- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Fosfataza alkaliczna (ALP) – badanie, normy, wskazania, przygotowanie
Fosfataza alkaliczna (ALP) to enzym produkowany w różnych miejscach organizmu, m. in. w kościach, wątrobie, jelitach czy łożysku. Jej podwyższony lub obniżony poziom może wskazywać na choroby tych narządów. Kiedy należy zbadać ALP, jaka jest norma fosfatazy alkalicznej i jak przygotować się do badania?
Fosfataza alkaliczna – czym jest?
Fosfataza alkaliczna (ALP), zwana także zasadową, to enzym odgrywający wiele kluczowych funkcji w organizmie. Posiada kilka odmian (izoenzymów), które różnią się aktywnością oraz lokalizacją. Odpowiada za prawidłowy rozwój kości, a także usuwa związki, które mogłyby hamować ich wzrost. Frakcja wątrobowa bierze udział w metabolizmie, a jelitowa odpowiedzialna jest za utrzymanie homeostazy, czyli stanu równowagi w komórkach jelit. Ponadto, fosfataza alkaliczna pełni kluczową rolę w odporności jelitowej i wykazuje działanie przeciwzapalne. Zaburzenia w jej wytwarzaniu są obserwowane w przebiegu chorób jelit.
U kobiet w ciąży obecny jest inny, wyjątkowy izoenzym - łożyskowy. Z tego powodu poziom fosfatazy alkalicznej jest u nich fizjologicznie wyższy.
Umów się do lekarza rodzinnego
Kiedy zbadać poziom fosfatazy alkalicznej?
Poziom fosfatazy alkalicznej badany jest rutynowo w chorobach kości, przytarczyc oraz w zaburzeniach gospodarki wapniem. Ponadto, oznacza się ją w przebiegu schorzeń wątroby i dróg żółciowych, o których mogą świadczyć objawy, takie jak:
- osłabienie,
- żółtaczka,
- zmiana barwy moczu,
- świąd skóry,
- problemy trawienne,
- ból zlokalizowany w prawym podżebrzu.
Poziom ALP warto zbadać także w przypadku przewlekłego przyjmowania leków, które są intensywnie metabolizowane przez wątrobę, np. środki antykoncepcyjne, leki przeciwdepresyjne i przeciwzapalne. Jeżeli chcesz sprawdzić stan swojej wątroby, udaj się na wizytę do lekarza rodzinnego, który może wystawić skierowanie na badania (m. in. fosfatazy alkalicznej), w celu oceny stanu tego narządu.
Fosfataza alkaliczna wytwarzana jest także przez niektóre rodzaje nowotworów, dlatego jej badania przeprowadza się w przypadku podejrzenia nowotworzenia, szczególnie w obrębie kości.
Jak przygotować się do badania fosfatazy alkalicznej?
Badanie poziomu fosfatazy alkalicznej przeprowadzane jest w laboratorium diagnostycznym. Może zostać wykonane na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza lub prywatnie - koszt zwykle nie przekracza 20 zł. Warto wiedzieć, że:
- badanie wykonuje się na czczo,
- materiałem badawczym jest surowica krwi – od pacjenta pobierana jest krew w niewielkiej ilości z żyły na przedramieniu,
- czas oczekiwania na wynik wynosi około 1 dzień,
- ciężarne powinny poinformować lekarza o swoim stanie zdrowia, ponieważ w ciąży poziom ALP jest fizjologicznie podniesiony (zwiększony poziom ALP występuje także czasem u dzieci, co jest związane z szybkim wzrostem kości).
Jakie są normy fosfatazy alkalicznej?
Normy dla fosfatazy alkalicznej różnią zarówno ze względu na wiek, jak i płeć. Z reguły większą ilość enzymu wykrywa się u mężczyzn, a mniejszą u kobiet. Normy mogą się różnić między poszczególnymi laboratoriami, ze względu na metodę analityczną. Zazwyczaj wynoszą:
- <1 dzień < 250 U/l
- 1 – 5 dni < 230 U/l
- 5 dni - 6 miesięcy < 450,0 U/l
- 6 miesięcy – 1 rok < 460,0 U/l
- 1-3 lat < 280,0 U/l
- 3-6 lat <270,0 U/l
- 6-12 lat <300,0 U/l
- Mężczyzna: 12-17 lat <390,0 U/l
- Kobieta: 12-17 lat <190,0 U/l
- Mężczyzna: >17 lat <130,0 U/l
- Kobieta: >17 lat <100,0 U/l
Co oznacza zbyt wysoki poziom fosfatazy alkalicznej?
Podwyższenie poziomu fosfatazy alkalicznej może wskazywać na stany zapalne wątroby, stłuszczenie lub marskość wątroby, choroby dróg żółciowych, chorobę Pageta, niedobór witaminy D3, nadczynność tarczycy i przytarczyc oraz nowotwory kości i wątroby. Zbyt wysokie stężenie fosfatazy alkalicznej występuje również u kobiet ciężarnych.
Co oznacza zbyt niski poziom fosfatazy alkalicznej?
Obniżenie poziomu fosfatazy alkalicznej poniżej normy może oznaczać:
- hipofosfatemię;
- niedożywienie;
- nadmierną suplementację witaminą D3.
Interpretacja otrzymanych wyników wymaga zazwyczaj szerszej diagnostyki. W przypadku podejrzenia chorób wątroby, warto zdecydować się na oznaczenie GGTP, AST i ALT. Jeżeli badanie ALP zostało zlecone w kierunku chorób układu kostnego i gospodarki wapniem, powinno się wykonać dodatkowo badanie GGTP. Otrzymane wyniki warto skonsultować z lekarzem prowadzącym (np. lekarzem rodzinnym), który w razie wątpliwości zleci badania uzupełniające.
Wizytę u wyżej wymienionych specjalistów można w szybki i wygodny sposób umówić, korzystając z portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.