Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ból korzonków - jak sobie z nim radzić?

2019-12-02 14:05
Ból korzonków - jak sobie z nim radzić?

Bóle kręgosłupa są dolegliwością, dotykającą coraz większy odsetek społeczeństwa. Mogą być związane z nieprawidłowym stylem życia, wadami postawy, zmianami zwyrodnieniowymi lub towarzyszyć rozmaitym chorobom, np. osteoporozie. Kiedy korzonki dają o sobie znać, potrzebna jest szybka i skuteczna pomoc, aby nie tylko złagodzić objawy, ale również zdiagnozować przyczynę i zadbać o odpowiednią profilaktykę tego schorzenia.

Czym są korzonki?

Korzonki to popularna nazwa zawiązków włókien nerwowych odchodzących przez tzw. otwory międzykręgowe z rdzenia kręgowego, które następnie przechodzą w nerwy uczestniczące w przewodzeniu impulsów ruchowych i czuciowych. Są bardzo delikatną strukturą, a ich ból potrafi uniemożliwić wykonywanie nawet najprostszych codziennych czynności.

Przyczyny bólu korzonków

Jednym z najczęstszych powodów bólu korzonków jest ucisk i stan zapalny, wywołany przez dyskopatię i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Do czynników sprzyjających jego powstawaniu zaliczamy także znaczną nadwagę, otyłość oraz wady postawy,  które związane są głównie z siedzącym trybem życia i brakiem aktywności fizycznej. Objawy bólowe często towarzyszą kobietom w ciąży, u których oprócz zwiększonego obciążenia kręgosłupa, zmianie ulega środek ciężkości ciała. Nie należy zapominać, że do zapalenia korzonków może przyczynić się także ich przeziębienie, dlatego tak ważne jest odpowiednie dopasowanie ubioru do pogody i temperatury w jakiej przebywamy.

Umów wizytę u ortopedy

Objawy bólu korzonków

Dolegliwości zależne są od umiejscowienia korzonków objętych stanem zapalnym. Najczęściej jest to szyjny lub lędźwiowo-krzyżowy odcinek kręgosłupa. Gdy doskwierają nam korzonki w odcinku szyjnym, ból promieniuje do barku, ramienia, a nawet palców u rąk. Jest to tzw. rwa barkowa. W przypadku odcinka lędźwiowo-krzyżowego, ból promieniuje do pośladka (rwa kulszowa) lub przedniej części uda i kolana (rwa udowa), aż do łydki i stopy. W poważniejszych przypadkach pojawia się drętwienie kończyn i zaburzenia czucia.

Objawy bólu korzonków LekarzeBezKolejki.pl

Leczenie bólu korzonków

W skutecznej terapii bólu korzonków kluczową rolę odgrywa szybka reakcja pacjenta oraz ścisła współpraca z lekarzem i fizjoterapeutą. Istotna jest odpowiednia edukacja chorego w zakresie leczenia i profilaktyki następnych ataków rwy kulszowej, udowej lub barkowej. Na wizytę do tego specjalisty można umówić się przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.

Kiedy do lekarza?

W przypadku wystąpienia bólu korzonków, należy skonsultować się z lekarzem ortopedą lub neurologiem - zwłaszcza, gdy zaczynamy odczuwać osłabienie mięśni i czucia w obrębie kończyn. Podczas wizyty przeprowadzi on odpowiednie badania i wykona całą potrzebną diagnostykę w celu ustalenia przyczyny pojawianie się bólu korzonków i wyboru leczenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów, którym korzonki doskwierają po raz pierwszy.

Wsparcie fizjoterapeuty

Rehabilitacja zaliczana jest do najskuteczniejszych metod leczenia bólu korzonków. Fizjoterapeuta dysponuje wiedzą i doświadczeniem, dzięki którym dobierze odpowiedni rodzaj masażu oraz zestawy ćwiczeń i podejmie decyzję o wprowadzeniu dodatkowych zabiegów jak np. elektrostymulacja czy taping (plastrowanie). Pacjenci narażeni na nawracające ataki bólu wymagają także indywidualnych zaleceń dotyczących bezpiecznej aktywności fizycznej.

Leki przeciwbólowe stosowane w bólu korzonków

Ze względu na duże nasilenie bólu, paracetamol i kwas acetylosalicylowy (aspiryna) najczęściej okazują się zbyt słabymi lekami do łagodzenia bólu korzonków. Lepsze rozwiązanie stanowią preparaty zawierające ibuprofen, metamizol sodowy, meloksykam, naproksen czy diklofenak, działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Istotne jest, aby ze względu na ich działanie drażniące na przewód pokarmowy nie przekraczać zalecanych dawek dobowych i zachować ostrożność u pacjentów cierpiących na chorobę wrzodową. Możliwe jest również zastosowanie maści z wymienionymi wcześniej substancjami lub wykonanie zastrzyków domięśniowych.

Okłady

Dodatkowym wsparciem leczenia jest zastosowanie ciepłych okładów, także w formie plastrów i maści rozgrzewających. Pomagają one rozluźnić nadmiernie napięte mięśnie i zmniejszają odczucie bólu. Zimne okłady mogą nasilać objawy, zwłaszcza, gdy wystąpiły w wyniku przeziębienia korzonków. 

Zastrzyki nadtwardówkowe i leczenie operacyjne

W zaawansowanych przypadkach bólu korzonków możliwe jest zastosowanie zastrzyków nadtwardówkowych bezpośrednio do miejsca występowania stanu zapalnego. Metoda ta charakteryzuje się wysoką skutecznością i szybkim początkiem działania. W ostateczności, gdy pozostałe metody zawiodą, lekarz neurolog lub lekarz ortopeda może rozważyć leczenie operacyjne.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów