Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Wady serca – wrodzone i nabyte

W Polsce co roku rodzi się około 2800 dzieci z wrodzonymi wadami serca i co roku wykonuje się podobną liczbę operacji u małych pacjentów. Nabyte wady serca natomiast mogą dotykać znacznie większą liczbę osób w każdym wieku. Jakie są przyczyny wrodzonych i nabytych wad serca? Czy pacjenci z wadą serca mogą zostać wyleczeni?

Drewniany model serca przekazywany z ręki do ręki.

Wady serca – czym się charakteryzują?

Najczęściej stosowanym kryterium podziału wad serca jest okres życia, w którym doszło do ich powstania. Dzieli się je na wrodzone (powstałe w życiu zarodkowym i płodowym) oraz nabyte, pojawiające się w następstwie przebytych chorób. Wady serca to różnego rodzaju zmiany anatomiczne, np.

  • nieprawidłowe połączenia między komorami serca;
  • anomalie w połączeniach między komorami serca a dużymi naczyniami;
  • niewłaściwe połączenia między dużymi naczyniami;
  • nieprawidłowa budowa i funkcja zastawek serca.

Umów się do kardiologa

Wrodzone wady serca – przyczyny

Wrodzone wady serca występują spontanicznie – do tej pory nie znaleziono przyczyny ich występowania. Nie ma genetycznego uwarunkowania występowania wad serca. Znane są natomiast zespoły genetyczne, którym mogą towarzyszyć wrodzone wady serca. Należą do nich m.in.:

Wada serca u dziecka – czynniki ryzyka

Znanymi czynnikami predysponującymi do powstania u płodu wady serca jest:

Wrodzone wady serca – podział

Wady sercowo-naczyniowe u dzieci stanowią najczęstszą grupę wad występujących u płodów, a także najczęstszą przyczynę śmiertelności wewnątrzmacicznej. Wrodzone wady serca można podzielić w zależności od stopnia zagrożenia życia na:

  • wady wrodzone serca wymagające pilnego działania interwencyjnego/chirurgicznego w okresie noworodkowym;
  • objawowe wady serca nie wymagające leczenia interwencyjnego/chirurgicznego w okresie noworodkowym;
  • wady wrodzone serca bez istotnych objawów hemodynamicznych, wymagające jedynie okresowej obserwacji.

Najczęściej występujące wrodzone wady serca:

  • przetrwały przewód tętniczy;
  • ubytek przegrody międzykomorowej;
  • ubytek przegrody międzyprzedsionkowej;
  • koarktacja aorty (zwężenie cieśni aorty).

Nabyte wady serca – przyczyny

Nabyte wady serca są najczęściej wynikiem:

  • zapalenia wsierdzia, przebytego na skutek chorób reumatycznych;
  • zakażeń bakteryjnych;
  • wapnienia zastawek;
  • dysfunkcji mięśni brodawkowatych lewej komory.

Reumatyczne zapalenia wsierdzia obejmują zwykle lewą komorę serca, dlatego nabyte wady dotyczą najczęściej zastawki dwudzielnej lub półksiężycowatej aorty. Czynnościowe wady nabyte powstają w przebiegu przerostu mięśnia sercowego, wynikającego np. z nadciśnienia tętniczego w pniu płucnym i aorcie. Skutkiem tego jest przeciążenie zastawek półksiężycowatych aorty i pnia płucnego oraz ich niewydolność.

Najczęściej występujące nabyte wady serca

  • niedomykalność zastawki mitralnej (dwudzielnej);
  • niedomykalność zastawki aortalnej;
  • niedomykalność zastawki trójdzielnej.

Wady serca – diagnostyka

Rozpoznanie wad serca ustala się na podstawie typowych objawów, które występują u pacjenta, oraz dzięki badaniom pomocniczym, takim jak osłuchiwanie pracy serca, badanie EKG (elektrokardiogram) czy RTG klatki piersiowej. W przypadku rozpoznania wady serca, chory powinien być poddany specjalistycznym badaniom w celu ustalenia możliwości korekcji za pomocą zabiegu kardiochirurgicznego. Takim badaniem jest echokardiografia – technika diagnostyki obrazowej – która polega na badaniu struktur serca i dużych naczyń krwionośnych za pomocą ultradźwięków (popularnie zwana echo serca). Badanie to pozwala zlokalizować wadę serca i ocenić jej rozmiar.

Wady serca – leczenie

Niektóre wrodzone wady serca mogą zostać całkowicie skorygowane i nie powodują powikłań w późniejszych latach życia. Niestety, wiele dzieci z wadami serca, musi przejść wieloetapowe leczenie operacyjne, które pozwala usprawnić pracę serca, ale często są to zabiegi paliatywne.

Ta część dzieci nigdy nie zostanie wyleczona z wady serca. W przypadku nabytych wad serca, często zabieg kardiochirurgiczny pozwala wyleczyć serce. W każdym przypadku pacjent, który zmagał się z wadą serca lub jego wada serca nie jest możliwa do całkowitego skorygowania musi być pod opieką wielospecjalistycznego ośrodka, w którym otrzymają kompleksową opiekę specjalistów (kardiolog, kardiochirurg, internista). Dostępność specjalistów i wizytę u wybranego lekarza można umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Kardiologia

Więcej artykułów