Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Transferyna – badanie. Czym jest transferyna? Normy i wskazania do badania

Transferyna jest białkiem, biorącym udział w gospodarce żelazem. Oznaczenie jej poziomu jest pomocne w diagnostyce wielu chorób, między innymi niedokrwistości. Jakie objawy powinny nas skłonić do zbadania stężenia transferyny we krwi? Jak interpretować uzyskane wyniki?

Sprzęt laboratoryjny i mikropróbówki.

Jaką funkcję pełni transferyna?

Transferyna jest białkiem, którego zadanie polega na transporcie żelaza w surowicy krwi z jego magazynów (wątroby, enterocytów lub komórek wątroby) do miejsca, w którym jest na nie zapotrzebowanie. Jest to szczególnie ważne w procesie syntezy krwinek czerwonych w szpiku kostnym, gdyż żelazo wchodzi w skład hemoglobiny, niezbędnej dla prawidłowych funkcji erytrocytów. Ponadto, transferyna ma na tyle dużą masę cząsteczkową, że nie ulega filtracji w kłębuszkach nerkowych. Dzięki temu, tworząc połączenie z żelazem, uniemożliwia jego utratę z moczem.

Wytwarzanie transferyny zachodzi w obrębie wątroby. Prawidłowo wykształcone białko ma zdolność transportowania dwóch atomów żelaza. 

Zależność między ilością żelaza w organizmie, a stężeniem transferyny jest odwrotnie proporcjonalna. Oznacza to, że w przypadku niedoborów tego pierwiastka, poziom transferyny wzrasta powyżej normy. 

Umów się do lekarza rodzinnego

Jakie są normy laboratoryjne dla transferyny?

Chcąc zweryfikować gospodarkę żelazem w organizmie, warto oznaczyć zarówno stężenie transferyny, jak i jej wysycenie. Normy mogą nieznacznie różnić się, w zależności od laboratorium wykonującego badanie. Najczęściej przyjmuje się:

  • prawidłowe stężenie transferyny w przedziale 25–50 µmol/l (200–400 mg/dl),
  • optymalne wysycenie żelazem w przedziale 15-45%.

Dodatkowo, wykonuje się także oznaczenie parametru TIBC, czyli całkowitej zdolności wiązania żelaza. Składają się na nią dwie wartości – aktualna ilość żelaza we krwi związana z transferyną oraz ilość wolnej transferyny, która może związać kolejne porcje tego pierwiastka. U kobiet, norma mieści się w przedziale 40-80 µmol/l (223-446 µg/dl), zaś u mężczyzn – 45-70 µmol/l (251-391 µg/dl).

Obniżony poziom transferyny

Obniżony poziom transferyny wskazuje najczęściej na choroby zapalne lub nowotworowe. Często towarzyszy również schorzeniom wątroby i nerek. Co ciekawe, zatrucie nadmiarem żelaza przebiega zazwyczaj z prawidłowym poziomem transferyny, lecz przy jej zwiększonym wysyceniu. W celu dokładniejszej diagnostyki niezbędne jest oznaczenie pozostałych wskaźników gospodarki żelazem i w razie potrzeby, wykonanie dodatkowych badań.

Podwyższony poziom transferyny

Zwiększone stężenie transferyny przy równoczesnym niskim jej wysyceniu, wskazuje na niedokrwistość z niedoboru żelaza, czyli anemię. Najczęstszą przyczyną jest niewystarczająca podaż żelaza w diecie, jego nadmierna utrata z krwią lub zaburzenia wchłaniania. Interpretując wyniki badań, warto zwrócić także uwagę na objawy, takie jak:

  • szybkie męczenie się i osłabienie,
  • zaburzenia koncentracji,
  • bóle i zawroty głowy,
  • pogorszenie kondycji skóry, włosów i paznokci,
  • kołatanie serca,
  • bladość skóry i błon śluzowych,
  • spadek odporności.

Jak przebiega oznaczenie transferyny?

Oznaczenie stężenia i wysycenia transferyny oraz wartości TIBC zleca lekarz POZ na podstawie badania podmiotowego i przedmiotowego. Procedura polega na pobraniu próbki krwi żylnej w laboratorium diagnostycznym. Najczęściej wymagane jest zgłoszenie się na czczo, czyli minimum 8 godzin po ostatnim posiłku. Pamiętaj, aby wyniki badań odnosić do podanych przez laboratorium wartości referencyjnych.

Wizytę u wybranego specjalisty umówisz z łatwością i bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Co zrobić, gdy badanie transferyny wykaże nieprawidłowości?

W przypadku nieprawidłowych wyników badań związanych z transferyną, dalsze postępowanie wymaga dodatkowej diagnostyki i ustalane jest indywidualnie przez lekarza prowadzącego. W przypadku niedokrwistości konieczna jest modyfikacja diety oraz zastosowanie leków zawierających żelazo. Pamiętajmy jednak, by suplementację tym pierwiastkiem przeprowadzać zawsze pod kontrolą lekarza, gdyż jego przedawkowanie grozi poważnymi powikłaniami.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Więcej artykułów