Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czynnik reumatoidalny (RF) – czym jest i kiedy wykonać badanie? Normy, co oznacza podwyższony poziom?

W niektórych przypadkach lekarz może zaproponować pacjentowi wykonanie oznaczenia czynnika reumatoidalnego (ang. rheumatoid factor). Na jego podstawie możliwe jest oszacowanie szansy na wystąpienie różnego rodzaju schorzeń. Jakie to choroby? Jakie są prawidłowe normy dla czynnika reumatoidalnego, a także kiedy warto wykonać jego oznaczenie?

Próbka krwi przeznaczona do badania czynnika reumatoidalnego (RF).

Czym jest czynnik reumatoidalny (RF)?

Czynnikiem reumatoidalnym (RF), nazywamy przeciwciało, które ma zdolność do wiązania się z fizjologicznie występującymi przeciwciałami z grupy IgG. W przeważającej liczbie przypadków RF należy do grupy IgM, nie jest to jednak reguła, ponieważ znane są przypadki czynników reumatoidalnych występujących w grupie przeciwciał IgA lub IgE.

Czynnik reumatoidalny posiada zdolność do łączenia się z miejscem FC przeciwciała IgG, w wyniku czego dochodzi do aktywacji kaskady dopełniacza, co prowadzi do powstawania kompleksów immunologicznych. W wyniku tych wszystkich procesów powstają zmiany o charakterze degeneracyjnym, które są wynikiem przebiegającego stanu zapalnego.

Podniesiony poziom RF często jest skorelowany z przebiegiem różnego rodzaju schorzeń o charakterze reumatycznym, jednakże nie jest to swoisty wskaźnik. Szacuje się, że jest on obecny u 1-2% zdrowych ludzi. Wraz z wiekiem dochodzi do zwiększenia się poziomu RF wśród populacji zdrowej (u osób po 70. roku życia jest on obecny w 10-25% populacji).

Umów się do lekarza rodzinnego

Czynnik reumatoidalny (RF) – kiedy warto wykonać oznaczenie?

Oznaczenie RF jest zalecane w szczególności u osób, które skarżą się na poranną sztywność i ból stawów, a także pacjentów z wszelkimi ubytkami kości i chrząstek stawowych. Badanie przeprowadza się również u osób z wysypkami, suchością błon śluzowych i gałek ocznych.

Czynnik reumatoidalny oznacza się również u osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) w celu monitorowania przebiegu choroby. 

Po zaobserwowaniu wyżej wymienionych objawów warto udać się do lekarza POZ, który zdiagnozuje przyczynę schorzeń, a w razie potrzeby wystawi skierowanie na oznaczenie czynnika reumatoidalnego (RF) oraz na konsultację u reumatologa.

Wizytę u wybranego specjalisty można w łatwy sposób umówić za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Czynnik reumatoidalny a reumatoidalne zapalenie stawów

Czynnik reumatoidalny (RF) ma wpływ na przebieg reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Szacuje się, że u 80% pacjentów cierpiących na RZS w płynie stawowym występuje czynnik reumatoidalny. Na podstawie obecności tego przeciwciała określa się, czy ma się do czynienia z łagodną czy też ciężką odmianą choroby. Wykrycie RF w surowicy oznacza, że jest to postać cięższa (zwana inaczej seropozytywną).

Postać seropozytywna charakteryzuje się nadżerkowym przebiegiem choroby (w ciągu dwóch lat dochodzi do znacznej degeneracji stawów), a w przypadku znacznie podniesionego poziomu czynnika reumatoidalnego może dojść do wystąpienia objawów pozastawowych.

Czynnik reumatoidalny a choroby niereumatoidalne

Sam czynnik reumatoidalny (RF) może być również wykryty w surowicy pacjenta, który cierpi na choroby niereumatoidalne, do których zaliczamy np:

  • autoimmunologiczne zapalenie trzustki,
  • przewlekłe zapalenia wątroby,
  • zakażenia bakteryjne i wirusowe,
  • ostre alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych,
  • autoimmunoblastycznego chłoniaka t-komórkowego.

Co więcej, w trakcie oznaczania innych białek w organizmie, obecność w surowicy czynnika reumatoidalnego, może powodować otrzymywanie fałszywie dodatnich wyników. Tak się dzieje np. w momencie oznaczania troponin sercowych (fałszywy wynik wskazuje na uszkodzenie komórek mięśnia sercowego).

Czynnik reumatoidalny (RF) – jak przeprowadza się badanie?

Sposób, w jaki oznacza się czynnik reumatoidalny (RF) zależy w głównej mierze od tego, do jakiej grupy przeciwciał on należy. Jeżeli mamy do czynienia z najczęstszym przypadkiem –  RF należącym do klasy IgM, wówczas stosujemy następujące metody oznaczeń:

  • odczyn lateksowy,
  • nefelometrię laserową,
  • odczyn Waalera-Rose’a,
  • testy immunoenzymatyczne.

Obecnie w laboratoriach oznaczanie przeprowadza się przy użyciu nefelometrii laserowej. Wówczas za normę uważa poziom czynnika reumatoidalnego (RF) nieprzekraczający 40 IU/ml. W trakcie interpretacji wyniku warto jednak odnieść się do wartości referencyjnych podanych przez laboratorium przeprowadzającego oznaczenie.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Więcej artykułów