- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Akupunktura – czym jest i czy jest korzystna dla zdrowia?
Akupunktura to wywodząca się z krajów Dalekiego Wschodu (Chiny, Mongolia, Japonia) technika leczenia, będącą istotną gałęzią tradycyjnej medycyny chińskiej. Swoją historią sięga tysięcy lat, a popularnością cieszy się do dzisiaj. Na czym polega akupunktura i jak wygląda? Czy jest korzystna dla zdrowia?
Historia akupunktury
Początki akupunktury datowane są na lata 600-400 p.n.e. Najstarszym dokumentem opisującym jej metody, i zachowanym do obecnych czasów, jest dzieło zwane „Kanonem Medycyny”, napisane przez chińskich lekarzy prawdopodobnie w latach 475-221 p.n.e. W kolejnych stuleciach nastąpił prężny rozwój tej wiedzy i stosowania akupunktury. Momentem zwrotnym okazało się powstanie Chińskiej Republiki Ludowej w 1945 roku. Parę lat później, w 1955 roku, utworzono Centralny Instytut Medycyny Tradycyjnej w Pekinie, zajmujący się wszystkimi niekonwencjonalnymi metodami leczenia, w tym akupunkturą.
Umów się do lekarza rodzinnego
Czym jest akupunktura?
Akupunktura jest metodą leczniczą przeróżnych schorzeń, która polega na nakłuwaniu wybranych miejsc (punktów) na ciele człowieka, zwanych punktami akupunktury (akupunktów) za pomocą metalowych igieł. Ich działanie, według mitologii dalekowschodniej, opiera się na udrożnieniu kanałów energetycznych zwanych meridianami, pobudzeniu krążenia krwi i wzmacnianiu energii Qi.
Jak działa akupunktura według medycyny tradycyjnej?
Aby zrozumieć zasady, na jakich działa akupunktura, należy zwrócić uwagę na podstawowe założenia tradycyjnej medycyny chińskiej. Według niej organizm jest postrzegany jako jedność opierająca się na równowadze dwóch nierozłącznych, lecz przeciwstawnych elementów: Yin i Yang. Teoria głosi, że równowaga pomiędzy siłami zapewnia zdrowie, a choroba wynika z ich labilności. Brak równowagi prowadzi do blokady przepływu energii życiowej, czyli energii Qi, przemieszczającej się kanałami – meridianami. Tylko w momencie, kiedy energia Qi przepływa w sposób niezakłócony, organizm może cieszyć się dobrą kondycją psychiczną i fizyczną. Akupunktura służy temu, aby ją przywrócić, dzięki stymulowaniu igłami konkretnych punktów na ciele rozmieszczonych wzdłuż tzw. południków.
Jak działa akupunktura według medycyny zachodu?
Na ten moment nie posiadamy żadnych naukowych dowodów na to, że akupunktura działa, a nurt zachodni nie wypracował żadnej teorii, która wytłumaczyłaby fizjologiczne aspekty leżące u podstaw akupunktury. Naukowcy są w stanie wyjaśnić jej działanie pod kątem reakcji układu nerwowego. Według specjalistów następuje regulacja jego działania, wskutek wbijania igieł, poprzez wspomaganie jego procesów chemicznych i aktywności związków, takich jak endorfiny. Układ nerwowy sprawuje pieczę nad wszystkimi organami, które regulują przepływ i ciśnienie krwi oraz temperaturę ciała.
Akupunktura – czy jest korzystna dla zdrowia?
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) akupunktura posiada wiele wskazań, natomiast efekt leczniczy może wystąpić w mniejszym lub większym stopniu. Zależy to między innymi od umiejętności dobrania odpowiednich punktów, właściwego przeprowadzenia zabiegu czy stopnia rozwinięcia choroby. Akupunktura wielokrotnie była wypierana przez rozwój medycyny i skuteczniejsze metody leczenia. Do dzisiaj jednak, w przeciwieństwie do klasycznych terapii, w wielu przypadkach okazuje się tańszą i efektywniejszą drogą do uzyskania zdrowia przez chorego pacjenta.
Jakie są wskazania do stosowania akupunktury?
Akupunktura może okazać się pomocna nie tylko w leczeniu konkretnych schorzeń, ale także objawów, które tym chorobom towarzyszą (nudności, wymioty, zawroty głowy, czkawka, bezsenność). Terapeutyczne działanie akupunktury dzieli się na trzy grupy:
- schorzenia, w których tylko akupunktura jest skuteczna i może doprowadzić do wyzdrowienia, np. neuralgie (nerwu trójdzielnego, podpolitycznego). W tym przypadku leki mają tylko dodatkowe działanie;
- leczenie skojarzone: farmakologiczne, akupunkturą i fizjoterapeutyczne — wtedy przynosi najlepsze efekty, a w tej grupie znajduje się najwięcej różnorodnych chorób;
- schorzenia, w których akupunktura pełni rolę pomocniczą, umożliwiając zmniejszenie dawek przyjmowanych leków, np. przy psychozach, chorobach nowotworowych, lub pozwala na pełną rehabilitację, np. przy zespole bolesnego barku.
W Polsce akupunkturą zajmują się tacy specjaliści jak fizjoterapeuci, lekarze rehabilitacji medycznej, a nawet interniści.
Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.