Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Kłucie serca − przyczyny, objawy, kiedy zgłosić się do lekarza?

2021-04-02 15:59
Młoda kobieta chwyta się za klatkę piersiową, odczuwa niepokojące kłucie serca

Kłucie serca to objaw, który może wskazywać na wiele poważnych dolegliwości. W przypadku jego wystąpienia należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który przeprowadzi odpowiednie badania i zadecyduje o dalszym postępowaniu. Jakie są najczęstsze powody występowania kłucia serca?

Przyczyny kłucia serca

Kłucie serca to objaw, który może wskazywać na występowanie kilku dolegliwości, m.in. dławicy piersiowej, zawału serca, zapalenia osierdzia czy rozwarstwienia aorty. W każdym przypadku w momencie wystąpienia objawu należy się zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby skieruje pacjenta do dalszej diagnostyki. Na podstawie charakterystyki bólu oraz towarzyszących objawów, a także po wykonaniu szeregu badań możliwe jest zdiagnozowanie przyczyny kłucia serca. 

Dławica piersiowa

Jest to objaw choroby niedokrwiennej serca, czyli stanu, w którym serce otrzymuje niedostateczną ilość tlenu ze względu na zmiany w tętnicach, które doprowadzają krew do serca. Dławica piersiowa to ból w klatce piersiowej, który zlokalizowany jest za mostkiem i może promieniować do szyi, żuchwy, górnych kończyn czy nadbrzusza. Pacjenci określają go jako gniotący, piekący i ściskający. Dławica piersiowa znacznie się nasila podczas wysiłku fizycznego bądź w czasie odczuwania stresu. Towarzyszy jej także duszność oraz rzadziej nudności i wymioty. Zazwyczaj ból dławicowy trwa poniżej 20 minut.

Zawał serca

Zawał serca to przedłużający się stan niedokrwienia serca, skutkujący martwicą mięśnia sercowego. Ma charakter podobny do bólu dławicowego, ale jest znacznie bardziej nasilony. W przeciwieństwie do bólu dławicowego, ból towarzyszący zawałowi serca nie ustępuje po przyjęciu nitrogliceryny bądź po zaprzestaniu wysiłku fizycznego. Trwa zazwyczaj powyżej 30 minut.

Zapalenie osierdzia

Zapalenie osierdzia jest to zapalenie blaszek osierdzia, któremu najczęściej towarzyszy gromadzenie się płynu w worku osierdziowym. Ból wynika z podrażnienia blaszek osierdzia lub opłucnej, która przylega do osierdzia. Ból jest zlokalizowany za mostkiem i może promieniować do szyi i lewego barku.  Ma charakter ostry lub kłujący, a jego natężenie może się zwiększać w czasie nabierania głębokiego wdechu, przy skręcie tułowia, w pozycji leżącej bądź w czasie kaszlu. W przypadku bólu towarzyszącego zapaleniu osierdzia pacjenci odczuwają znaczną ulgę po przybraniu pozycji siedzącej z pochyleniem tułowia do przodu.

Rozwarstwienie aorty

Kolejną dolegliwością, której objawem może być kłucie serca jest rozwarstwienie aorty, czyli oddzielenie jej błon, skutkiem czego jest wypełnienie kanału między błonami przez krew. Ból jest zlokalizowany w przedniej lub tylnej części klatki piersiowej i może promieniować między łopatki lub do okolicy lędźwiowej. Jest to ból, który pojawia się nagle, pacjenci określają go jako rozdzierający i bardzo silny. Innym objawem rozwarstwienia aorty jest różniące się tętno na lewej i prawej ręce.

Umów się do kardiologa

Kłucie serca – kiedy zgłosić się do lekarza?

W przypadku wystąpienia kłucia serca należy niezwłocznie udać się do  lekarza rodzinnego. Na samym początku lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, który pozwoli mu wstępnie ocenić przyczynę pojawienia się objawu. Istotnymi informacjami z punktu widzenia lekarza będą szczegóły dotyczące samego bólu:

  • czy ból zaczął się nagle, czy trwa od jakiegoś czasu,
  • czy ból się nasila bądź zmniejsza w czasie ruchu,
  • w jaki sposób pacjent odczuwa ból (przeszywający, piekący, kłujący, uciskowy, trudny do określenia),
  • czy ból jest zlokalizowany w konkretnym miejscu, czy jest rozlany,
  • jakie jest natężenie bólu,
  • czy ból promieniuje do innych części ciała (np. do żuchwy, górnych kończyn).

Lekarz dodatkowo oceni także funkcje życiowe pacjenta (oddech, tętno, ciśnienie tętnicze). Zazwyczaj konieczne jest także wykonanie badania EKG lub innych badań, w zależności od stanu pacjenta. Na podstawie uzyskanych informacji możliwe jest skierowanie pacjenta do dalszego postępowania.

Pamiętaj, że na wizytę u dowolnego specjalisty możesz z łatwością i bez konieczności wychodzenia z domu umówić się za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów