Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ból kolana - czym może być spowodowany?

2019-10-23 14:12
Ból kolana - czym może być spowodowany?

Staw kolanowy ze względu na swoją skomplikowaną budowę i pełnione funkcje, jest bardzo podatny na uszkodzenia, które mogą powodować ból. Wiele osób, szczególnie w starszym wieku oraz sportowców, często skarży się na tę dolegliwość. Przeciążenia, stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, naciągnięcia, naderwania i zerwania to najpopularniejsze przyczyny bólu kolana. Jakie są inne przyczyny jego powstania? Czy za każdym razem jest on powodem do wizyty w gabinecie lekarskim? Jak dbać o swoje kolana? Co zrobić, aby były sprawne?

Jakie struktury kolana mogą ulec uszkodzeniu?

Staw kolanowy jest największym stawem naszego ciała. Ze względu swoją złożoną budowę jest bardzo podatny na urazy i uszkodzenia. Uszkodzenia mogą dotyczyć każdego elementu jego struktury - kości udowej, piszczelowej i rzepki tworzących staw kolanowy, powierzchni stawowych pokrytych chrząstką szklistą, łąkotki, więzadeł wewnętrznych i zewnętrznych stabilizujących staw, torebki stawowej czy kaletki maziowej.

Najczęstsze przyczyny bólu kolana

Bóle kolan to dość popularna dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Pojawia się niezależnie od wieku np. w konsekwencji urazów mechanicznych, ale równie dobrze może stanowić objaw zakażenia bakteryjnego czy innych chorób. Bólowi kolana często towarzyszą zaczerwienienie i obrzęki w obrębie stawu kolanowego oraz inne objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, takie jak utykanie, problemy poruszaniem się, z wchodzeniem po schodach, ze zginaniem i wyprostowaniem nogi. Ból kolana pojawia się wtórnie na skutek różnych urazów - towarzyszy stłuczeniom, złamaniom, skręceniom oraz stanom zapalnym, do których może dojść w trakcie uprawiania aktywności fizycznej, ale także w codziennych sytuacjach - po upadku lub kiedy np. niewłaściwie postawimy nogę na podłożu. Popularną przyczyną bólu kolan jest ich przeciążenie na skutek ciężkiej pracy fizycznej czy wyczynowego uprawiania sportu - a szczególnie biegów, skoków czy narciarstwa. Bardzo często pojawia się u osób, które po latach braku jakiejkolwiek aktywności fizycznej zaczynają uprawiać sport, np. jazdę na nartach czy bieganie. Bardziej narażone na przewlekły ból kolan są osoby z nadwagą i otyłość. Niejednokrotnie skarżą się na niego kobiety w ciąży, których stawy są w tym czasie bardziej obciążone niż to bywało przed ciążą. Ból kolan wywołują nie tylko urazy mechaniczne - może on pojawiać się również w konsekwencji innych chorób - boreliozy, cukrzycy czy dny moczanowej. Towarzyszy także chorobom reumatoidalnym czy chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Co zrobić kiedy boli nas kolano? LekarzeBezKolejki.pl

Co zrobić kiedy boli nas kolano?

Nie każdy ból kolana jest od razu oznaką jego uszkodzenia - często pojawia się w efekcie zbyt intensywnego treningu - jednak bez względu na przyczynę nie należy go bagatelizować. Wręcz przeciwnie - powinien być dla nas sygnałem ostrzegawczym, nakłaniającym do wizyty u lekarza. Na początku najlepiej wybrać się do swojego lekarza rodzinnego, który zbierze wywiad, na podstawie którego możliwe będzie rozpoznanie jego ewentualnej przyczyny. Lekarz zbada obolałe miejsce i jeśli będzie to możliwe zleci odpowiednią farmakoterapię (najczęściej będą to leki przeciwzapalne i przeciwbólowe) lub rehabilitację. Jeśli problem jest bardziej złożony lekarz pierwszego kontaktu skieruje nas na konsultacje do ortopedy lub reumatologa w celu dokonania dalszej, głębszej diagnostyki.

Często do postawienia rozpoznania konieczne jest wykonanie dodatkowych badań obrazowych jak np. RTG, USG czy rezonans kolana. Zwłaszcza w sytuacjach, kiedy kolano mogło ulec uszkodzeniu na skutek urazu nie powinniśmy odkładać wizyty u lekarza na później. Szybkie rozpoznanie przyczyny bólu nie tylko pomoże go zwalczyć, ale co najważniejsze, niejednokrotnie pozwoli uchronić od poważnych konsekwencji, takich jak zniszczenie stawu i niepełnosprawność.

Umów wizytę u ortopedy

Jak utrzymać stawy w dobrej formie?

Stawy kolanowe na co dzień dźwigają cały ciężar naszego ciała, dlatego, aby utrzymać je w dobrej formie przez długie lata, należy zadbać o sprawne, mocne mięśnie, które pomogą im w tym zadaniu oraz podjąć walkę z nadmiarowymi kilogramami. Warto regularnie uprawiać aktywność fizyczną, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie formy ruchu są dla nich dobre. Staraj się unikać sportów obciążających kolana, a w zamian wybierz pływanie, jazdę na rowerze, pilates czy nordic walking.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów