- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Ból kolana - czym może być spowodowany?
Staw kolanowy ze względu na swoją skomplikowaną budowę i pełnione funkcje, jest bardzo podatny na uszkodzenia, które mogą powodować ból. Wiele osób, szczególnie w starszym wieku oraz sportowców, często skarży się na tę dolegliwość. Przeciążenia, stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia, naciągnięcia, naderwania i zerwania to najpopularniejsze przyczyny bólu kolana. Jakie są inne przyczyny jego powstania? Czy za każdym razem jest on powodem do wizyty w gabinecie lekarskim? Jak dbać o swoje kolana? Co zrobić, aby były sprawne?
Jakie struktury kolana mogą ulec uszkodzeniu?
Staw kolanowy jest największym stawem naszego ciała. Ze względu swoją złożoną budowę jest bardzo podatny na urazy i uszkodzenia. Uszkodzenia mogą dotyczyć każdego elementu jego struktury - kości udowej, piszczelowej i rzepki tworzących staw kolanowy, powierzchni stawowych pokrytych chrząstką szklistą, łąkotki, więzadeł wewnętrznych i zewnętrznych stabilizujących staw, torebki stawowej czy kaletki maziowej.
Najczęstsze przyczyny bólu kolana
Bóle kolan to dość popularna dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Pojawia się niezależnie od wieku np. w konsekwencji urazów mechanicznych, ale równie dobrze może stanowić objaw zakażenia bakteryjnego czy innych chorób. Bólowi kolana często towarzyszą zaczerwienienie i obrzęki w obrębie stawu kolanowego oraz inne objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, takie jak utykanie, problemy poruszaniem się, z wchodzeniem po schodach, ze zginaniem i wyprostowaniem nogi. Ból kolana pojawia się wtórnie na skutek różnych urazów - towarzyszy stłuczeniom, złamaniom, skręceniom oraz stanom zapalnym, do których może dojść w trakcie uprawiania aktywności fizycznej, ale także w codziennych sytuacjach - po upadku lub kiedy np. niewłaściwie postawimy nogę na podłożu. Popularną przyczyną bólu kolan jest ich przeciążenie na skutek ciężkiej pracy fizycznej czy wyczynowego uprawiania sportu - a szczególnie biegów, skoków czy narciarstwa. Bardzo często pojawia się u osób, które po latach braku jakiejkolwiek aktywności fizycznej zaczynają uprawiać sport, np. jazdę na nartach czy bieganie. Bardziej narażone na przewlekły ból kolan są osoby z nadwagą i otyłość. Niejednokrotnie skarżą się na niego kobiety w ciąży, których stawy są w tym czasie bardziej obciążone niż to bywało przed ciążą. Ból kolan wywołują nie tylko urazy mechaniczne - może on pojawiać się również w konsekwencji innych chorób - boreliozy, cukrzycy czy dny moczanowej. Towarzyszy także chorobom reumatoidalnym czy chorobie zwyrodnieniowej stawów.
Co zrobić kiedy boli nas kolano?
Nie każdy ból kolana jest od razu oznaką jego uszkodzenia - często pojawia się w efekcie zbyt intensywnego treningu - jednak bez względu na przyczynę nie należy go bagatelizować. Wręcz przeciwnie - powinien być dla nas sygnałem ostrzegawczym, nakłaniającym do wizyty u lekarza. Na początku najlepiej wybrać się do swojego lekarza rodzinnego, który zbierze wywiad, na podstawie którego możliwe będzie rozpoznanie jego ewentualnej przyczyny. Lekarz zbada obolałe miejsce i jeśli będzie to możliwe zleci odpowiednią farmakoterapię (najczęściej będą to leki przeciwzapalne i przeciwbólowe) lub rehabilitację. Jeśli problem jest bardziej złożony lekarz pierwszego kontaktu skieruje nas na konsultacje do ortopedy lub reumatologa w celu dokonania dalszej, głębszej diagnostyki.
Często do postawienia rozpoznania konieczne jest wykonanie dodatkowych badań obrazowych jak np. RTG, USG czy rezonans kolana. Zwłaszcza w sytuacjach, kiedy kolano mogło ulec uszkodzeniu na skutek urazu nie powinniśmy odkładać wizyty u lekarza na później. Szybkie rozpoznanie przyczyny bólu nie tylko pomoże go zwalczyć, ale co najważniejsze, niejednokrotnie pozwoli uchronić od poważnych konsekwencji, takich jak zniszczenie stawu i niepełnosprawność.
Umów wizytę u ortopedy
Jak utrzymać stawy w dobrej formie?
Stawy kolanowe na co dzień dźwigają cały ciężar naszego ciała, dlatego, aby utrzymać je w dobrej formie przez długie lata, należy zadbać o sprawne, mocne mięśnie, które pomogą im w tym zadaniu oraz podjąć walkę z nadmiarowymi kilogramami. Warto regularnie uprawiać aktywność fizyczną, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie formy ruchu są dla nich dobre. Staraj się unikać sportów obciążających kolana, a w zamian wybierz pływanie, jazdę na rowerze, pilates czy nordic walking.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.