nadczynności tarczycy gruczoł ten wydziela więcej hormonów tarczycowych niż wynosi zapotrzebowanie organizmu. Oddziałują one przede wszystkim na ośrodkowy układ nerwowy i prowadzą do tzw. hipermetabolizmu, czego efektem jest przyspieszona akcja serca, drżenie rąk, nerwowość, utrata masy ciała (mimo braku zmian w diecie), a także nadmierna potliwość za dnia i w nocy. Pacjenci zmagający się z nadczynnością tarczycy powinni być pod stałą kontrolą endokrynologa.

Menopauza a pocenie się w nocy

Powszechnym problemem kobiet w trakcie menopauzy są tzw. uderzenia gorąca, będące następstwem wahań hormonalnych. Objawiają się nagłą falą ciepła, która przepływa przez całe ciało, co trwa od kilku sekund do nawet kilkudziesięciu minut. Na twarzy i dekolcie pojawiają się wypieki, serce zaczyna kołatać, a organizm zaczyna się intensywnie pocić. Występują w ciągu dnia, ale mogą też powodować nocne pocenie się. U wielu kobiet uderzenia gorąca występują na długo przed klimakterium i nawracają nawet przez kilka kolejnych lat.

Nocne poty – kiedy iść do lekarza?

Jeżeli nocne poty występują sporadycznie, nie powinny stanowić źródła niepokoju. Jeśli jednak mają tendencję do nawracania, warto skonsultować się z lekarzem, by wykryć przyczynę problemu. Lekarz rodzinny może zlecić podstawowe badani krwi (morfologia, poziom OB i CPR), w tym także badania hormonalne, a w razie konieczności skieruje nas do odpowiedniego specjalisty.

Sposoby na nocne poty

Nocne pocenie się utrudnia sen, przez co nad ranem budzimy się zmęczeni i niewyspani. Można próbować walczyć z tym zjawiskiem preparatami dostępnymi w aptece. Jeśli nadpotliwość ma charakter uogólniony, pomocne będę antyperspiracyjne żele do ciała lub antyperspiranty do stosowania w obrębie pach, dłoni i stóp. Można również sięgnąć po napary z szałwii lub skrzypu polnego , lub ziołowe tabletki, które pomagają ograniczyć wydzielanie potu.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie

Więcej artykułów