Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Podagra (dna moczanowa) - jak radzić sobie z atakiem podagry? Objawy choroby, przyczyny, leczenie

Podagra jest uznawana za jedną z czołowych chorób reumatologicznych, z którymi boryka się społeczeństwo. Należy do grupy schorzeń o podłożu metabolicznym, a częstość zachorowań na podagrę rośnie wraz z wiekiem, co niejednokrotnie związane jest to z niezdrowym stylem życia. Co dokładnie jest przyczyną rozwoju dny moczanowej oraz jak wygląda jej leczenie? Jakie są objawy oraz jak poradzić sobie podczas ataku podagry?

Mężczyzna odczuwa ból w stawie stopy z powodu podagry.

Czym jest podagra?

Podagra, inaczej dna moczanowa lub artretyzm, jest to choroba metaboliczna spowodowana krystalizacją oraz fagocytozą kryształków moczanu sodu. Poprzez duże nagromadzenie kryształów dochodzi do wytworzenia złogu, co w konsekwencji powoduje rozwój stanu zapalnego. Dna moczanowa występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Odkładające się kryształki lokalizują się w stawach oraz tkankach, np. w nerkach. 

Umów się do lekarza rodzinnego

Jakie są objawy podagry?

Podczas ataku dny moczanowej ból pojawia się nagle, a ma to miejsce głównie w godzinach porannych. Charakterystyczne dla podagry jest umiejscowienie bólu - zazwyczaj w jednym stawie, najczęściej śródstopno-paliczkowy pierwszego palca stopy. Miejsce objęte chorobą jest tkliwe, obrzęknięte, a w organizmie często występuje stan podgorączkowy. 

Artretyzm ma również swoje odzwierciedlenie w wynikach badań krwi. W badaniu laboratoryjnym charakterystycznym parametrem dla dny moczanowej jest podwyższone stężenie kwasu moczowego w surowicy krwi.

Podagra - przyczyny choroby

Przyczyną choroby jest wzmożona produkcja kwasu moczowego, która spowodowana może być nadmierną podażą puryn w pożywieniu, stosowaniem niektórych leków oraz zaburzeniami wydalania, spowodowanymi np. uszkodzeniem nerek czy stosowaniem farmaceutyków, które wpływają na ich pracę. Częste spożycie napojów alkoholowych także powoduje podwyższenie stężenia kwasu moczowego w organizmie. 

Jak wygląda leczenie podagry?

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy zrobić obserwując u siebie niepokojące zmiany stanu zdrowia, jest udanie się do lekarza rodzinnego. Po wykonaniu niezbędnych badań możemy zostać skierowani do innego specjalisty - jeśli wystąpi podejrzenie rozwoju podagry, wówczas lekarzem tym będzie reumatolog

Na podstawie szczegółowego wywiadu oraz otrzymanych wyników badań lekarz dobierze odpowiednie leczenie farmakologiczne. Oprócz wprowadzenia odpowiednich farmaceutyków szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłową i dobrze zbilansowaną dietę u osób cierpiących na podagrę. Warto więc udać się na wizytę do dyplomowanego dietetyka. Podczas choroby unikać należy zbyt dużej podaży puryn, które swoje źródło mają szczególnie w mięsie, podrobach oraz wywarach mięsnych. Produktami zawierającymi duże ilości kwasu moczowego są między innymi:

  • ryby: łosoś, makrela, śledź;
  • warzywa: zielony groszek, brukselka, szpinak, por;
  • owoce morza.

Innym istotnym ograniczeniem jest eliminacja alkoholu, który sprzyja podwyższaniu poziomu kwasu moczowego. Jeśli dnie moczanowej towarzyszy również otyłość, należy dążyć do zmniejszenia masy ciała, która dodatkowo obciąża organizm, w tym chorobowo zajęte stawy.

Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty umówisz za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Atak podagry - co zrobić?

Podczas nagłego ataku dny moczanowej należy niezwłocznie sięgnąć po leki, jakie przepisał nam reumatolog i zalecił stosować w razie wystąpienia ataku podagry. Jeśli jest to pierwszy atak, należy złagodzić ból ogólnodostępnymi lekami przeciwbólowymi. Zimne okłady również przyniosą ulgę w bólu. Aby zredukować liczbę ataków dny moczanowej, należy wykluczyć czynniki powodujące nagromadzenie kwasu moczowego w organizmie. 

Podagra - podsumowanie

Kluczowym elementem w leczeniu podagry jest edukacja pacjenta. O ile farmaceutyki przepisuje lekarz, to zmiany w diecie pacjent musi dokonać samodzielnie lub z pomocą dyplomowanego dietetyka

Ograniczenie produktów, które sprzyjają wysokiemu stężeniu kwasu moczowego, a także utrzymanie masy ciała na prawidłowym poziomie pomoże ustabilizować napady dny moczanowej. Pamiętajmy, aby nie zwlekać z wizytą u lekarza, jeśli zauważymy niepokojące zmiany zachodzące w organizmie. Im szybciej dany problem zostanie zdiagnozowany, tym mniejsze będą skutki jego rozwoju. 

Bibliografia:

  1. Pęksa, J.W., Malinowska-Karpiel, A. (2019). Farmakoterapia i leczenie dietetyczne hiperurykemii oraz napadów dny moczanowej. Farmakoterapia, 26, 4, s. 22-31.
  2. Pilarski, Ł., Bogdański, P., Pupek-Musialik, D. (2012). Dna moczanowa - antyczna choroba wciąż problematyczna w XXI wieku. Forum Zaburzeń Metabolicznych, 3, 4, s. 160-166.
  3. Zimmermann-Górska, I. (2006). Dna moczanowa. Aktualizacja standardów leczenia. Reumatologia, 44, 2, s. 61-62.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Reumatologia

Więcej artykułów