- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Zespół niespokojnych nóg – objawy, diagnostyka, leczenie
Zespół niespokojnych nóg (RLS) to problem, z którym boryka się nawet 10% społeczeństwa. Osoby dotknięte tym schorzeniem odczuwają ciągłą potrzebę ruchu nogami, a także doświadczają uciążliwych i nieprzyjemnych bodźców czuciowych ze strony kończyn dolnych. Jakie są przyczyny zespołu niespokojnych nóg i jak go leczyć?
Objawy zespołu niespokojnych nóg
Mogłoby się wydawać, że zespół niespokojnych nóg został wymyślony na potrzeby reklam suplementów diety. Niestety, jest to prawdziwe schorzenie, znane także jako choroba Willisa-Ekboma.
Zespół niespokojnych nóg (RLS) objawia się:
- ciągłą potrzebą poruszania nogami, nasilającą się wieczorem i w nocy,
- nieprzyjemnymi odczuciami, opisywanymi jako mrowienie, drętwienie lub uczucie czegoś poruszającego się po skórze, które ustępują chwilowo po wykonaniu ruchu,
- ogólnym niepokojem ruchowym,
- mimowolnymi cyklicznymi ruchami w nocy w obrębie palców, stopy lub całych nóg, przypominającymi kopanie.
Objawy te potrafią być bardzo uciążliwe i wpływać na jakość życia. Mogą występować jedno- i obustronnie, obejmując całe kończyny lub tylko ich części. Osoby, u których przebieg choroby jest poważny, nie wysypiają się, mają trudności z koncentracją, bywają rozdrażnione.
RLS to nie tylko problemy z zasypianiem. Długie podróże samolotem czy samochodem, seans w kinie, a także siedząca praca stanowią nie lada wyzwanie dla osób z syndromem niespokojnych nóg. Chorzy spotykają się z niezrozumieniem ze strony bliskich i społeczeństwa, co bywa frustrujące i negatywnie wpływa na przebieg choroby.
Umów się do lekarza rodzinnego
Przyczyny zespołu niespokojnych nóg
Zespół niespokojnych nóg najczęściej pojawia się po 20. roku życia, zaś ryzyko wystąpienia i intensywność objawów rośnie wraz z wiekiem. Grupą szczególnie narażoną są pacjenci chorujący na anemię lub niewydolność nerek, seniorzy oraz kobiety w ciąży, głównie w trzecim trymestrze. Jeszcze do niedawna zespół niespokojnych nóg uznawany był za schorzenie psychiatryczne. Mimo iż do dziś nie ustalono jednoznacznie jego podłoża, wśród najczęstszych przyczyn rozwoju RLS wyróżnić można:
- predyspozycje genetyczne,
- niedobór żelaza,
- niedobór magnezu,
- schorzenia nerwowe – polineuropatie,
- niewydolność nerek,
- stres,
- niektóre stosowane przewlekle leki – przeciwdepresyjne, przeciwpadaczkowe,
- używki – kofeina, alkohol, nikotyna.
Diagnostyka zespołu niespokojnych nóg
Zespół niespokojnych nóg rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych oraz wywiadu z pacjentem. Pomocne są także wyniki badań laboratoryjnych, takich jak morfologia, jonogram, ferrytyna czy glukoza na czczo, które pozwalają stwierdzić czy syndrom ma charakter wtórny, wynikający z choroby podstawowej, czy pierwotny, bez ustalonej przyczyny (idiopatyczny). Warto uzyskać także skierowanie do neurologa celem wykluczenia chorób takich jak polineuropatia.
Jeżeli obserwujesz u siebie objawy zespołu niespokojnych nóg i miewasz problemy ze snem, warto udać się na wizytę do lekarza rodzinnego, który w zależności od sytuacji wykona odpowiednie badania oraz wystawi skierowanie na wizytę w poradni specjalistycznej.
Wizytę u wybranego lekarza lub specjalisty zarezerwujesz wygodnie bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl
Leczenie zespołu niespokojnych nóg
Podstawowym postępowaniem w leczeniu zespołu niespokojnych nóg jest ograniczenie czynników, mogących wywoływać to schorzenie, a także skupienie się na leczeniu chorób podstawowych, takich jak nadciśnienie czy cukrzyca. Warto także uzupełnić niedobory mikro i makroelementów, w szczególności magnezu i żelaza. Rezygnacja z używek w postaci alkoholu, kawy czy nikotyny również może złagodzić przebieg choroby.
W przypadku bardzo uciążliwych objawów oraz idiopatycznym zespole niespokojnych nóg, lekarz może zalecić stosowanie leków dopaminergicznych, takich jak ropinirol czy pramipeksol oraz leków przeciwpadaczkowych (pregabalina, gabapentyna). W niektórych przypadkach skuteczne jest stosowanie słabych opioidów.
W przypadku łagodnych postaci RLS pomocne może okazać się bieganie, masaże oraz techniki relaksacyjne, w tym joga. Ponadto wskazane jest zachowanie odpowiedniej higieny snu oraz unikanie stresujących sytuacji.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.