Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

CRP – badanie, normy, wskazania, przygotowanie

W wynikach jakie otrzymujemy z badań krwi często spotkać można – jako jeden z parametrów – właśnie wskaźnik CRP. Czym tak naprawdę jest CRP? Jak wygląda przygotowanie się do badania oraz sam jego przebieg? Czy są określone normy oraz wskazania do wykonania tego badania?

Diagnosta trzyma w dłoni fiolkę z krwią do badania CRP.

Czym jest CRP?

CRP jest to białko C-reaktywne czyli jeden z najbardziej czułych parametrów ostrej fazy. Białko to odkryte w 1930 roku przez Tillet’a i Francis’a podczas badania surowicy krwi u pacjentów z rozpoznanym zapaleniem płuc. Poziom białka CRP wzrasta wraz z rozwijającym się stanem zapalnym lub stopniem uszkodzenia tkanek, a wraca do normy po ustąpieniu czynnika patogennego. W przebiegu procesów zapalnych lub martwiczych tkanek poziom białka CRP gwałtownie rośnie. Określenie stężenia białka CRP jest bardzo dobrym i łatwym w ustaleniu parametrem, gdy w organizmie toczy się stan zapalny. Białko C-reaktywne jest markerem stanu zapalnego wywołanego przez:

Podczas trwania procesu zapalnego w organizmie dochodzi do uruchomienia procesów związanych z odpowiedzią komórkową oraz humoralną układu immunologicznego. Powoduje to wzrost liczby leukocytów, komórek żernych oraz wzrost ilości białek ostrej fazy – dzięki temu możliwe jest badanie markerów stanu zapalnego, co znalazło szerokie zastosowanie w diagnostyce.

Umów się do lekarza rodzinnego

Czynniki wpływające na stężenie białka CRP

Poziom białka C-reaktywnego zależy w dużej mierze od:

Jakie są wskazania do badania CRP?

Badanie stężenia CRP wykonuje się głównie u pacjentów u których występuje podejrzenie toczącego się w organizmie stanu zapalnego. Wskaźnik ten wykorzystywany jest także podczas diagnozowania chorób reumatologicznych oraz zawału serca, a także w chorobach nowotworowych. Dzięki badaniu poziomu białek ostrej fazy możemy ocenić skuteczność wdrożonego leczenia, a także obserwować czy stany zapalne się wyciszają.

CRP – normy

Prawidłowe wartości CRP mieszą się w granicy 0,08 mg/l - 3,1 mg/l. Wynik ten może być wyższy (dochodzić nawet do 10 mg/l) u osób które:

  • są nałogowymi palaczami papierosów i wyrobów tytoniowych;
  • borykają się z nadciśnieniem tętniczym;
  • są otyłe.

W przypadku, gdy stężenie białek ostrej fazy przekracza 10 mg/l wówczas stwierdza się, że w organizmie obecny jest stan zapalny i należy wdrożyć odpowiednie leczenie.

Jak wygląda badanie stężenia CRP?

Do badania przystępuje się w laboratorium, gdzie zostaje pobrana krew żylna. Jest to badanie praktycznie bezbolesne po którym od razu można wrócić do domu. Jeżeli jednak pobranie krwi wywołuje u nas strach, należy poprosić bliską osobę o asystę, aby bezpiecznie wrócić do domu.

Jak powinno wyglądać przygotowanie do badania CRP?

Do badania pacjent może przystąpić niezależnie czy jest na czczo, czy też po posiłku – parametr ten nie wpływa na końcowy wynik badania. Dzień przed planowanym badaniem należy zadbać o odpowiednią ilość snu oraz relaks. W dniu badania ważne jest aby przyjąć płyny (najlepiej wodę) co zapewni prawidłowe nawodnienie organizmu, a co za tym idzie umożliwi łatwy pobór krwi.

Jak wysokie wartości CRP powinny nas niepokoić?

W przypadku, gdy wartość CRP przekracza normy o ponad 1000 razy wówczas w organizmie mogą zachodzić bardzo niepokojące zmiany. Świadczyć to może wówczas o zawale mięśnia sercowego czy występowaniu nowotworów złośliwych. Takie wartości mogą być również skutkiem przebytych operacji chirurgicznej lub urazów. Gdy w badaniu otrzymamy tak wysokie wartości należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem rodzinnym w celu dalszej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Białko ostrej fazy CRP jest bardzo istotnym parametrem podczas diagnostyki pacjenta. Dzięki temu, że badanie jest praktycznie bezbolesne, gdyż potrzebna jest niewielka próbka krwi żylnej, łatwość oraz dostępność ułatwiają diagnostykę. Pacjent nie musi być na czczo, przez co praktycznie o każdej porze dnia oraz nocy może przystąpić do badania. W przypadku złego samopoczucia lub innych niepokojących objawów należy udać się do lekarza rodzinnego, aby móc zostać skierowanym na odpowiednie badanie umożliwiające określenie przyczynę złego samopoczucia. Nie czekajmy do ostatniej chwili. Wczesne wykrycie problemu oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia zapewni lepsze efekty oraz umożliwi uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji rozwoju choroby.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Badania i diagnostyka

Więcej artykułów