Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Kwas moczowy – norma, badanie. Co oznacza podwyższony poziom kwasu moczowego?

Kwas moczowy jest jednym z metabolitów, którego prawidłowa ilość w organizmie jest ściśle określona. Nadmiar kwasu moczowego jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia człowieka. Jaka zatem jest norma na kwas moczowy? Które badanie wykonać aby określić zawartość kwasu moczowego we krwi? Co oznacza podwyższony poziom kwasu moczowego?

Dłoń z widocznym stanem zapalnym w stawach palców, spowodowanym nadmiarem kwasu moczowego.

Czym jest kwas moczowy?

Kwas moczowy jest to produkt końcowy przemiany puryn, które są częścią składową produktów białkowych. Powstaje on z ksantyny w wyniku reakcji, w której katalizatorem jest oksydaza ksantynowa. Kwas moczowy w 90% wydalany jest wraz z moczem, a tylko 10% wraca z powrotem do krwiobiegu.

Umów się do lekarza rodzinnego

Jaka jest norma na zawartość kwasu moczowego?

Prawidłowe stężenie kwasu moczowego u zdrowej, dorosłej osoby mieści się w granicach 180-420 µmol/l, co odpowiada 3-7 mg/dl. Każde odstępstwo od normy należy skonsultować z lekarzem rodzinnym, a w razie konieczności zostaniemy skierowani do lekarza specjalisty w celu dalszej diagnostyki. Zarówno zbyt niskie jak i zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego jest niebezpieczne dla zdrowia dlatego nie bagatelizujmy problemu, jeżeli wyniki będą chociaż nieznacznie odbiegać od normy.

Kwas moczowy – badanie

Badanie stężenia kwasu moczowego wykonywane jest po pobraniu krwi żylnej. Aby stężenie kwasu moczowego we krwi było precyzyjne, należy przystąpić do badania na czczo. W tym celu ostatni posiłek powinien być spożyty 8-12 godzin przed pobraniem próbki krwi. Do badania powinny przystąpić w szczególności osoby skarżące się na:

  • bóle stawowe;
  • obrzęki wokół stawów;
  • uczucie ciepła;
  • zaczerwienienie głównie w obrębie palców stóp.

Co oznacza podwyższony poziom kwasu moczowego?

Podwyższony poziom kwasu moczowego (hiperurykemia) może oznaczać występowanie dny moczanowej – choroby atakującej głównie stawy. W wyniku rozwoju dny moczanowej kryształki kwasu moczowego wytrącają się w płynie stawowym. Objawami dny moczanowej najczęściej jest ból w obrębie palców stóp. Permanentny stan zwiększonej zawartości kwasu moczowego może także predysponować do tworzenia się kamieni nerkowych, powodujących uszkodzenia nerek. Podwyższone wartości kwasu moczowego mogą być również skutkiem stosowania niektórych leków, np. moczopędnych.

Jakie są przyczyny podwyższonego poziomu kwasu moczowego?

Na wysokie stężenia kwasu moczowego mogą mieć wpływ takie czynniki jak:

  • dieta nadmiernie bogata w produkty białkowe (głównie mięso, sery);
  • predyspozycje genetyczne;
  • u kobiet okres po menopauzie;
  • nadwaga;
  • otyłość;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • nadużywanie alkoholu;
  • niewydolność nerek;
  • białaczka;
  • niedokrwistość;
  • leki chemioterapeutyczne;
  • długotrwałe głodówki;
  • nadmierny wysiłek fizyczny.

Jak obniżyć poziom kwasu moczowego?

Pierwszym krokiem, aby ograniczyć zawartość kwasu moczowego w organizmie jest zmiana diety. Produkty dostarczające bardzo dużą ilość białka należy zamienić na produkty z mniejszą jego zawartością, ograniczeniu podlega także spożycie mięs i tłustych produktów mleczarskich. Walka z nadwagą oraz otyłością jest bardzo istotnym czynnikiem, aby obniżyć stężenie kwasu moczowego w organizmie. Pomocnym elementem w zmianie stylu życia oraz wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych będzie wizyta u dietetyka. Po przeprowadzeniu wywiadu żywieniowego, dietetyk będzie mógł ustalić jadłospis, który korzystnie wpłynie na obniżenie poziomu kwasu moczowego w organizmie, a także w miarę potrzeb obniży kaloryczność naszej diety w celu zgubienia zbędnych kilogramów.

Kwas moczowy jest produktem przemiany białek – więc stanowi fizjologiczną część naszego organizmu. Jednak zbyt wysokie jego stężenie może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Choroba jaką jest dna moczanowa daje bardzo przykre skutki w postaci bolesności stawów, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Aby długo cieszyć się pełnią zdrowia pamiętajmy o regularnym wykonywaniu badań profilaktycznych. Co najmniej raz na rok należy udać się do lekarza rodzinnego w celu otrzymania skierowania na badania laboratoryjne. Można je wykonać także na własną rękę, gdyż laboratoria oferują szereg badań, a wyniki zestawione są także z normami jakie obecnie obowiązują.

Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Więcej artykułów