- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Czy da się walczyć z cellulitem?
Cellulit, obok rozstępów, jest najczęściej występującym defektem skóry. Dotyczy przede wszystkim kobiet, ale zdarza się również u mężczyzn. Według szacunków nawet 80% płci pięknej powyżej 20. roku życia zmaga się z tym problemem. I wbrew pozorom nie ma on związku z nadwagą. Czy da się skutecznie walczyć z cellulitem?
Czym jest cellulit?
Lipodystrofia, powszechnie nazywana cellulitem, jest wyjątkowo powszechnym problemem estetycznym. Charakteryzuje się nieregularnymi zgrubieniami na powierzchni skóry i nagromadzeniem tkanki tłuszczowej, co wyglądem przypominają skórkę pomarańczową. Pojawia się w tym miejscach, w których najczęściej gromadzi się tłuszcz - na brzuchu, w okolicach bioder i na pośladkach, a także plecach, ramionach, udach i w okolicach kolan. Wbrew powszechnej opinii nie jest to wyłącznie problem osób z nadwagą i otyłych. Również osoby szczupłe i regularnie uprawiające sport mogą zmagać się ze skórą pomarańczową.
Wyróżnia się dwa rodzaje cellulitu - twardy (wodny) oraz miękki (tłuszczowy)1. Te pierwszy występuje przeważnie u kobiet, u których nie odnotowano wahań w masie ciała. Ściślej przylega do mięśni i nie zmienia położenia wraz ze zmiana pozycji ciała. Ten typ cellulitu często występuje u nastolatek oraz osób bardzo aktywnych fizycznie, w tym sportsmenek. Cellulit miękki nie przylega do mięśni i pokrywa znaczne powierzchnie skóry. Tkanka podskórna jest pofałdowana i obrzmiała, przemieszcza się wraz ze zmianą pozycji ciała. Cellulit tego typu występuje u osób mało aktywnych, a także tych, które straciły dużo na wadze w krótkim czasie.
Dlaczego cellulit się pojawia?
Problem cellulitu dotyka zdecydowaną większość kobiet. Dlaczego tak się dzieje? Zdaniem lekarzy do rozwoju cellulitu prowadzi przynajmniej kilka czynników. Przeważnie wskazuje się na pewne nieprawidłowości w krążeniu krwi i limfy, które przyczyniają się do niedostatecznego odżywienia tkanek i gromadzenia się wody w macierzy międzykomórkowej, w następstwie czego powstają obrzęki. Dodatkowym czynnikiem są zaburzenia gospodarki hormonalnej, związane z niedoborem progesteronu i nadmiarem estrogenów, dlatego cellulit często pojawia się w okresie dojrzewania czy przekwitania. Istnieje jednak szereg złych przyzwyczajeń i nawyków, którymi tylko przyspieszamy pojawianie się tych nieestetycznych zmian skórnych:
- źle zbilansowana dieta, opierająca się przede wszystkim na spożywaniu zbyt dużych ilości węglowodanów i tłuszczów,
- zbyt mała dawka błonnika w diecie,
- nadmiar soli w posiłkach,
- palenie papierosów i częste spożywanie alkoholu
- niska aktywność fizyczna,
- narażenie na stres,
- praca siedząca, nie wymagająca ruchu,
- noszenie obcisłych ubrań i butów na wysokim obcasie,
- częste zażywanie gorących kąpieli oraz długotrwałe opalanie,
Na pojawienie się cellulitu wpływ mają również niektóre schorzenia ginekologiczne, żołądkowo-jelitowe, hormonalne czy związane z układem krążenia, a także stosowane leki: beta-blokery, leki przeciwhistaminowe, estrogeny, tyreostatyki. U wielu kobiet cellulit pojawia się w okresie ciąży, co wiązane jest ze zmianami hormonalnymi, znacznym przyrostem wagi oraz zastojami krążenia w kończynach dolnych.
Jak poradzić sobie z cellulitem? – kosmetyki i zabiegi
Uważany za defekt estetyczny, cellulit próbujemy zwalczać działając powierzchniowo. Jednak czy stosowanie kosmetyków antycellulitowych przyniesie oczekiwane rezultaty? Niestety możemy się rozczarować. Preparaty te wzbogacane są o kofeinę, algi, wyciąg z zielonej herbaty czy guaranę, które mają stymulować spalanie tkanki tłuszczowej. Niestety nie wnikają one tak głęboko, by taki efekt osiągnąć. Wyjątkiem tutaj może być stosowanie całej serii preparatów z maksymalną ilością składników aktywnych – jak to jest w przypadku kosmetyków na cellulit VIALISE.
Inaczej sprawa wygląda w kwestii zabiegów kosmetycznych, które można wykonać u dermatologa lub w klinice medycyny estetycznej. Do wyboru mamy te mniej (bański chińskie, masaż, endermologia, karboksyterapia) i bardziej inwazyjne (mezoterapia, zabiegi laserowe, lipoliza iniekcyjna), które charakteryzują się dosyć wysoką skutecznością. Jednak aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, trzeba wykonać całą serię zabiegów, których koszt jest niemały. Jeżeli cellulit stanowi dla nas poważny problem i towarzyszą mu bolesne obrzęki, warto tę opcję rozważyć.
Czy suplementy pomogą pozbyć się cellulitu?
Producenci suplementów próbują nas przekonać, że stosowanie ich preparatów pozwoli skutecznie pozbyć się cellulitu. Gdyby było to tak proste, prawdopodobnie nikt już nie musiałby się zmagać z tym problemem. Prawda jest jednak taka, że żaden suplement cellulitu się za nas nie pozbędzie. Możemy je jednak stosować jako kurację wspomagającą, oczywiście w porozumieniu z naszym lekarzem rodzinnym lub innym specjalistą, u którego się leczymy. Dotyczy to zwłaszcza osób chorych przewlekle.
Zmiana diety i sport w walce z cellulitem
To, czy walka z cellulitem okaże się skuteczna, w głównej mierze zależy od nas samych. Istotna jest zatem zmiana nawyków i wyeliminowanie tych czynników, które wpływają na powstawanie cellulitu. Podstawą jest oczywiście odpowiednio zbilansowana dieta. Co to oznacza? Z jadłospisu bezpowrotnie powinny zniknąć produkty wysokoprzetworzone, zawierające tłuszcze nasycone i węglowodany proste, słodkie napoje i wszelkie niezdrowe przekąski. Należy ograniczyć również ilość soli, która wpływa na zatrzymywanie płynów w tkankach. W zamian za to w diecie powinny się znaleźć świeże warzywa, owoce, produkty zbożowe, kasze i nasiona, a także dobrej jakości mięso i ryby. Nie powinno zabrać produktów bogatych w błonnik. Warto pamiętać również o nawadnianiu organizmu, aby usprawnić krążenie i nawilżyć skórę od wewnątrz. Jeżeli mamy problem z ułożeniem diety, dobrym rozwiązaniem jest zwrócić się o pomoc do dietetyka. Na konsultację do tego specjalisty możemy się umówić za pośrednictwem sewisu LekarzeBezKolejki.pl, który udostępnia terminy u tysięci specjalistów na terenie całego kraju.
Jeżeli dietę połączymy ze sportem, możemy być niemal pewni, że efekty w końcu się pojawią. Warto postawić na treningi cardio i interwałowe, które spalają tkankę tłuszczową. Jednak nie zapominajmy o treningu siłowym, który wzmacnia mięśnie. Zużywają one więcej energii, niż tkanka tłuszczowa, dzięki czemu przyspieszają tempo metabolizmu, a organizm spala więcej kalorii.
Domowe sposoby na cellulit
Oprócz diety i sportu, walkę z cellulitem możemy wspomóc domowymi sposobami. Naszym celem powinno być porządne nawilżenie skóry, jej ujędrnienie oraz poprawa krążenia. W tej roli doskonale sprawdzą się domowe peelingi na bazie kawy i cynamonu. Nie tylko wygładzą skórę, ale również pobudzą ją do pracy, stymulując spalanie tkanki tłuszczowej oraz usuwając pozostałości przemiany materii. Naskórek złuszczać możemy także wykonując zabieg szczotkowania na sucho. Metabolizm skóry pobudzają też takie zabiegi, jak chłodne kąpiele oraz wykonywanie masażu podczas nakładania kosmetyków pielęgnacyjnych.
Jeśli mamy chwilę czasu, możemy wypróbować na sobie tzw. body wrapping. Na problematyczne partie ciała nakłada się preparat antycellulitowy, a następnie zawija je folią spożywczą. Kosmetyk powinien pozostać w tym stanie na skórze przez około 45 minut. W tym czasie najlepiej położyć się i przykryć kocem. Potem wystarczy tylko spłukać ciało chłodną wodą, a pozostały kosmetyk wmasować w skórę.
1. M. Gałązka, A. Galęba, H. Nusein, Cellulit jako problem medyczny i estetyczny - etiopatogeneza, objawy, diagnostyka i leczenie, Hygeia Public Health 2014, http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2014/hyg-2014-3-425.pdf
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.