Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Uczucie zimna – czy to problemy z tarczycą?

2020-10-30 10:53
Uczucie zimna – czy to problemy z tarczycą?

Uczucie zimna, stopy i dłonie zimne niczym sople lodu – z tymi problemami boryka się niejeden pacjent. Jedną z przyczyn tego objawu może być nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Czy zawsze uczucie zimna jest spowodowane przez choroby tarczycy? Jakie mogą być inne przyczyny uczucia zimna?

Czym jest termoregulacja?

Termoregulacja to zespół procesów fizjologicznych, które mają na celu utrzymanie właściwej temperatury ciała, odpowiedniej dla wszelkich procesów zachodzących w naszym organizmie. To właśnie dzięki termoregulacji nasz organizm prawidłowo funkcjonuje w zmieniającym się otoczeniu, a przede wszystkim w różnej temperaturze otoczenia. 

Aby dostosować się do warunków środowiska nasz organizm wykształcił szereg procesów, które wpływają na oddawanie lub zatrzymywanie ciepła w naszym ciele. Do procesów powodujących oddawanie ciepła do otoczenia należą m.in. pocenie się, rozszerzanie naczyń krwionośnych (widoczne nieraz jako popularne rumieńce) czy wzmożone oddychanie. Na ograniczenie ucieczki ciepła z organizmu wpływają natomiast m.in. drżenia mięśniowe. Ośrodkiem regulującym wszelkie procesy związane z termoregulacją i utrzymaniem prawidłowej temperatury ciała jest ośrodek termoregulacji, który znajduje się w podwzgórzu.

Jakie są przyczyny uczucia zimna?

Istnieje kilka powodów, przez które występują trudności z utrzymaniem odpowiedniej temperatury ciała. Jedną z przyczyn nawracającego uczucia zimna mogą być choroby tarczycy. W przebiegu niedoczynności tarczycy dochodzi do niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy, które wpływają m.in. na metabolizm organizmu, wskutek czego dochodzi do spowolnienia procesów metabolicznych i zmniejszenia produkcji energii, przez co organizm nie otrzymuje odpowiedniej dawki ciepła i w konsekwencji odczuwamy zimno. 

Na uczucie zimna, w szczególności w obrębie stóp i dłoni, może także wpływać nieprawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego. Krew jest nośnikiem ciepła w naszym organizmie. Niedokrwistość objawia się zmniejszeniem objętości krwi krążącej, przez co krew nie dociera do najdalszych zakątków naszego organizmu – między innymi do palców stóp i rąk. Dochodzi wówczas do skurczu tętniczek stóp i rąk, a w konsekwencji do ich niedokrwienia. Co ważne, w przypadku niedokrwistości zimne dłonie i stopy występują niezależnie od otaczającej nas temperatury – nawet w lecie. 

Przyczyną nawracających fal zimna może być także uszkodzenie ośrodka termoregulacji, kontrolującego procesy oddawania bądź zatrzymywania ciepła, wskutek czego organizm nie radzi sobie z utrzymaniem odpowiedniej temperatury ciała.

U kogo odczuwanie zimna jest powszechne?

Istnieje kilka przypadków, w których odczuwanie zimna wcale nie musi oznaczać powodów do niepokoju. U osób starszych dochodzi do znacznego spowolnienia wielu procesów fizjologicznych, m.in. metabolizmu, co wpływa na ilość produkowanego przez organizm ciepła. Oprócz tego zmienia się funkcjonowanie układu krwionośnego – może dochodzić do problemów z przepływem krwi, np. ze względu na stopniowe pogarszanie elastyczności naczyń krwionośnych czy z powodu chorób, m.in. miażdżycy. Na wzmożone odczuwanie zimna może także wpływać zmiana struktury tkankowej ciała – zmniejsza się procentowa zawartość tkanki tłuszczowej, która chroni nasz organizm przed wychłodzeniem. 

Także kobiety w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, mogą zaobserwować u siebie wzmożone uczucie zimna. Wynika to ze zmian fizjologicznych, które zachodzą w tym szczególnym czasie w organizmie kobiety. W późniejszych okresach (drugim i trzecim trymestrze) tendencja jest zazwyczaj odwrotna – przyszła mama odczuwa ciągłe ciepło, które wynika m.in. ze zwiększenia objętości krwi krążącej, a także z przyspieszenia pracy serca. Jeżeli w czasie drugiego i trzeciego trymestru ciąży pojawia się nawracające uczucie zimna, przyszła mama powinna udać się do ginekologa, aby wyeliminować ewentualne ryzyko chorób tarczycy.

Czy uczucie zimna to objaw choroby tarczycy?

Uczucie zimna niekoniecznie musi oznaczać problemy z tarczycą. Choroby tarczycy są problemem złożonym. Innymi objawami, które mogą sugerować problemy z tarczycą są m.in. wzmożona senność, problemy z koncentracją, problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi, sucha skóra czy nadmierne wypadanie włosów. W przypadku zauważenia u siebie takich objawów należy udać się do lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wywiad, zleci odpowiednie badania, a w razie konieczności skieruje do specjalisty, np. endokrynologa, który pomoże w diagnozie przyczyny uczucia zimna. 

Na wizytę do dowolnego specjalisty umówisz się z łatwością za pośrednictwem portalu LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów