Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Zwyrodnienie stawów - przyczyny i objawy. Jak leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów?

2020-01-21 09:25
Zwyrodnienie stawów - przyczyny i objawy

Stawy są ruchomymi częściami układu ruchu, których zadaniem jest amortyzowanie ruchów. Ich uszkodzenia i pojawiające się po nich zniekształcenia mogą w znacznym stopniu utrudnić życie. Jedną z chorób dotykających stawy jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Dowiedz się, jakie są jej objawy i jak można spowolnić rozwój choroby!

Choroba zwyrodnieniowa stawów - przyczyna niesprawności

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest dolegliwością układu ruchu, której rozwój może powodować znaczne niesprawności i ograniczenia u pacjenta. Istotą tej choroby jest pogorszenie stanu chrząstki stawowej oraz ograniczenie jej ilości, przez co utrudniona jest amortyzacja ruchów i przesuwanie się między sobą powierzchni stawowych, co w konsekwencji powoduje ogólne trudności w poruszaniu daną częścią ciała. Pogorszeniu ulega nie tylko chrząstka stawowa - choroba atakuje także kości pod chrząstką stawową, torebkę stawową, więzadła, ścięgna i mięśnie.

Lekarze rozróżniają dwa typy choroby zwyrodnieniowej stawów: pierwotną i nabytą. Typ pierwotny jest częściej spotykany u osób starszych, a przyczyna jego pojawienia się wciąż nie jest znana. Typ nabyty natomiast może być wywoływany przez szereg czynników, wśród których znaleźć możemy m.in. urazy, zakażenia, inne choroby stawów czy wrodzone zaburzenia budowy stawów. 

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z najczęściej spotykanych chorób stawów. Dane wskazują, że po 40. roku życia może być nią dotknięta nawet połowa populacji.

Co może wywołać chorobę zwyrodnieniową stawów?

Wśród czynników wpływających na rozwinięcie się choroby zwyrodnieniowej stawów wyróżnić możemy m.in. wiek, płeć i uwarunkowanie genetyczne. Choroba spotykana jest częściej u osób starszych, a ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Do lekarza reumatologa częściej zgłaszają się kobiety, szczególnie po menopauzie, a spora ilość pacjentów może wskazać w swojej rodzinie osoby dotknięte tą chorobą. Innym czynnikiem wywołującym chorobę zwyrodnieniową stawów jest m.in. otyłość - ciągłe przeciążenie stawów negatywnie wpływa na ich funkcjonowanie. Osoby, które w swojej pracy są narażone na częste zginanie kolan, stawów biodrowych, klęczenie czy stanie również predysponują do choroby zwyrodnieniowej stawów. Mówi się, że sport to zdrowie, jednak nie zawsze jest to prawda. Piłka nożna, zapasy, podnoszenie ciężarów, taniec - wszystkie te dyscypliny mocno obciążają stawy i mogą powodować w przyszłości wystąpienie dolegliwości. Również osoby z wrodzonymi zaburzeniami budowy stawów znajdują się wśród osób predysponowanych.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Pierwsze objawy zauważane są zazwyczaj w okolicach 40- 60. roku życia. W początkowej fazie odczuwane są w czasie ruchu, jednak potem mogą pojawiać się także w czasie spoczynku. Najszybciej zauważanym objawem jest ból stawów, odczuwany głównie w początkowej fazie ruchu, np. przy wstawaniu z krzesła czy z kolan. Ból zazwyczaj nasila się w ciągu dnia i najmocniej odczuwany jest wieczorem. Oprócz bólu pacjenci odczuwają także sztywność (szczególnie rano) i ograniczenia ruchomości stawów. W pewnym momencie problemem może okazać się dla nich całkowite wyprostowanie lub zgięcie kończyny. Wskutek tarcia między sobą nierównych powierzchni stawów pacjenci mogą słyszeć trzeszczenia w czasie ruchu. Jednym z najbardziej utrudniających życie objawów są natomiast zniekształcenia stawów, niejednokrotnie uniemożliwiające wykonanie zwykłych, codziennych czynności.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów

W przypadku zauważenia u siebie objawów choroby, koniecznie trzeba się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza reumatologa. Najbliższy termin wizyty można zarezerwować on-line przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.

Dzięki wczesnemu postawieniu diagnozy możliwe będzie ograniczenie ryzyka niesprawności i złagodzenie objawów choroby. W zależności od stopnia jej zaawansowania konieczne może okazać się podawanie leków. Mogą to być zarówno substancje działające przeciwbólowo (paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne), które będą łagodziły odczuwane objawy, jak i substancje poprawiające funkcjonowanie stawów (siarczan chondroityny i siarczan glukozaminy). W przypadku bardzo zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawów konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne, które polega m.in. na wymianie chorego stawu na protezę czy usztywnieniu stawu.

Jak uchronić się przed chorobą zwyrodnieniową stawów?

Niestety, niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie ryzyka wystąpienia choroby. Obecnie niemożliwe jest także zupełne wyleczenie dolegliwości. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby spowolnić jej rozwój. Jeżeli pacjent cierpi na nadwagę, koniecznie trzeba zrzucić nadmiarowe kilogramy. Należy zachować aktywność fizyczną, trzeba jednak wybrać takie dyscypliny sportu, które nie będa dodatkowo obciążały stawów, np. pływanie czy jazda na rowerze. Pacjenci powinni zrezygnować z wszelkiego rodzaju czynności, które obciążają stawy lub powodują ich ból. W przypadku nasilenia objawów choroby konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarza, a w razie potrzeby przyjmowanie przepisanych leków.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów